Nors 35-erių futbolininko genialumas jau seniai niekam nekelia abejonių ir diskusijų, tačiau jo charakteris yra stipriai pasikeitęs, rašo BBC.
Paauglystėje L. Messi buvo ypatingai drovus. Žaisdamas Barselonos jaunimo komandoje jis netgi persirenginėdavo koridoriuje, kad išvengtų savo komandos draugų.
„Šiame pasaulio čempionate jis buvo kitoks. Turbūt mes esame agresyvesni nei žaidėjai nacionalinėse komandose, su kuriomis jis žaidė anksčiau. Taigi, jis tikriausiai tampa šiek tiek panašesnis į mus“, – sakė Argentinos ir „Aston Villa“ vartininkas Emiliano Martinezas.
Stratego gebančio dirbti su Messi paieškos
Luisas Scalone prie Argentinos rinktinės vairo stojo prieš penkerius metuos. Tuomet legendinis Diego Maradona apie šį paskyrimą yra sakęs, kad L. Scalone net automobilių spūsčių negalėtų reaguliuoti, tai kaip jis suvaldys Argentinos rinktinę?
Tačiau pats L. Scaloni į pareigas buvo paskirtas būtent dėl L. Messi. Tai buvo suplanuotas Argentinos futbolo asociacijos (AFA) žingsnis siekiant išlaikyti didžiausią kartos talentą komandoje. Toks sprendimas buvo priimtas, kadangi keletą metų prieš šio specialisto paskyrimą L. Messi turėjo rimtų problemų su nacionaline komanda, o kartais ir su jos vyriausiuoju treneriu.
Po to, kai 2010 m. pasaulio čempionato ketvirtfinalyje talentingą Argentinos komandą užtikrintai įveikė Vokietijos futbolininkai, tuometinis Argentinos rinktinės treneris D. Maradona sukritikavo L. Messi lyderio savybes ir pasitraukė iš pareigų.
2018 m. pasaulio čempionato kompanijos fiasko atnešė ir kito Argentinos rinktinės trenerio Jorge Sampaoli ankstyvą pasitraukimą.
Po D. Maradonos pasitraukimo iki J. Sampaoli starto vyriausiojo trenerio pareigose Argentinos rinktinę treniravo dar keturi strategai. Būtent šiame tarpe 2016 m. L. Messi trumpam pasitraukė iš tarptautinio futbolo po to, kai pralaimėjo Čilei „Copa America“ finale ir pats nesugebėjo realizuoti baudinio.
Tokios nesėkmės tik užtikrino, kad AFA bus dar labiau motyvuota į pareigas skirti L. Scaloni ir išlaikyti savo šalies futbolo žvaigždę laimingą.
„AFA turėjo vienintelį tikslą – surasti strategą, kuris galėtų dirbti su L. Messi ir iš jo išgauti kuo daugiau naudos. Kai L. Scaloni perėmė valdžią, pirmiausia jis pasakė L. Messi: „Kaip tu manai, kas tau tiktų?“. Tarp jų pokalbiai buvo visiškai lygūs, tačiau taip ir turi būti, kai komandoje turi geriausią žaidėją pasaulyje“, – sakė ispanų futbolo ekspertas Guillemas Balague'as.
Argentinos futbolo žurnalistė Marcela Mora Araujo prisiminė, kaip vyko naujo ir mažai kam žinomo stratego paskyrimas vadovauti nacionalinei Argentinos komandai ir kokios buvo tautos reakcijos.
„L. Scaloni buvo paskirtas be didelio pranešimo spaudoje ar pristatymo momento. Atrodė, kad komanda neturėjo jėgų medžioti garsių vardų. Dauguma žmonių buvo įsiutę, kadangi mes nieko apie jį nežinojome. Visi galvojome, kad šis darbas turėtų atitekti futbolo įžymybei ar įtakingam veikėjui, o jis tiesiog atiteko vyrui, kuris buvo tarsi anonimas“, – teigė žurnalistė.
