Pataria meistras Darius Pavasaris.
Grindis patariama atnaujinti prieš sienų tapetavimą ar paskutinį dažymą. Visi elektros instaliacijos darbai taip pat turi būti baigti.
Prieš atnaujindami parketą, nuimkite grindjuostes ir įvertinkite parketo būklę. Jei yra judančių lentelių, didelių tarpų tarp jų, pirmiausia, priklijuokite ar kitaip pritvirtinkite jas, o tarpus užpildykite glaistu. Glaistą reikia parinkti pagal medienos spalvą, kad jo nesimatytų. Mentele jis kuo giliau įspaudžiamas į grindų tarpus ir nelygumus, o išdžiūvęs nušveičiamas šlifuojant visą grindų plotą.
Jei parketlentės suklotos ant juodgrindžių, po kurio laiko bet koks užpildas sutrupa ir plyšiai vėl atsiranda. Glaistant galima paslėpti nedidelius paviršiaus defektus.
Nepatarčiau palikti tų pačių grindjuosčių. Geriau jas pakeisti naujomis, nes senas sunku tinkamai ir vienodai nušlifuoti bei parinkti tokią pat spalvą, kokios po atnaujinimo bus grindys.
Interjero dizaineriai pastaruoju metu naujas grindjuostes pataria derinti prie būsto durų spalvos. Tad jos gali tapti įdomia interjero detale.
Parketas šlifuojamas būgnine grindų šlifavimo mašina. Pakraščiams šlifuoti naudojama kampinė šlifavimo mašina. Reikia turėti ir poliravimo bei rankinę trikampę mašinėlę kampams. Medžio dulkes, kurių labai daug atsiranda šlifuojant parketą, geriau susiurbti pramoniniu, o ne buitiniu dulkių siurbliu.
Grubiam parketo šlifavimui naudojamas 40-o ir 60-o numerio švitrinis popierius. Jeigu reikia, po pagrindinio šlifavimo grindys glaistomos ir dar kartą šlifuojamos 60-o numerio popieriumi. Šlifavimo mašiną stumkite tolygiu greičiu, prieš sustodami ar keisdami šlifavimo kryptį, pakelkite būgną. Tuomet nepaliksite ant šlifuojamo paviršiaus duobių ir įspaudų.
Kiekviena medienos rūšis turi ypatumų. Juos reikia žinoti, kad pavyktų parinkti tinkamą laką ar medinėms grindims skirtą aliejų.
Aliejaus pagrindu pagaminti beicai nepaslepia medienos tekstūros, bet keičia jos spalvą. Tad pritaikius jį pagal dėmių atspalvį, kurios ilgainiui atsiranda ant visų grindų, beicu dėmes galima paslėpti. Tačiau beicuojant keisis visų grindų spalva.
Beicą galima naudoti, jei norima grindis balinti ar tamsinti. Svarbiausias beico privalumas yra tas, kad jis mažina ultravioletinių spindulių poveikį medienai. Aliejaus pagrindu pagamintu beicu padengtas grindis lakuoti galima po 24 valandų.
Dažnai klausiama, kas geriau – lakuoti ar aliejuoti grindis. Privalumų ir trūkumų abu apdailos būdai. Lakas padengia grindis plėvele, jos ne taip greitai nusitrina, tarnauja ilgiau. Aliejus į grindis įsigeria, išlieka natūralaus medžio vaizdas. Grindys būna šiltesnės, tačiau prieš aliejuojant grindis būtina išsiaiškinti, ar bus laiko, noro ir galimybių jas tinkamai prižiūrėti.
Pastaruoju metu populiarėja grindims padengti skirtas lako ir aliejaus mišinys. Jis geras tuo, kad prireikus galima atnaujinti tik dalį grindų arba lengvai pašalinti atsiradusį defektą. Visi lakai, kuriuos galima įsigyti parduotuvėse – tausojantys sveikatą. Naudoti juos galima be specialių apsaugos priemonių.
Lakuoti reikia tris kartus. Nulakavus pirmą kartą, po poros valandų šlifuojama 120-o numerio popieriumi. Tada susiurbiamos dulkės ir lakuojama antrą kartą, o po dviejų keturių valandų – trečią sykį. Pertrauka tarp lakavimų priklauso ir nuo lako rūšies, ir nuo kambario temperatūros.
Atnaujintą parketą būtina tinkamai prižiūrėti. Grindys nesibraižys, jei po baldų kojomis paklijuosite veltinio gabalėlių. Prie lauko durų būtinai patieskite kilimėlį, kad ant medinių grindų nuo avalynės nepatektų purvo, smėlio ir drėgmės. Tiek lakuotas, tiek aliejumi dengtas grindis reikia saugoti nuo vandens. Dulkių siurblys, drėgna šluostė – tinkamiausios grindų priežiūros priemonės.