Tipinis kaimo girtuoklių vaizdelis: smagus šurmulys pašalpų gavimo dieną, vietinės parduotuvės „šturmas“, kurioje šluojami stipraus alaus „bambaliai“ ar pigus vynas ir metamąsi į kompanijas „puotauti“. Dažnai baliai vyksta tol, kol kurio nors sugėrovo kišenėje skambčioja nors vienas kitas litas. Jei pašalpa prageriama anksčiau nei bus mokama kita pašalpa ir visų sugėrovų kišenėse ima švilpauti vėjai, tenka eiti ir ūkininkui kokią dienelę pagelbėti. Ko tik nepadarysi, kai abstinencija „laužia“...
Taigi, tų „puotų“ metu, kai aplink pradeda jodinėti „balti arkliai“, ima rodytis, kad sugėrovas kėsinasi į svetimą sugyventinę ar žmoną, kad išgėrė be eilės paskutinius „velnio lašus“, staiga prisimenami kažkada išsprūdę įžeidimai... Ir tuomet į darbą paleidžiami kumščiai, kojos, neretai griebiamasi peilio, kirvio, ar kito sunkaus padargo „įžeidėjui“ pamokyti. Na ir kaip taisyklė, dažniausiai nukenčia po ranka pasimaišiusios sugėrovės. Taigi, jos dėl visko kaltos!
„Situacija kaime ar kaišmiškuose miesteliuose panaši, – konstatuoja padėtį Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Biržų policijos komisariato (PK) viršininkas Marius Jablonskas. – Kai tik ateina „kritinės“ dienos – taip vadiname pašalpų gavimo dienas – lauk pranešimų, kad tai vienur, tai kitur smurtaujama“.
Mušė diržu?
Pasak viršininko, Biržų rajone vien šiais metais užregistruota 169 pranešimai apie smurto protrūkius, pradėti 85 ikiteisminiai tyrimai, kuriuose 79 įtariamieji – vyrai ir 6 moterys. Nukentėjusiais pripažinti 13 vyrų, 71 moteris bei 2 vaikai.
Štai ir pirmosiomis rugsėjo dienomis į Biržų ligoninę iš rajono buvo atvežta žiauriai sumušta, sąmonės netekusi I. T. (34 m.). Greitąją medikų pagalbą rugsėjo 7-osios rytą iškvietė sumuštosios sugyventinis J. P. (49 m.). Vyras tikino nubudęs rytą pamatė, jog jo moteris – leisgyvė, į nieką nereaguoja, o kas jai nutikę, jis nežinąs.
Medikai apie smurtą patyrusią moterį tuoj pat informavo policiją, o sužalotąją pervežė į Respublikinės Panevėžio ligoninės Intensyvios terapijos skyrių. Moteris iki šiol komos būsenoje.
Pareigūnai išsiaiškino, kad moterį vis tik sužalojo šiosios sugyventinis J. P. Jam buvo pareikšti įtarimai dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo ir pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Sulaikytas J. P. prisipažino, kad abu su sugyventine gėrę, tačiau aiškino, kad mušęs savo moteriškę tik diržu. Tačiau ekspertai nustatė, jog moteris nuo smūgių diržu tokių sužalojimų patirti negalėjo – mat jai nustatyta sunki galvos trauma. Į galvos smegenis išsilieja kraujas tik gavus smarkų smūgį (ar smūgius) į galvą ar griūnant ir trenkiantis galva į kietą pagrindą. Teismas leido J. P. suimti vienam mėnesiui, o pareigūnai toliau tiria įvykio aplinkybes ir aiškinasi, ar moteris galėjo pati susižaloti ar ją sudaužė J. P.
