• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Milžiniškas sąskaitas už šildymą mokančių vieno daugiabučio gyventojų namuose nebegelbsti nei kelios vilnonės kojinės, nei šiltesni viršutiniai drabužiai. Nuolat savo bute šaldavęs vyras šiuo metu yra sunkios būklės ir gydosi Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Savo butuose šąlantys gyventojai nebežino, kur gali ieškoti pagalbos.

REKLAMA
REKLAMA

Negelbėjo net Seimo narys

Šiauliuose esančio Vilniaus g. 155-ojo namo gyventojai kasmet nerimaudami laukia žiemos. Keturių butų gyventojai jau trečius metus šąla. Prieš pat šv. Kalėdas vienas gyventojas nebeištvėrė bute esančios temperatūros – rimtai pašlijo jo sveikata.

REKLAMA

„Netikėtai vyras susirgo plaučių uždegimu“, – pasakoja minėto daugiabučio gyventoja Aldona Perminienė. Savo namuose dienas leidžiantį vyrą liga pakirto be jokių akivaizdžių priežasčių. Plaučių uždegimą sekė komplikacijos. Nuo vyro lovos nesitraukianti žmona neatmeta, kad vyras galėjo išvengti ligų, jei tik bute termometro stulpelis nebūtų dažnai nukritęs žemiau 18 laipsnių šilumos. Kad kai kurie gyventojai gyvena šaltai, pirmadienį įsitikino ir savaitraščio „Šiauliai plius“ žurnalistai. Viename iš antrajame aukšte esančių butų termometras rodė 15 laipsnių šilumos.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto didžiąją dalį pensijos ar atlyginimo Vilniaus 155-ojo

namo gyventojai atiduoda šildymo sąskaitoms padengti. Nerenovuoto, 1967-aisiais metais statyto daugiabučio šildymo sąskaitos dviejų kambarių buto gyventojams siekia apie pusę tūkstančio litų. Tiek šąlantiems, tiek šilčiau gyvenantiems, šildymas kainuoja vienodai. Trečiajame aukšte esančiuose butuose temperatūra kiek aukštesnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Įprastai termometras daugiau 17 laipsnių šilumos nerodo“, – sako šiaulietis Anton Merkeškin. Jo ir jo kaimynų nuomone, butuose vėsu dėl pirmajame aukšte patalpas turinčio verslininko veiksmų.

Po to, kai komercines patalpas apleido draudimo įmonė, šildymas patalpose buvo atjungtas. Verslininkas taip pasielgė ne tik be gyventojų, bet ir be atsakingų įstaigų leidimo. Tai paaiškėjo dar 2012 metais, kai negyvenamose patalpose apsilankė Valstybės energetikos inspekcijos tikrintojai.

REKLAMA

A. Merkeškin teigia, kad dėl verslininko veiksmų tuomet jis patyrė žalą.

„Buvau neseniai pasidaręs remontą, bet viskas nuėjo perniek trūkus vamzdžiams“, – sako daugiabučio gyventojas.

Šąlančių žmonių istorijoje – valdžia bejėgė

Prieš dvejus metus šąlantiems daugiabučio gyventojams buvo pavykę prisikviesti įmonės „Šiaulių būstas“ (tuomet – „Saulės valda“) ir Šiaulių miesto savivaldybės darbuotojus. Skundą pasirašė keturių butų šeimininkai. Bute apsilankę tikrintojai užfiksavo, kad verslininkas patalpose tvarkėsi prasilenkdamas su įstatymais. Tikrinimo dieną patalpos buvo šildomos elektriniais šildytuvais. Ar jos šildomos nuolat, valdininkai nesivargino įsitikinti – į tikrintas patalpas daugiau nebegrįžta.

REKLAMA

Ir šiuo metu tie, kurie jaučiasi šąlantys dėl verslininkų kaltės, veltui varstytų Savivaldybių duris. Šiaulių miesto savivaldybės Statybos skyriaus vyriausioji specialistė Diana Kundrotienė teigia, kad Savivaldybė nieko negalinti padėti tais atvejais, kai įtariama, kad žemiau gyvenantys verslininkai nešildo komercinių patalpų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai daugiau buto administratorių kompetencija“, – teigė valdininkė.

