Asociacijos „Lietuvos-Vokietijos Forumas“ suburti menininkai sieks iš naujo pažvelgti į tautinių mažumų problemas, kultūrinę savimonę ir identitetą. Europos kultūrų dialogo metams skirto projekto fotosesijose Vilniuje menininkai kurs tautinių mažumų atstovų ir jų grupių fotoportretus.
Balandį ir gegužę vyksiančio projekto „Mes visi skirtingi, visi vienodi“ idėja projekto iniciatoriams – kuratorei Rimantei Černiauskaitei iš „Lietuvos-Vokietijos Forumo“ bei menininkams Tomui Čiučeliui ir Jovitai Ambrazaitytei – kilo ilgai diskutuojant ne tik apie tautinių mažumų statusą, jų galimą ir esamą padėtį Lietuvoje, bet ir apie asmenines patirtis. Projektas orientuojasi į socialinę tautinių mažumų atstovų integraciją ir pasitelkia identitetą formuojančius ženklus, idiomas, prietarus, išankstines nuostatas, stereotipus kaip pagrindines tarpkultūrinį dialogą skatinančias, provokuojančias ir iškeliančias priemones.
Pagrindinė projekto dalis – meninės dirbtuvės-fotosesijos tautinėse bendrijose, kurių metu bus siekiama portretuoti savanorius ir tuo atskleisti žmonių tautinio identiteto ženklus, kuriuos kiekvienas žmogus sąmoningai ar nesąmoningai siekia parodyti. Fotografijose žmonės – tarsi socialiniai vienetai, išoriškai (savo apranga, laikysena, atributika) deklaruojantys savo kitatautiškumą, kadangi šiuo atveju būtent vizualios skirtybės, „kitoniškumas“ formuoja asmens tapatumą. Tai – kūrybinis žaidimas, kuriame formali estetinė forma (fotografuojama visu ūgiu, sklaidytoje šviesoje, neutraliame, baltame fone), rodomi jausmai ir simboliai tampa pagrindiniais meninės kalbos elementais.
„Kartais tam, kad pripažintum elementarias tiesas, reikia peržengti nemažai prietarų ir baimių. Šios baimės ilgainiui susiformuoja visuomenėje, kuri atsisako paprasčiausių bendravimo su kitataučiais formų. Žinoma, dažnai bendravimui trukdo kalbiniai barjerai, tačiau šiuo atveju universali meno kalba padės atrasti naujas bendravimo perspektyvas“, – apie projektą teigė jo kuratorė R. Černiauskaitė.
Projekto metu surinkta medžiaga bus eksponuojama parodose, kurios bus rengiamos Lietuvos, Lenkijos, Čekijos ir Vokietijos miestų viešosiose erdvėse – miesto aikštėse, skveruose, kur videoprojekcijų pagalba vaizdai bus projektuojami ant pastatų sienų. Šalia Vilniaus tautinių bendrijų atstovų portretų bus rodomi ir tekstai, funkcionuojantys ir kaip savarankiški konceptualiojo meno kūriniai, ir kaip integrali projekto dalis, padedanti aiškiau perteikti viso projekto idėją – integruoti „kitoniškumo“ ženklus į kasdienes erdves, skatinti tarpkultūrinį dialogą ir ieškoti naujų to dialogo formų.
Miestuose, kuriuose vyks parodos, taip pat bus rengiamos analogiškos „dirbtuvės“ su vietinių tautinių bendrijų nariais, kurios papildys ekspoziciją nauja medžiaga. Jos skatins intensyvesnį dialogą tarp Lietuvos ir užsienio menininkų, prisidės prie Lietuvos kultūros sklaidos.
Projekto organizatoriai ragina visus norinčius dalyvauti fotosesijose iki gegužės 31 d. susisiekti su projekto kuratore Rimante Černiauskaite ([email protected]) ir susitarti dėl fotosesijos datos ir laiko.