Sociologai ir politologai vieningi: jei trys pagrindiniai varžovai – G. Nausėda, I.Šimonytė ir S. Skvernelis – pirmąjame ture turėjo vienodus šansus laimėti, tai antrąjame ture jų galimybės kardinaliai keičiasi. Paanalizuokime tris skirtingus scenarijus. Tarkime, į kitą rinkimų etapą išeina G. Nausėda ir I. Šimonytė.
„Tiek Nausėdai, tiek Šimonytei jų pačių susidūrimas antrajame ture nėra labai geras scenarijus. Gal jie abu labiau norėtų išeiti į antrąjį turą su Skverneliu“, – teigė politologė Rima Urbonaitė.
Paaiškinimas paprastas: ir G. Nausėdą, ir I. Šimonytę palaiko panašus elektoratas. Tai yra – labiau išsilavinę didmiesčių gyventojai. S. Skvernelis daugiau simpatijų turi regionuose. Tačiau antrajame ture kliautis vien didmiesčiais kandidatai negalės, o tikimybė, kad S. Skvernelio gerbėjai balsuotų už I. Šimonytę, yra labai menka.
„Nausėda antram ture yra stipresnis ir už I. Šimonytę, ir už S. Skvernelį“, – paaiškino socialogė Rasa Ališauskienė.
Taigi, svarstyklės čia krypsta G. Nausėdos pusėn. Šios poros dvikovoje labiau tikėtina jo, o ne I. Šimonytės pergalė.
Kita galima pora – G. Nausėda prieš S. Skvernelį. Kaip pabrėžia ekspertai, šiuo atveju irgi labiau drebėti tektų ne G. Nausėdai, o jo oponentui. Čia koją S. Skverneliui galėtų pakišti iš kovos iškritusi I. Šimonytė.
„Šimonytės rėmėjai nemato problemos balsuoti už Nausėdą, jie mato daugiau problemų balsuoti už Skvernelį“ – pridūrė R. Ališauskienė.
O I. Šimonytės, tai yra, konservatorių, rinkėjų būrys balsuoti paprastai ateina gausiai.
„Netgi tie, kurie balsavo už Šimonytę, būtent ateitų ne pas Skvernelį, o pas Nausėdą. O Šimonytės palaikytojų dalis tikrai bus skaitlinga. Ir dar ji disciplinuota,“ – patikino R. Urbonaitė.
Žinoma, I. Šimonytei nepatekus į antrąjį turą jos rinkėjai balsuoti neateitų taip gausiai, kaip jai prasimušus į lemiamą kovą. O to gali užtekti G. Nausėdos pergalei. Panašu, kad ir šioje dvikovoje šansų laimėti daugiau turi G. Nausėda.
Ir – trečioji pora: I. Šimonytė prieš S. Skvernelį. Regis, čia mįslė didžiausia, nes Nausėdos gerbėjai nėra itin priešiški nei I. Šimonytei, nei S. Skverneliui.
„Nausėdos palaikytojai, dalis tikrai pereitų Šimonytei. Bet, gali būti, kad už Nausėdą balsavusių dalis gali pereiti ir Skverneliui“, – patikino R. Urbonaitė.
Žinoma, labiau tikėtina, kad Nausėdos gerbėjai rinktųsi I. Šimonytę. Tačiau nereikia pamiršti ir keliolikos procentų, kurie pirmajame ture atiteks mažiau populiariems kandidatams.
„Iš kitos pusės, Skvernelis irgi rinktųsi balsus, kurie pirmajame ture jam yra iššūkis: Puteikis, Puidokas, galbūt net Juozaičio, nors su didelėm išlygom, balsai,“ – kalbėjo R. Urbonaitė.
Taigi, I. Šimonytės ir S. Skvernelio poroje abiejų šansai apylygiai, o pergalę nulemti gali kandidatų gebėjimas mobilizuoti rinkėjus lemiamam balsavimui.