• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Meras – įstatymo pažeidėjas

Lietuvos įstatymai sau, o Panevėžio meras – sau. Tokią išvadą perša Vyriausiojo administracinio teismo paskelbta galutinė ir neskundžiama nutartis, pripažinusi, kad meras Vitalijus Satkevičius neturėjo teisės savo potvarkiu įsteigti patarėjo pareigybės.

REKLAMA
REKLAMA

 Suklupo ties patarėju

Ar merui reikalingas patarėjas, turėjo nuspręsti ir tokį etatą įsteigti ne asmeniškai pats miesto galva, o Savivaldybės taryba.

REKLAMA

V. Satkevičius mero patarėjo pareigybę įsteigė praeitų metų kovą ir eiti šias pareigas skyrė Darių Simėną, iki tol jam patarinėjusį tik viešųjų ryšių klausimais.

Tokią miesto vadovo iniciatyvą Vyriausybės atstovė Panevėžio apskrityje Rasa Šošič įvertino kaip Vietos savivaldos įstatymo pažeidimą. Jos nuomone, sprendimą dėl naujo etato įsteigimo galėjo priimti tik miesto Taryba, o ne vienas meras. Tačiau V. Satkevičius atsisakė naikinti savo potvarkį.

REKLAMA
REKLAMA

Skundas nepasiteisino

Priversti Panevėžio merą laikytis šalies įstatymų Vyriausybės atstovė ėmėsi per teismus. Pirmos instancijos Panevėžio apygardos administracinis teismas pritarė R. Šošič argumentams, kad sprendimus dėl mero politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių steigimo, jų skaičiaus nustatymo ir Savivaldybės tarybos sekretoriato suformavimo priima ne vienas meras, o jo siūlymus įvertinanti Savivaldybės taryba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokia teismo nutartis netiko V. Satkevičiui. Meras ją apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Tačiau Aukštaitijos sostinės vadovui teks pripažinti klaidą – ir šis teismas pareiškė, kad miesto galvos potvarkis dėl mero patarėjo pareigybės buvo neteisėtas ir jį teks naikinti. Ar šis etatas yra reikalingas, turės nuspręsti Panevėžio politikai – Savivaldybės taryba.

REKLAMA

Pasak R. Šošič, niekas neneigia mero teisės pačiam pasirinkti politinio pasitikėjimo pareigūną, tačiau jis turi būti įdarbintas pagal įstatymus. Vyriausybės atstovė įtaria, kad mero patarėjo etatas buvo ne vienintelis Panevėžio savivaldybės tarybos sekretoriate, įsteigtas pažeidžiant įstatymą.

REKLAMA

„Aš dar visko nepatikrinau, bet jei būtų tokių dalykų, yra galimybė susitvarkyti ne tik mero patarėjo, bet ir kitus etatus“, – mano R. Šošič.

Sekė pirmtakais

Kaip elgsis teismo pripažintas įstatymo pažeidėju V. Satkevičius, iš jo paties išgirsti nepavyko. Vilniuje lankęsis meras mobiliuoju telefonu neatsiliepė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo patarėjas Darius Simėnas mano, jog įstatymo nesilaikė ne vienas V. Satkevičius.

„Nėra taip, kad V. Satkevičius išsigalvojo ir pažeidė įstatymą. Nuo 2003-iųjų, kai buvo įsteigtas Tarybos sekretoriatas, absoliučiai analogiškus potvarkius dėl mero patarėjo pareigybės buvo išleidę ankstesni Panevėžio merai – Vitas Matuzas, Povilas Vadopolas, ir niekam tokie potvarkiai nekliuvo“, – vardijo mero patarėjas.

REKLAMA

Anot D. Simėno, analogiškus potvarkius yra išleidę ir didžiųjų miestų Vilniaus, Kauno, Šiaulių merai. Pasak patarėjo, po Vyriausiojo administracinio teismo išaiškinimo jiems visiems teks atleisti savo patarėjus, o savivaldybių taryboms vėl steigti jų etatus.

REKLAMA

„Darbas visiškai nelogiškas, jei meras negali pats steigti pareigybių, formuoti savo komandos. Kaip tada jam įgyvendinti savo tikslus?“ – mano D. Simėnas.

Dėl savo lojalaus patarėjo V. Satkevičius teisės aktams nusižengia nebe pirmą kartą.

D. Simėnui dar studijuojant Šiaulių universitete, meras jam jau buvo paskyręs aukštojo universitetinio išsilavinimo reikalaujančią A lygio 15 kategoriją. Miesto vadovas jį įvertino netgi aukštesne kategorija, nei turi universitetus baigę Savivaldybės skyrių vedėjai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo pasipiktinusiesiems V. Satkevičius aiškino rinkęsis patikimą ir kompetentingą žmogų, o ne diplomą.

D. Simėnas yra studijavęs anglų kalbą Vilniaus universitete, o prieš metus baigė vadybos studijas Šiaulių universitete. Dėl daugiau nei 3000 Lt atlyginimą patarėjui garantavusios aukštesnės nei leidžia įstatymas kategorijos V. Satkevičius nepripažino jaučiantis nemaloniai, nors Savivaldybės darbuotojus pats ragino taupyti biudžeto lėšas.

REKLAMA

Sieja įtarimai

Šiuo metu V. Satkevičių ir D. Simėną sieja ne tik darbdavio ir pavaldinio santykiai. Jiedu yra įtariamieji milžinišką ažiotažą visuomenėje sukėlusioje vadinamojoje krepšinio byloje. Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai ir prokurorai įtaria, kad 2010-aisiais, ruošdamosi Europos vyrų krepšinio čempionatui, Panevėžio savivaldybė ir Lietuvos krepšinio federacija pasirašė bendradarbiavimo sutartį, nors žinojo, kad ji nebus tinkamai vykdoma

REKLAMA

Pagal šią sutartį Savivaldybė federacijai sumokėjo 2,5 mln. Lt. Už gautus  milijonus Panevėžiui pažadėta „Cido“ arenoje surengti Europos vyrų krepšinio čempionato pogrupio rungtynes ir penkerius metus mieste organizuoti įvairaus lygio krepšinio varžybas. Tačiau manoma, kad pasirašant sutartį buvo žinoma, jog išrašytos sąskaitos už neva atliktus darbus bus suklastotos.

REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnai įtaria, kad Savivaldybės 2,5 mln. Lt nukeliavo į privataus viešbučio „Romantic“ kišenę.

Tuo metu mero poste sėdėjo V. Satkevičius, bet sutartį pasirašė ne jis, o šiuo metu taip pat įtariamoji administracijos direktorė Kristina Vareikienė. Vis dėlto didžiausią darbą, kad būtų sudaryta tokia sutartis, nuveikė mero patarėjas D. Simėnas.

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų