Kiemai dūsta nuo automobilių ir išmetamųjų dujų. Ypač tragiška padėtis – centrinėje miesto dalyje, kur žmonės skundžiasi rizikuojantys gyvybe, problema tampa privažiuoti Greitosios pagalbos automobiliams.
Miesto valdžios pažadai įrengti daugiaaukštes stovėjimo aikšteles, taip ir liko pažadais.
Problemos neišsprendė
Varpo gatvės 27-ojo daugiabučio gyventojų bėdos panašios į kitų centrinėje miesto dalyje gyvenančiųjų bėdas. Tik gal ryškesnės, nes pirmajame namo aukšte įsikūrusios parduotuvės, į kurias kas rytą braunasi sunkvežimiai su prekėmis.
Varpo gatvės 27-ojo namo įgaliotinis Vaclovas Barzinskis kelius išmynė į Šiaulių apskrities Vyriausiąjį policijos komisariatą ir Šiaulių miesto savivaldybę.
V. Barzinskis pasakoja, kad jau ne vienerius metus bando spręsti ankšto kiemo problemas. Kartą valdžios atstovai ir policijos pareigūnai rado bendrą sutarimą – prie įvažiavimo į Varpo gatvės 27-ojo namo kiemą pastatytas motorinių transporto priemonių eismą draudžiantis ženklas. Tačiau, pasak šiauliečio, problemos neišsisprendė – kiemas pilnas mašinų, automobiliai dažnai paliekami arti įėjimo, nes niekas nekontroliavo, kaip paisoma ženklo.
Centrinės miesto dalies kiemuose yra ir daugiau gyventojus turinčių saugoti ženklų, tačiau vairuotojai jų nepaiso, o pareigūnai – užmerkia akis.
Pasiūlė įsirengti šaligatvį
„Neseniai vos moters su vežimėliu nesuvažinėjo“, – pasakoja V. Barzinskis. Vyras teigia, kad prieš kelerius metus valdininkai pasiūlė už savo lėšas įsirengti šaligatvį – be „protingų patarimų“ rimtesnės pagalbos nesulaukta. „Baisu pagalvoti, kas dėsis žiemą, situacija bus dar liūdnesnė“, – baiminasi V. Barzinskis, nes, kai priverčia sniego, tenka vaikščioti kiemo viduriu, kuriuo važinėja automobiliai.
Kenčia nuo triukšmo
Tame pačiame name gyvenanti studentė Raimonda V. sako, kad vėlai grįžus iš darbo savo automobilį priversta statyti kituose kiemuose ir klausytis priekaištų.
Tačiau sausakimšas kiemas – tik dalis problemos. Kita problema – triukšmas.
Studentė teigia, kad, kaip ir daugelis namo gyventojų, negalinti ramiai rytais miegoti. „Iš darbo grįžtu vėlai vakare, tad norisi išsimiegoti, bet veik kiekvieną dieną nuo ankstaus ryto po langais ima burgzti prekes vežančių sunkvežimių varikliai, vairuotojai maigo signalus, – piktinasi mergina.
Leidimai – menka kontrolė
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos biuro vyresnysis specialistas Marijus Orlovas pripažįsta, kad ankštų kiemų problemų neišsprendžia ir kelio ženklai.
„Žmonės norėdami apsisaugoti prisideda tų pašalinių ženklų, kad mašinos nebūtų statomos kiemuose, nes aplinkui yra ir mokamos stovėjimo aikštelės. Neįsivaizduoju, kaip tai galima sukontroliuoti – to ar ne to namo gyventojas pasistatė. Įdomiausia tai, kad jeigu, tarkime, pas mane į svečius atvažiuoja žmogus, registruotas kažkur kitur, jis automatiškai pažeidžia to kelių ženklo reikalavimus“, – pažymi pareigūnas.
Anot M. Orlovo, kai kurios daugiabučių bendrijos pasidaro leidimus, kuriuos pasideda matomoje vietoje, ant priekinio panelio.
„Dar pasidaro ir svečio leidimus, bet tai sukontroliuoti – sudėtinga, nes policininkas nestovės kiekviename kieme ir nesiaiškins, ar automobilis – daugiabučio namo gyventojo nuosavybė, ar ne“, – kalba pareigūnas.
Vis dėlto draudžiantys ženklai – geriau negu nieko. „Gyventojai, norintys kiemuose pasistatyti ženklą, draudžiantį motorinių transporto priemonių eismą, turi kreiptis į Šiaulių savivaldybės Miesto infrastruktūros skyrių. Pateikiamas prašymas, nubraižoma schema, rodanti, kur gyventojai nori statyti ženklą“, – paaiškina pareigūnas. Jis priduria, kad už minėtą ženklą teks gyventojams susimokėti patiems.
Erdvūs kiemai – būsimoms kartoms
Šiaulių miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Andrius Androsovas teigia, kad šiais metais pinigų šaligatviams kloti nebuvo skirta. Valdininko nuomone, Varpo 27–ojo namo gyventojų šaligatvis vis tiek neišgelbėtų.
„Ten nelabai būtų, kur jį įrengti“, – mano specialistas. Jis pripažino, kad ankšti daugiabučių kiemai – sunkiai išsprendžiama problema.
Anot tarnautojo, seniau statant daugiabučius, paprasčiausiai nebuvo numatyta pakankamai vietos automobiliams, kurie buvo vos ne prabanga. „Dabar statant daugiabučius numatoma maždaug viena mašinos stovėjimo vieta vienam butui“, – tvirtina tarnautojas.
Ankštu kiemu skundžiasi ne tik minėtojo Varpo gatvės gyventojai. Vargsta ir kitų centrinės bei pietinės miesto dalių gyventojai.
Miesto valdžia jau keleri metai kurpia planus centrinėje miesto dalyje statyti daugiaaukščius parkingus, tačiau kol kas nėra net patvirtintų planų.
– Asta VOLKOVAITĖ