Ar tik Seimo valdančiųjų pažadai mažinti biurokratines įstaigas nebuvo vien akių dūmimas? Praėjusių metų lapkritį pritaręs Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos sujungimui su Narkotikų kontrolės departamentu, Seimas abiem kontoroms patvirtino atskirus šių metų biudžetus.
Sunkios jungtuvės
Du kartus atmetęs siūlymus Valstybinę tabako ir alkoholio kontrolės tarnybą sujungti su Narkotikų kontrolės departamentu, Seimas pernai lapkričio 16–ąją visgi pritarė tokioms “jungtuvėms„. Tačiau jos vyksta sunkiai.
Nuo šių metų balandžio 1 d. vietoj šių dviejų įstaigų prie Vyriausybės bus įsteigtas bendras Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas su 24 darbuotojų etatais. Jie turės pakeisti 19 Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos specialistų ir 23 Narkotikų kontrolės departamento darbuotojus.
Tačiau 2011 m. nacionaliniame biudžete abiem minimoms įstaigoms buvo paskirtas visų metų finansavimas: Valstybinei tabako ir alkoholio kontrolės tarnybai – 1,03 mln. litų, iš kurių 706 tūkst. litų skirta darbo užmokesčiui, o Narkotikų kontrolės departamentui – beveik 1,67 mln. litų, iš jų 927 tūkst. litų darbo užmokesčiui.
Vyriausybė nutarimą juos reorganizuoti ir steigti naują departamentą priėmė tik prieš pat Naujuosius metus. Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos ir Narkotikų kontrolės departamento vadovams pavesta per 10 darbo dienų parengti, suderinti su Sveikatos apsaugos ministerija ir paskelbti šių dviejų institucijų reorganizavimo sąlygų aprašus.
Nežino, kas bus
Sveikatos apsaugos ministerija vakar patvirtino gavusi reikiamus dokumentus iš Narkotikų kontrolės departamento, vyksta jų derinimas.
Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos vadovas Česlovas Balsys, „Respublikos“ klausiamas, ar reorganizacija jau prasidėjo, buvo nekalbus.
„Kaip jūs įsivaizduojate, kad pradėti darbai? Kad kasdien po vieną koją nukertam? – šaipėsi iš Saulėlydžio komisijos užmačių direktorius. – Man priklauso likviduoti įstaigą, tai ir darau, kaip numato norminiai teisės aktai„.
Kam bus perduotos kai kurios tarnybos funkcijos, kiek darbuotojų pereis į naują departamentą, Č.Balsys teigė nežinąs: “Kovo 31–ąją atiduosiu įstaigos antspaudą ir tuo likvidavimas baigsis“.
Ne ką daugiau apie dviejų kontrolės įstaigų jungimąsi galėjo pasakyti ir Ministro pirmininko tarnybos kanclerio pirmasis pavaduotojas, Saulėlydžio komisijos pirmininkas Giedrius Kazakevičius.
„Pastangų yra, rezultato dar nemačiau, – teigė jis. – Įspėjimai darbuotojams apie numatomą atleidimą iš tarnybos turėjo būti įteikti iš karto, kai Vyriausybė priėmė nutarimą dėl įstaigų sujungimo„.
Etatų nykimo nematyti
Tai, kad balandį jungiamoms institucijoms biudžete numatytas atskiras finansavimas visiems metams, G.Kazakevičiaus teigimu, nieko nereiškia.
„Visos reorganizacijos taip ir vyksta: kol nėra priimami sprendimai dėl reorganizacijos, formuojant biudžetą, asignavimai numatomi pagal praėjusių metų faktą, – aiškino jis. – O po jungimo šių įstaigų biudžetai bus tiesiog perdalyti kuriamoms naujoms institucijoms“.
Naujai steigiamame Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamente beveik pusei sujungiamų įstaigų darbuotojų vietos neliks. Bet ar biurokratų tikrai sumažės, ar likusių etatų neišsidalys ministerijos, kurioms atiteks kai kurios iki šiol reorganizuojamų įstaigų vykdytos funkcijos? Įstatyme numatyta reorganizuojamų institucijų funkcijas išdalyti, be naujojo departamento, dar ir Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo, Švietimo ir mokslo, Ūkio, Vidaus reikalų ir Žemės ūkio ministerijoms.
„Funkcijos bus išdalytos taip, kaip sudėliota įstatyme. O dėl etatų, kol nepriimti sprendimai, nenorėčiau komentuoti, kaip tos dalybos vyks. Didelio etatų judėjimo kol kas ten nelabai matyti„, – pripažino G.Kazakevičius. Anot jo, šioks toks sutaupymas būsiąs vien dėl to, kad sujungus dvi įstaigas nereikės dviejų buhalterių, dviejų ūkvedžių, dviejų valytojų ir t.t.