Šis sprendimas, priimtas ES ministrų, nepaisant Atėnų prieštaravimų, žymi kulminaciją kelias savaites darytame spaudime Graikijai, tapusiai pagrindiniais vartais į Europą daugiau negu milijonui pabėgėlių ir migrantų, atvykusių į Senąjį žemyną praėjusiais metais per didžiausią tokio pobūdžio krizę nuo Antrojo pasaulinio karo.
Praėjusią savaitę paskelbtos Europos Komisijos ataskaitos išvadose sakoma, kad Graikija neįstengia tinkamai suregistruoti atvykėlių ir paimti jų pirštų atspaudų. Tokia padėtis buvo konstatuota pernai lapkritį atlikus inspekcijas prie Graikijos sausumos sienos su Turkija ir keliose salose Egėjo jūroje.
„Itin svarbu, kad Graikija prioritetine tvarka ir skubiai spręstų problemas, išvardytas Komisijos priimtoje ataskaitoje“, – sakoma ES ministrų rekomendacijoje, kuri, pasak dviejų Bendrijos šaltinių, buvo priimta penktadienį.
Minėtame dokumente, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP, sakoma, kad Graikija „per mėnesį ... turi parengti veiksmų planą trūkumams pašalinti ... (ir) po trijų mėnesių nuo tos pačios datos pateikti ataskaitą apie įgyvendinimą.“
Jeigu Graikijai nepavyktų pašalinti tų trūkumų iki gegužės vidurio, Briuselis gali suteikti leidimą kitoms Šengeno erdvės šalims atnaujinti pasų tikrinimą prie šios zonos vidinių sienų – taip pat prie sienų su Graikija. Tokį režimą būtų galima taikyti iki dvejų metų, nors paprastai sienų kontrolė laikinai atkuriama ne ilgesniam negu šešių mėnesių laikotarpiui.
Toks scenarijus yra numatytas Šengeno sienų apsaugos kodekso 26-ajame straipsnyje.
Vokietija, kuri kartu su keliomis kitomis Šengeno zonos šalimis įvedė tokį sienų kontrolės režimą praėjusių metų pabaigoje, ketvirtadienį pratęsė jį iki gegužės – ilgiausiam dabartinių taisyklių numatomam laikotarpiui.
Prancūzijoje planuojama perkelti1000 migrantų iš Džiunglių stovyklos prie Kalė
Prancūzijos savivaldybių tarnyba penktadienį pareiškė ketinanti perkelti iki tūkstančio migrantų iš liūdnai pagarsėjusios vadinamosios Džiunglių stovyklos, esančios netoli Kalė uosto.
„Jau laikas kraustytis, niekas neturi gyventi pietinėje stovyklos dalyje; visi turės iš šios sekcijos išsikelti“, – sakė šalies vyriausybės atstovė regione Fabienne Buccio, pasak kurios perkelti teks nuo 800 iki 1000 migrantų.
F.Buccio pažymėjo, kad pirmadienį migrantų bendruomenes aplankys vyriausybės atstovai ir „paaiškins“ jiems šiuos planus.
„Duosime jiems savaitę įsikurti jiems skirtose naujose vietose“, – pridūrė ji.
Pačių migrantų įsirengtoje laikinoje stovykloje yra prisiglaudę apie 4000 migrantų, daugiausia iš Šiaurės Afrikos ir Afganistano; iš ten jie, dažniausiai beviltiškai, stengiasi pasiekti Britaniją kitoje Lamanšo sąsiaurio pusėje.