JAV prezidentas Džordžas V. Bušas (George W. Bush) trečiadienį vakare pateiks naujausią kosmoso tyrimų Jungtinėse Valstijose strategiją - žmonių siuntimą į Mėnulį o vėliau - ir į Marsą. Tačiau tokių programų kritikai prezidentui primena vis didėjantį biudžeto deficitą, vadinasi, kelionės į Mėnulį, tuo labiau į Marsą, anot jų, - kol kas nerealios.
Vis dėlto siūlomas dabartinių "shuttle" tipo daugkartinio panaudojimo erdvėlaivių, arba kosminių šaudyklių, keitimas naujos kartos erdvėlaiviais gali tapti vienu iš kozirių artėjančioje prezidento rinkimų kampanijoje su šansais likti poste antrajai kadencijai.
Dž. Bušo šalininkai, kaip ir priešininkai, mano, kad jo pasiūlymas sustiprintų amerikiečių karinę viršenybę kosmose, kai vis labiau stiprėjanti Kinija, auganti pasaulinio masto strateginė galia planuoja Mėnulio tyrimų seriją.
Respublikonų senatorius iš Kanzaso Semas Braunbekas (Sam Brownback), pavyzdžiui, sakė esąs "sujaudintas" prezidento pasiūlymo, kuris reiškiąs JAV siekį strateginių aukštumų.
Dž.V. Bušas šia tema kalbės NASA būstinėje Vašingtone trečiadienį vakare 15 val. 15 min. vietos laiku (22.15 Lietuvos laiku). Nacionalinė aeronautikos ir kosminių tyrimų administracija (NASA) tebėra sukrėsta pernai vasario 1 dieną erdvėlaivį "Columbia" ištikusios tragedijos - žuvo visi juo skridę astronautai. Todėl NASA atkakliai ieško būdų, kaip žengti į priekį.
Pasak NASA, JAV prezidentas siūlys, kad dar šį dešimtmetį į Mėnulį būtų surengta misija be žmonių, o kito dešimtmečio viduryje, ten galėtų jau dirbti ir žmonės. Tai taip pat būtų pasirengimas kitam etapui - žmogaus skrydžiui į Marsą. Ligi šiol tik amerikiečiai yra buvę Mėnulyje (12 astronautų - nuo 1969 liepos iki 1972 metų gruodžio).
Kad tokius projektus galima būtų įgyvendinti, Dž.V. Bušas pasiūlys trejus metus kasmet maždaug 5 procentais didinti dabartinį 15 milijardų dolerių NASA biudžetą. Ketinama panaudoti ir kitus finansavimo šaltinius - vien erdvėlaiviams šaudyklėms reikėtų kasmet skirti po 3,5 milijardo dolerių, kol bus baigta Tarptautinės kosminės stoties (TKS) statyba.
Antradienį Monterėjuje (Meksikoje) viešėjęs Dž.V. Bušas sakė, kad kosmose norima ir tęsti pradėtus darbus, ir siekti naujų horizontų. Jo nuomone, visa tai įmanoma.Kritikai su tuo nesitinka. Demokratų kandidatai į prezidento postą teigia, kad geriau federalinė valdžia daugiau pinigų skirtų švietimui ir sveikatai negu kosmosui.
Reuters-ELTA