Tačiau būtent šio žmogaus anonimiškumas, nuolankumas ir ego stoka privertė visą Argentiną pamėgti L. Scaloni. Tačiau svarbiausia, jog jį pamėgo ir didžiausia šalies futbolo žvaigždė L. Messi.
„L. Scaloni yra labai atsipalaidavęs strategas. Jis yra kilęs iš labai mažo miestelio ir todėl yra labai nuoširdus žmogus. Aš taip pat labai su tuo susitapatinu, nes esu kilęs iš mažo miestelio. Jame galite pamatyti tą išskirtinį žmogiškumą“, – sakė Argentinos ir „Manchester City“ puolėjas Julianas Alvarezas.
„Visada bus talentingų žaidėjų, bet svarbiausia bus tai, kaip juos valdote. Tai panašu į „Ferrari" vairavimą – jei nemoki jo vairuoti, tada suduši ant kiekvieno kampo. Todėl vienintelis paaiškinimas, kurį galiu pateikti apie L. Scaloni – jis puikiai žino, kaip vairuoti „Ferrari“, – pridūrė ir E. Martinezas.
Argentinietiškų tradicijų gabenimas į Katarą
Nepaisant to, kad būdamas paauglys L. Messi paliko Argentiną jis išlaikė puikiai savo argentinietiškas šaknis.
„Jis kalba su argentinietišku akcentu, valgo argentinietišką maistą, žiūri argentinietiškus filmus ir klausosi argentinietiškos muzikos“, – sakė knygos apie Argentinos futbolo istoriją autorius Jonathanas Wilsonas.
L. Scaloni ir AFA labai stengėsi pasilinksminti ir užvesti L. Messi ir jo komandos draugus, pasaulio čempionate Katare sukurdami „mažąją Argentiną“ komandos bazėje.
Here's a quick tour of La Albiceleste's base camp at Qatar University!
— The Peninsula Qatar (@PeninsulaQatar) December 27, 2022
The room where the Argentinian captain, Lionel Messi, stayed in during the World Cup will also be turned into a mini museum soon!#Qatar #ARG #Argentina #Qatar2022 #FIFAWorldCup #LaAlbiceleste #LionelMessi pic.twitter.com/0UsdkBvcdX
Žaidėjai poilsio metu ne tik žaisdavo argentinietiškus kortų žaidimus, bet ir gerdavo argentinietišką arbatą, valgydavo importuotą Argentinos jautieną. Buvo pranešta, jog į pasaulio čempionatą komandai buvo atgabenta 900 kg mėsos iš Argentinos.
Anot futbolo eksperto G. Balague ir žurnalistės Mora y Araujo, šios technikos užtikrino, kad Argentina geriausiai išnaudotų L. Messi, sugrąžindama geriausią pasaulio žaidėją į vaikystę, kurią jis prarado būdamas vos 13 metų amžiaus, kai persikėlė į Barseloną.
Taip pat šie metodai užtikrino kovotojų dvasios užtikrinimą, o tai puikiai atsiskleidė L. Messi elgesyje čempionato metu.
Argentinos futbolininkas ne tik pašiepė visus neigiamus aplinkinių komentarus apie jį ir komandą, bet ir tiesiogiai adresavo nepasitenkinimą komentarų autoriams.
Tokį L. Messi pokytį nuo drovaus berniuko iki lyderio adresuojančio pyktį komentatoriams apibrėžė futbolo specialistas G. Balague.
„Pasaulio čempionate L. Messi turi pranašumą, susijusį su žmonėmis, kurie jį supa, ir su tuo, kad jis jaučiasi patogiai šalia jų. Kai jam buvo 12 metų, jis tikriausiai toks buvo gatvėse. Tačiau tada jis persikėlė į Barseloną ir tapo kitokiu žmogumi, labiau katalonu, labiau tyliu ir droviu. Tačiau šį argentinietišką charakterį jis visada turėjo savyje“, – teigė ekspertas.
L. Messi pagaliau priėmė save
Šiame čempionate L. Messi lyderio vaidmens atradimas buvo itin svarbus komandai, kadangi tik jis galėjo užpildyti žaidėjų nedalyvavusių čempionate vietas. Tačiau šį vakuumą nuo pat pirmųjų rungtynių Argentinos rinktinės kapitonas puikiai užpildė.
Itin skaudų smūgį komandai sudavė ir L. Messi kaip lyderio charakterį atskleidė pralaimėjimas pasaulio čempionato pradžioje. Viena iš turnyro favoričių Argentina pirmame planetos pirmenybių ture 1:2 pralaimėjo Saudo Arabijos futbolininkams.
Turint omenyje panašius praeities atvejus buvo tikimasi, jog po tokios nesėkmės L. Messi stengsis kuo mažiau bendrauti su žiniasklaida. Tačiau futbolininkas sunkioje situacijoje ėmėsi tikro lyderio vaidmens ir atsakinėjo į kiekvieno žurnalisto klausimus.
„Jam prireikė valandos, kol po mačo su Saudo Arabija atsakė į visus žiniasklaidos klausimus“, – sakė G. Balague.
Argentinos rinktinės vartininkas E. Martinezas išskyrė itin svarbų L. Messi sakinį, kurį futbolo žvaigždė adresavo visam pasauliui.
„Jis kalbėjo su kiekvienu transliuotoju ir kartojo tą patį sakinį: „Tikėkite mumis, mes jūsų nenuvilsime“, – teigė vartininkas.
Buvęs Argentinos rinktinės žaidėjas Pablo Zabaleta teigė, kad komandai labai pasisekė, kad pavyko atrasti tinkamą lyderį, kuriuo tapo L. Messi.
„Sunkiose situacijose jis vienintelis kalbėjo, jis nenorėjo siųsti kai kurių nepatyrusių žaidėjų bendrauti su žiniasklaida. Buvo puiku tai matyti“, – pasakojo P. Zabaleta.
Nors po tokio L. Messi lyderystės proveržio žiniasklaidoje pasirodė skambios antraštės, teigiančios, jog futbolininkas atrado „vidinį Diegą Maradoną“, tačiau Argentinos žurnalistė su šiuo teiginiu nesutiko ir pabrėžė, jog atrodė, kad jis pagaliau jautėsi patogiai savo odoje – toli nuo paauglio Barselonoje, ar superžvaigždės, kurią nusveria šalies lūkesčiai.
„Aikštėje jis daug šypsojosi, jo galva buvo pakelta, jis pasitikėjo savimi. L. Messi parodė visiems, jog pagaliau priėmė save. Žmonės rašė: „Ar Messi perėmė Maradonos dvasią? Maradona kalba per Messi...“ Ne! Jis nevirto Maradona. Jis išaugo į save. Daugelį metų L. Messi buvo daromas didžiulis spaudimas būti panašesniam į Maradoną. Manau, kad ilgą laiką jam tai buvo nepatogu“, – teigė žurnalistė.
Mora y Araujo teigimu, iškovoti šį titulą iki karjeros pabaigos buvo didžiausias L. Messi žygdarbis karjeroje.
„2006 m. pasaulio čempionate jis sėdėjo ant atsarginių žaidėjų suolo ir net negalėjo žaisti ketvirtfinalyje, kurį pralaimėjo Vokietijai. Tuomet jis buvo visai kitoks piktas ir niurzgantis, visiška priešingybė L. Messi, kurį išvydome Katare. Tai puikus progresas į emocinę brandą ir aš manau, kad nuostabu išvysti tokį augimą per beveik dviejų dešimtmečių karjerą“, – pasakojo Argentinos futbolo žurnalistė.
Pasak pašnekovų, L. Messi reikiamu metu buvo lyderis ne tik aikštėje. Viskas susilipdė į tai, kad Argentina ir L. Messi iškovojo taip ilgai lauktą pasaulio čempionų titulą.
Parengtą pagal BBC straipsnį.