Neseniai A. Perminienė bandė prisišaukti ir namo administratorius. Veltui. Net praėjus keturioms dienoms su moterimi nebuvo susisiekta.

Šąlantiems daugiabučio gyventojams dėl savo problemų teko kreiptis net į vieną šiaulietį Seimo narį. Žmonėms buvo patarta savo bėdas spręsti teisme.

REKLAMA

Komercinių patalpų galima nešildyti

Aiškėja, kad vargu, ar kas gali pažaboti patalpų nešildančius verslininkus. Gyventojų skundai visuomenės sveikatos centrams taip pat būtų bergždi. Kokią temperatūrą privalu palaikyti komercinėse nenaudojamose patalpose, neapibrėžia jokie teisės aktai.

REKLAMA

„Pagal higienos normas nustatyta, kad tik butuose, kuriuose negalima patiems reguliuoti šildymo, turi būti ne žemesnė kaip 18 laipsnių temperatūra“, – teigia Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Danguolė Jočienė. Išklausiusi Vilniaus g. 155-ojo namo gyventojų situaciją įstaigos atstovė sutiko, kad temperatūra skirtinguose butuose gali skirtis beveik 10 laipsnių, jei pirmajame aukšte esančios patalpos nėra šildomos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Telefoniniai skundai netiriami?

Vieninteliai galintys bent kiek palengvinti žmonių dalią – namo administratoriai „Šiaulių būstas“. Šios įmonės direktorė Roma Janušonienė pripažino, kad įmonė buvo sulaukusi Vilniaus g. 155-ojo namo gyventojos telefono skambučio.

„Žmogus, kuriam priskirta prižiūrėti tą daugiabutį, atostogauja“, – teigė įmonės vadovė, žadėdama artimiausiu metu imtis veiksmų dėl šąlančių daugiabučio namo gyventojų. Aiškėja, kad įmonės atstovams ne tas pats, kokia forma skundžiasi žmonės: raštu ar žodžiu.

REKLAMA

R. Janušonienė patarė žmonėms verčiau raštu rašyti savo nusiskundimus. Esą tokius skundus įmonės atstovams yra lengviau užregistruoti ir ištirti.

Vilniaus g. 155-ojo namo gyventojų bėdos R. Janušonienei buvo žinomos. Įmonės vadovė mintinai viena po kito vardijo pažeidimus, kurie prieš dvejus metus buvo užfiksuoti komercinėse patalpose.

REKLAMA

Vis dėlto, nepaisant R. Janušonienės patarimo kreiptis raštu, su A. Perminiene buvo susisiekta. Moteris namų administratorių skambučio sulaukė po to, kai šąlančiais butais pradėjo domėtis savaitraštis „Šiauliai plius“.

Verslininkas kaltę verčia langams

Dėl šaltų butų kaltinamas verslininkas sutiko pakomentuoti situaciją, tik nepageidavo, kad viešai būtų minima jo pavardė. Verslininkas tikino, kad Vilniaus g. 155

REKLAMA
REKLAMA

pirmajame aukšte esančios patalpos yra šildomos, kai spusteli šaltis.

„Ir šiandien jos yra šildomos“, – tikino vyras. Virš jo patalpų gyvenančių žmonių nusiskundimai dėl žemos temperatūros butuose jam buvo žinomi. Verslininkas tikino, kad jis čia niekuo dėtas.

„Žmonės galėtų pasikeisti langus. Šąla, nes kiauri langai“, – savo nuomonę dėstė verslininkas.

Daugiabučio gyventojai viliasi, kad atsakingos institucijos šįsyk sugebės nustatyti, kodėl šąla virš komercinių patalpų gyvenantys žmonės.

Šaltis susargdina

Šiaulių visuomenės sveikatos centro Saugos skyriaus vedėja Jūratė Karalevičienė:

– Žema temperatūra gyvenamosiose patalpose gali lemti ir plaučių uždegimą. Jei temperatūra nuolat nesiekia komforto ribos, pakertama žmogaus imuninė sistema. Pirmiausia tokios sąlygos „griebia“ kvėpavimo takus. Tai gali būti bronchitas, gali būti ir plaučių uždegimas.

Asta VOLKOVAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų