Kaip ir sniegas, kurį matau už lango - baltas, girgždantis... jei šiuo metu eičiau, norėčiau minkštai atsigulti ant nugaros ir besklaidydama rankas bei kojas išpiešti sniego angelą. Tikriausiai greitai pajusčiau per kūną sklindantį šaltį ir drėgmę, o ir amžius ne angelų, tad sklaidau pirštus tarp knygos puslapių, kurią vėl ir vėl atsiverčiu kaskart besikeičiant sezonams „Sveikata pagal sezonus“ (angl. „Staying healthy with the seasons“)..
„Sveikata pagal sezonus“ kinų medicinos knyga, kurios vieno iš skyriaus santrauka jau dalinausi rudenį (skaitykite ČIA). Ką gi, panašu, jog perskaitysite visą knygą, nes šiandien sveikinuosi iš žiemos sezono. Gruodžio 21 diena - sveiki atvykę į poilsio laiką.
Žvilgsnis į save
Jei šiomis dienomis emocijas jaučiate ryškiau, žiema tikrai atriedėjo pas Jus. Tokios tos žiemos - labiau sutelkiančios į save ir jautresnės. Gamta nurimusi ilsisi, o jos šaknys ruošiasi pavasariui. Būdami gamtos dalimi, tikėtina, mes taip pat jaučiame poreikį poilsiui, gilesniems pamąstymams ir vidinei analizei.
Nepamirškime ir artėjančių švenčių, jos kelia įvairius jausmus, tad prasidėjusi žiema ir artėjančios Kalėdos žavus mus įžeminantis ir grąžinantis į svarbiausių vertybių glėbį tarpsnis.
Vandens elementas
Anot kinų medicinos penkių elementų sistemos, žiema siejama su vandens elementu. Energija nesukuriame ir nesugriaunama - ji transformuojama. Žiemą mes susitelkiame į vidinę, Yin, energiją. Laikas tausoti save ir savo resursus, nešvaistyti savo Yang energijos, kurios mums prireiks pavasariop. Svarbus ypatingas dėmesys mitybai (po Kalėdų!), šilumai ir poilsiui.
Vanduo egzistuoja ore, žemėje ir sudaro didžiąją dalį visatos. Šis skystis itin prisitaikantis bei kintantis savo forma priklausomai nuo temperatūros. Mums organizme jis svarbus kraujo cirkuliacijai, kuri mus aprūpina šiluma bei maisto medžiagomis; limfinei sistemai, atsakingai už apdorojimą ir pašalinimą nereikalingų medžiagų organizme bei padedančiai kovoti su virusais ir kitais ligų sukėlėjais; šlapimo, seilių, ašarų ir lytinių skysčių išsiskyrimą. Pastarasis skamba "sausai", sakyčiau, tad išverčiu į žmonių kalbą - esant subalansuotam vandens elementui Jūsų kūnuose, Jūsų seksualinis gyvenimas bus žavus kaip lotuso žiedas.
Skonis, kūno organas, emocijos, seksualumas bei potencija
Žiemai priskiriamas sūrus skonis. Dauguma vandens telkinių yra sūrūs, net kūno vandenyse egzistuoja mineralinės druskos, tad ypatingas sūraus maisto ar gėrimų norėjimas arba atvirkščiai, vengimas, vandens elemento disbalanso požymis. Tuo atveju, jei vartosite daug druskos, malšinsite troškulį dideliu kiekiu vandens, galite pakenkti inkstam - pagrindiniam žiemos sezono kūno organui. Pasak Nei Ching, per daug druskos pažeis kraują, kuris siejamas su ugnies elementu bei širdimi, kuri tiesiogiai veikia inkstų veiklą.
Emocija BAIMĖ taip pat laikoma sutrikusio vandens elemento ženklu. Baimė gali pasireikšti nerimu, paranoja ar nuolat užplūstančioms negatyvioms mintims. Smarkiai susijaudinus žmogus, kuris kenčia nuo vandens elemento disbalanso, ims virpėti, o tai reiškia įtampos ir baimingos energinos paleidimą. Ir nors baimė gali blokuoti meilės išraišką, meilė ir tikėjimas baimę gali nuslopinti.
Vandens elemento būsena taip pat turi įtakos mūsų seksualiam gyvenimui. Būtent lytinių organų skysčiai apsaugo reprodukcijos eigą, tad problemos su impotencija bei nevaisingumu siejamos su šiuo elementu.
Apkabinti 2 priaugtus kilogramus
Žiemos sezono mityba itin jauki, kaip ir mūsų namų sofa, ant kurios vis dažniau įsirangome vakarais. Kinų medicina rekomenduoja valgyti daugiau angliavandenių ir proteinų, kurie sukurs kūnuose šilumą. Šiltos daržovių sriubos; morkų, bulvių, svogūnų troškiniai ypač tinkami žiemai, o česnakai ir imbieras paaštrinti patiekalus ir gyvenimus. Mažo riebumo jūrinės žuvys patiks ne vegetarams. Bulvės ant bulvių ir pora papildomų kilogramų ant mūsų kūnų garantuoti. Jų ir linkiu Jums ir sau, juk jauku, gera, ramu, o ir bulvės gardžios.
Pastangos trumpinti knygos tekstus didžiulės, tad sustoju, kol neužsnūdot. Tik keletas man patikusių ir daug sakančių citatų bei maža dovana Jums, tada atsisveikinu.
- žiemos sezonu žmonės turėtų nueiti miegoti anksti, o keltis vėlai ryte pasitikdami aušrą (angl. „In winter people should retire early at night and rise late in the morning and they should wait for the rising of the sun“. Nei Ching)
- mankštink visus sąnarius kasdien (angl. „Move every joint every day!“)
- gyvenimas yra kvėpavimas, tad pusiau kvėpuodami pusiau ir gyvename (ang. „Life is in the breath, therefore he who only half breathed, half lives“)
- Esi tiek jaunas, kiek Tavo stuburas yra lankstus (ang. „You are as young as your spine is flexible“)
Dovana. Atsisėskite patogiai, kojas sukryžiuokite arba tiesiog atsisėskite ant kėdės taip, kad nugara būtų tiesi. Šiek tiek nuleiskite smarką, rankas padėkite ant kelių.
Pagalvokite apie baimę, su kuria gyvenate šiandien. Švelniai užmerkę akis pradėkite sutelkti dėmesį į kvėpavimą bei prisiminkite savo baimę, pajuskite ją, išgyvenkite ją. Kurioje kūno vietoje ši emocija įsikūrusi? Kokios ji formos? O gal beformė? Kokios spalvos? Ar forma, jei tokia yra, kinta ar išlieka statiška? Ar spalva kinta? Ar baimės namuose, konkrečioje Jūsų identifikuotoje kūno vietoje, šilta, šalta? Matykit ją vaizduotėje, jauskit. Nieko su ja nedarykit, tiesiog būkit ir žinokit, kad ji čia, kad egzistuoja, kad ji tokio pavidalo. Paleisit, kai bus tam metas. Vien žinojimas daro stebuklus. Susitelkimas į save daro stebuklus.
Paskutines šio straipsnio eilutes rašau apkabinusi dukrelę iš traukinio, judančio link Maspalomas, Grand Kanarija. Iš čia ir mojuoju linkėdama jaukių ir kupinų meilės švenčių,
Milana Yoga