• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

NASA kosminis zondas perdavė į Žemę naujausias Merkurijaus nuotraukas, tarp kurių yra keistos išvaizdos kraterio atvaizdas.

REKLAMA
REKLAMA

Naktį iš rugsėjo 29 dienos  į 30-ąją NASA zondas MESSENGER trečią kartą praskriejo arčiausiai Merkurijaus planetos ir beveik sėkmingai perdavė į Žemę naujausias jo paviršiaus nuotraukas, praneša „Space.com“. Skriedamas 19 312 kilometrų per valandą greičiu, MESSENGER prasilenkė su planeta 228 kilometrų aukštyje virš jos paviršiaus. Po šio manevro NASA zondo greitis dėl Merkurijaus traukos turėtų sumažėti iki 9 656 km/hm, o tai leis 2011 m. kovo mėnesį įvesti jį į Merkurijaus orbitą.

REKLAMA

Pasak NASA atstovų, trečiasis zondo priartėjimas prie Merkurijaus iš esmės pavyko sėkmingai, tačiau dėl kompiuterio sutrikimo turbūt nepavyko atlikti visos numatytos planetos paviršiaus fotografavimo programos. Kai MESSENGER atsidūrė Merkurijaus šešėlyje, zondo kompiuteris netikėtai persijungė į vadinamąjį saugaus veikimo režimą. NASA inžinierių manymu, sutrikimas įvyko dėl to, kad per 18 minučių, kai aparatas buvo planetos šešėlyje, ėmė klaidingai veikti jo elektros tiekimo sistema.

REKLAMA
REKLAMA

Nors incidento metu visi MESSENGER prietaisai veikė tvarkingai, o gauti stebėjimų duomenys buvo įrašinėjami į duomenų kaupiklius, jų perdavimas į Žemę vėlavo. Be to, pasak MESSENGER tyrimų programoje dalyvaujančio J. Hopkinso universiteto (JAV) Taikomosios fizikos laboratorijos sistemų inžinieriaus Erico Finnegano, gali būti, kad nuotraukos, padarytos zondui tolstant nuo Merkurijaus, bus prarastos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant šio sutrikimo, trečioji MESSENGER priartėjimo prie Merkurijaus misija laikoma sėkminga – zondas pirmą kartą nufotografavo kai kurias planetos paviršiaus sritis, o svarbiausia, kad visi jo prietaisai veikia normaliai. Šiuo metu, pasak „Space.com“, MESSENGER programos mokslininkai analizuoja zondo perduotas nuotraukas siekdami nustatyti, kiek duomenų buvo prarasta dėl kompiuterio sutrikimo.

REKLAMA



NASA nuotr.

NASA paskelbė pirmąjį naujausių Merkurijaus nuotraukų rinkinį, kuriame matyti anksčiau mažai ištirtos planetos dalies fragmentai. Tarp jų yra vienas „išvagotas“ krateris, kurio dugne yra gili lenkta įduba. Mokslininkai jau anksčiau Merkurijuje buvo pastebėję tokių „keistų“ kraterių. Manoma, kad jie susiformavo ne dėl meteoritų smūgių, o dėl tektoninės veiklos. Paprastai tokie krateriai išsiskiria savitais morfologijos bruožais – jų forma būna netaisyklinga, šlaitai ne tokie statūs, skiriasi ir kraterių medžiagos spektrinės analizės požymiai.

REKLAMA

Panašių kraterių Mėnulyje neseniai aptiko Japonijos ir Indijos kosminiai zondai, fotografavę jo paviršių didelės raiškos kameromis.



NASA nuotr.

Be to, naujose nuotraukose matyti ir kitas keistas objektas – iš kelių žiedų susidedantis Merkurijaus paviršiaus darinys. Išorinės šios struktūros dalies skersmuo siekia apie 260 kilometrų.

Naujausias MESSENGER perduotas Merkurijaus nuotraukas galima pamatyti zondo programos svetainėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų