• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiaulių gripas nėra vienintelė mėsininkų problema šiais metais. Covid-19 virusas katastrofiškų pasekmių visai kiaulienos tiekimo grandinei: nuo poreikio sumažėjimo, iki gamybos stabdymo ar transportavimo problemų. Dėl to milijonams šių gyvulių turės būti pritaikyta eutanazija. 

Kiaulių gripas nėra vienintelė mėsininkų problema šiais metais. Covid-19 virusas katastrofiškų pasekmių visai kiaulienos tiekimo grandinei: nuo poreikio sumažėjimo, iki gamybos stabdymo ar transportavimo problemų. Dėl to milijonams šių gyvulių turės būti pritaikyta eutanazija. 

REKLAMA

Naujojo koronaviruso pandemijos akivaizdoje kiaulių gripo problema atsidūrė antrajame plane. Nors tebesitęsianti šios ligos krizė Azijoje toli gražu nesibaigia, ir šiais metais yra laukiama gerokai daugiau nuostolių, negu pernai, daugiau nerimo kelia dėl Covid-19 kilusi krizė, tiesiogiai palietusi ir gyvulininkystės sektorių.

Kinijoje kiaulių augintojai skelbia, kad Azijoje 2020-aisiais numatomas ženklus kiaulienos gamybos mažinimas. Kiaulių gripas siautėja Vietname ir Filipinuose. Ekspertų teigimu, kiaulienos eksportas Kinijoje šiais metais pasieks rekordines aukštumas, rašoma „Euromeatnews“. Kiaulių gripas šiais metais siaučia ne tik Azijoje, bet ir Europos šalyse: Ukrainoje, Bulgarijoje, Rumunijoje ir Lenkijoje. 

REKLAMA
REKLAMA

Atėjusi pandemijos krizė ne tik privertė vartotojus mažiau pirkti produkcijos, įskaitant ir mėsą maitinimo įstaigose, bet ir sutrikdė visą tiekimo ir gamybos grandinę.

REKLAMA

Vietoje augimo – stojusi gamyba

Kartu su sunkumais, kuriuos sukėlė Covid-19 pandemijos krizė, kiaulių gripas kelia vieną iš didžiausių grėsmių pasaulinės maisto produktų rinkos stabilumui. 

Analitikai šiais metais tikėjosi kiaulienos gamybos ir paklausos augimo Šiaurės Amerikoje, Brazilijoje ir kai kuriose Europos dalyse, tačiau Covid-19 poveikis sudaužė šias viltis į šipulius. 

„Pagrindinis neapibrėžtumas, kurį pastebime pasaulinėse kiaulienos rinkose, susijusiose su kiaulių gripu ir veikiant Covid-19, yra šie faktoriai: gamybos sustojimas, susijęs su perdirbimo gamyklų uždarymu, ir darbo sulėtėjimas; o taip pat tikimybė, kad nuolatinė geopolitinė įtampa tarp JAV ir Kinijos turės įtakos prekybai kiauliena ir kiaulių gripo protrūkių rizika vienoje iš pagrindinių Europos gaminančių šalių, pavyzdžiui, Vokietijoje“, – sakė „RaboResearch Animal Protein“ strategas Justinas Scherrardas.

REKLAMA
REKLAMA

Milijonai kiaulių bus numarinta

JAV susidarė kritinė situacija: dar balandį prekybininkai pritrūko gyvulių mėsos, o kainos šoktelėjo į neregėtas aukštumas. Tačiau gyvulių augintojai neturi kur parduoti savo produkcijos, nes sutriko visa gamybos ir tiekimo grandinė, rašoma „Business Insider“.

Dėl Covid-19 pandemijos iš mažiausiai 167 mėsos perdirbimo gamyklų apie 40 buvo priversti užsidaryti. Ir taip perpildytoje augintojų rinkoje tai reiškia, kad milijonai kiaulių lieka savo fermose. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Business Insider“ kalbinti kiaulių augintojai pažymi, kad nuo gegužės vidurio rinkoje atsirado gerų naujienų: kai kurios anksčiau uždarytos mėsos perdirbimo gamyklos pamažu atsidaro. Tai iškart atsiliepė mėsos kainoms, kurios pamažu stabilizuojasi. Tačiau dabar ekspertams nerimą kelią ateityje galinčios kilti problemos – kaip išvengti tokių staigių kritimų? Ypač sklindant kalboms apie antrąją koronaviruso bangą. Vienas iš galimų variantų – gamybos automatizacija, tačiau tokiems pokyčiams prireiks nemažai laiko ir didelių investicijų.

REKLAMA

2020-ieji be pasaulį jau sukrėtusios pandemijos gali atnešti ir biblinio masto tragediją – Rytų Afrikos, Artimųjų Rytų, Azijos ir net Rusijos pietiniuose regionuose pastebėti gigantiški spiečiai skėrių. Jie naikina pasėlius milžiniškose teritorijose – nuo Tanzanijos, Kenijos ir Somalio iki Pakistano, Indijos ir Kinijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų