Savivaldybės Ekologijos skyriaus vedėjos Zitos Tverkutės tvirtinimu, šiemet buvo padaryta viskas „tilpti“ į leistinų viršyti oro užterštumo rodiklius dienų limitą, o jei tai nepavyko, kalti kaimynai – tiek artimi, tiek ir tolimi.
Viršijo ir kiti
Negana to, iki metų pabaigos – dar daugiau kaip mėnuo, be to, prasidėjus šildymo sezonui miestiečių kūrenamų krosnių dūmai gali toliau bloginti oro kokybę.
Miesto Savivaldybės Ekologijos skyriaus vedėja Zita Tverkutė nemano, kad už limito viršijimą Savivaldybei gresia kokios nors sankcijos.
„Viena vertus, į limitą „nesutilpo“ ir kiti miestai, kita vertus, Panevėžio savivaldybė kruopščiai vykdė patvirtintą oro taršos mažinimo planą, ir jeigu numatytos priemonės nepadėjo, tai jau ne mūsų kaltė“, – tvirtino vyriausioji miesto ekologė.
Orą teršė ir gatvių remontai
Pasak Z. Tverkutės, šiemet būta dienų, kai be perstojo lijo, tačiau oro taršos matavimo stotelė Sirupio gatvėje vis tiek rodė padidėjusią kietųjų dalelių koncentraciją.
„Vadinasi, ji susidarė ne tik dėl paprasčiausių dulkių, bet ir atmosferos pernašų, kurias sustabdyti mes esame bejėgiai“, – teigė Ekologijos skyriaus vedėja.
Savivaldybės tarnautoja neabejojo, kad ne mažiau kaip trimis dienomis prie limito prisidėjo ir prieš kiek laiko netoli stacionarios oro taršos stotelės J. Basanavičiaus gatvėje šilumos vamzdynus keitę ir Vilniaus gatvės dangą renovavę remontininkai.
„Tada vyravo ramūs giedri orai, ir dirbti reikėjo nuolat drėkinant paviršius. Deja, čia įmonių vadyba šlubavo“, – sakė Z. Tverkutė.
Prievolė statybininkams ir pastatų griovėjams dirbti pasitelkus vandenį yra įrašyta Savivaldybės oro mažinimo priemonių plane. Šiame dokumente, be kitų uždavinių, numatyta laistyti gatves, įpareigoti statybų rangovus, kad mašinos iš statybviečių į miesto gatves išvažiuotų nuplautais ratais, rekomenduoti įmonėms susidaryti ir įgyvendinti savo taršos mažinimo priemonių planus.
Turės šluoti šlapiai
Ekologijos skyriaus rengiamame naujame kitų penkerių metų plane konstatuojama, kad oro tarša ribinius kiekius Panevėžyje dažniausiai viršija šaltuoju metų sezonu, mat miestas labai kompaktiškas, žemaaukštės statybos namai apsupti daugiabučių, todėl kaminų dūmai ilgai tvyro neišsisklaidydami.
„Pagal naująjį mūsų planą, mieste gatvės ir šaligatviai turėtų būti kuo dažniau valomi ne sausuoju, o šlapiuoju būdu. Vieną tokią mašiną Panevėžio specialiojo autotransporto įmonė jau turi, tačiau dar reikėtų įsigyti ir tobulesnę. Kitas dalykas, valymo technika dažnai stringa gatvių duobėse, todėl pirmiausia užsibrėžėme ir toliau tvarkyti miesto gatvių dangą, asfaltuoti žvyruotas gatves“, – teigė Ekologijos skyriaus vedėja.
Pasak Z. Tverkutės, taip pat planuojama plėsti miesto žaliuosius plotus, netrukus buvusiuose Molainių filtracijos laukuose suoš 63 hektarų lapuočių miško parkas: „Tai bus dar vieni dideli Panevėžio plaučiai.“
„Ir gyventojus raginsime apsėti žole daugiabučių kiemuose automobilių išknistas vejas“, – pridūrė Savivaldybės Ekologijos skyriaus vedėja.