Ideologija kainuoja brangiai – su šiuo faktoriumi Vladimiras Putinas šiuo metu susidūrė itin skausmingai. Jau daugelį metų Rusijos prezidento tikslas yra atsiskyrimas nuo Vakarų įtakos. Ir tas faktas, kad iždas iš esmės priklauso investicijų į JAV dolerius, niekaip „neįsipaišė“ į jo pasaulėžiūrą, todėl V. Putinas pradėjo ieškoti alternatyvos doleriui.
Euras, kaip antroji stambiausia pasaulio valiuta, nebesvarstyta Maskvoje kaip investavimo tikslas vėliausiai nuo Krymo krizės pradžios. Buvusio brolio – Kinijos valiuta, juanis, nėra laisvai konvertuojama ir, tokiu būdu, kaip rezervo valiuta nebuvo svarstoma.
Todėl V. Putinui liko tik vienas variantas – auksas. Brangusis metalas nepripažįsta hegemonijos ir turi imunitetą politiškai motyvuotiems manevrams. Kremlius pradėjo sistemingai supirkinėti auksą ir keisti savo rezervų struktūrą.
Nuo 2007-ųjų Rusija padidino savo aukso atsargas daugiau negu triskart. Prieš aštuonis metus ji sudarė vos 400 tonų, o šiandien „lobis“ išaugo iki 1275 tonų. Vien tik birželį Rusijos aukso rezervai padidėjo 24,2 tonos. Rusija šiandien yra šeštoji pagal dydį aukso atsargų savininkė pasaulyje. Daugiau aukso prikaupusios turi tik JAV, Vokietija, Italija, Prancūzija ir Kinija.
Tačiau Kremlius netikėtai sulaukė naujo priešininko. Tai ne JAV Valstybės departamentas Vašingtone, kuris pastaruoju metu vis stipriau išnaudoja dolerį realizuojant savus interesus visame pasaulyje. Tai kapitalistinės finansų rinkos kaprizai, kurie verčia V. Putino deklaracijas dėl auksinės nepriklausomybės nuo Vakarų į brangų nuotykį. Investuotojai prarado susidomėjimą šiuo metalu, ir V. Putinui tenka stebėti, kaip Rusijos valstybės atsargos dėl žaliavų biržų turbulencijos mažėja su kiekviena diena.
Neseniai brangiųjų metalų atsargos stipriai sumažėjo. Vienos uncijos vertė nukrito žemiau 1100 dolerių – paskutinį sykį tokius skaičius prekybininkai matė tik 2010-ųjų kovą. V. Putinui skaudžiausia yra tai, kad nuo 2014-ųjų pradžios aukso vertė sumažėjo viena penktąja, ir tai įvyko kaip tik tuo metu, kai Rusijos prezidentas dėl Krymo krizės įsisuko į tikrą aukso karštinę.
Kremliaus netektys yra itin skausmingos. Aukso atsargos šiuo metu yra vertinamos 45 mlrd. dolerių ir vertos yra tiek pat, kiek 2011-ųjų rudenį. V. Putinas tauriojo metalo kiekį tuo laikotarpiu padidino 439 tonomis – tačiau bendra jų vertė nepadidėjo nė centu.
Skaičiuojant paprastai, jeigu imti dabartinę uncijos kainą, tai paaiškėja, kad Kremliaus vadas „išmetė“ 15 mlrd. dolerių. Pagal mūsų (vokiečių) skaičiavimus, tai suma neatrodo katastrofiška. Galų gale, mažytė Graikija gaus dar 94 mlrd. dolerių finansinės pagalbos. Tačiau pagal rusus tai 15 mlrd. – milžiniški pinigai. Visą Rusijos iždą sudaro 358 mlrd. dolerių, netektis dėl aukso sudaro 5 proc. nuo šios sumos.
Rusijos ekonomika didžiąja dalimi priklauso nuo prekybos žaliavomis. Dar iki sankcijų nafta, dujos ir rūda sudarė tris ketvirtadalius šalies eksporto. Jeigu šie šaltiniai atneša mažiau valiutos, tai V. Putinas pasidaro dar labiau priklausomas nuo turimų rezervų.
Pasiryžti konfliktui su Vakarais jis galėjo sau leisti tik dėl savo ištaigingo valstybės rezervo. Tačiau nuo konflikto pradžios Rusijos centrinis bankas buvo priverstas atsisveikinti su 150 mlrd. dolerių atsargomis, siekiant palaikyti tas sritis, kurios jau nebegalėjo išsimokėti savo kreditų arba pasitraukiančių investicijų finansavimui.
Per paskutinius 15 mėnesių šalis susidūrė su neregėto masto, daugiau nei 200 mlrd. dolerių, kapitalo pasitraukimu. Dalis jo buvo padengta naftos pinigais, kita dalis – valiutų rezervų pardavimo dėka. Be valstybės rezervo valstybė jau seniai būtų paskelbusi bankrotą.
Tačiau ateities perspektyvos gali nedžiuginti. Investicijų bankas „Goldman Sachs“ prognozuoja, kad aukso vertė artimiausiu metu nusileis iki 1000 dolerių ribos. „Doleris išliks stiprus, o jo, kaip rezervinės valiutos, vertė ir toliau kris“, – pažymi banko analitikas Jeffrey Curie.
Kremlius dabar pakliuvo į tam tikrus aukso spąstus. Milijardai dolerių šiuo metu yra susieti su šiuo metalu ir jie negali būti mobilizuoti trumpalaikėms reikmėms. Jeigu V. Putinas bus priverstas išparduoti aukso atsargas, jis tik sustiprins jo vertės kritimą, taip tik dar labiau pakenkdamas savo valstybei.