Geriau – gerti
M. Jablonskas sako, kad „kritinėmis“ dienomis paprastai sustiprinamos policijos pajėgos, daromi reidai – lankomos asocialios šeimos. „Tačiau girtuoklių tai nesustabdo, – dalijasi patirtimi Biržų PK viršininkas. – Mitas, kad kaime nėra darbo – kieviename yra ūkininkas, kuris pasamdys žmogų darbams. Bėda kita – dažnas, sėdintis be darbo mąsto: kam man dirbti, jei man valstybė pašalpą moka? Dirbsiu, lenksiu nugarą ir gausiu tiek, kiek nieko nedirbdamas. O pikčiausia, kad naudojamasi vaikais – mat prageriami vaikams išlaikyti skirti pinigai. Mano subjektyvia nuomone, pašalpos turėtų būti mokamos tik tiems, kurie nori padoriai gyventi ir patys kabinasi į gyvenimą“.
Smurtauja ir moterys
Kaip aišku iš statistinių duomenų, ne tik vyrai skriaudžia moteris. Šios irgi nepėsčios – apspangusios nuo išgerto alkoholio kiekio (neretai nė kiek ne mažiau nei vyrai – red. past.) griebia kas pasitaiko po ranka ir vožia antrajai pusei.
Prieš gerą savaitę Kėdainiuose, P. Lukšio gatvės viename daugiabutyje gėrė sugyventiniai. Begeriant taip susipyko, kad keleriais metais vyresnė E. V. (60 m.) stvėrė peilį ir smeigė savo draugužiui į šoną. Laimė, kad į dešinę pusę ir, kad peilis, atsimušęs į šonkaulius, nesmarkiai kliudė minkštuosius audinius. Vyras atsidūrė ligoninėje, o įširdusi „ponia“ – areštinėje. Čia moteriškei buvo nustatytas 2,35 promilių girtumo laipsnis. Kadangi nukentėjelis pareiškė savo draugužei pretenzijų neturįs, tai pikčiurna buvo paleista namo, paskyrus jai kardomąją priemonę. Beje, moteris prisipažino nesusivaldžiusi ir labai gailisi savo poelgio.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 140 str. (Fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas). Jei paaiškės, kad sužalojimas rimtesnis, pasikeis ir Kodekso straipsnis. O tai reiškia, kad E. V. grės ir griežtesnė baudžiamoji atsakomybė. Šiuo metu įstatymas numato tik viešuosius darbus arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki dvejų metų.
„Sugrįžk ir paskubėk“
Smurtautojams taikomos įvairios elgesio keitimo programos, įpareigojimai nesiartinti prie aukos, kitos priemonės, tačiau, pasak pareigūnų, aukos – dažniausiai – moterys –, jei tik ilgiau jų antroji pusė negrįžta, susirikiuoja į eilę su prašymais išleisti jų kankintojus namo.
Ne vienas pareigūnas gali papasakoti kuriozinių istorijų smurto artimoje aplinkoje tema. Štai vienam Panevėžio rajono gyventojui buvo paskirtas įpareigojimas nesiartinti prie nukentėjusios ir jos vaikų. Pareigūnai privalo tikrinti, ar laikomąsi tų įpareigojimų. Kartą kitą užėję pas nukentėjusiąją smurtautojo nerado, tačiau paaiškėjo, kad šis prisiglaudęs pas kaimynus, o jo auka kiekvieną dieną jam valgyti atnešanti. Dažnai nė pas kaimyną apsigyventi nereikia – paleistas iš areštinės skriaudėjas pardrožia tiesiai pas ką tik sumėlynuotą auką, o toji džiaugsmingai jį priglaudžia. Iki kito karto...
Tiesa, jei pamato atkulniuojantį patikrinti apylinkės inspektorių, puola savo skriaudėją slėpti. Pasitaiko, jog toks „mylimasis“ iškrapštomas iš spintos, iš po lovos, atrandamas tvarte ar įsirausęs į šieno kupetą. „Jei muša, tai myli“, – šitaip nukentėjelės, pamiršusios gautus smūgius ir apsigydžiusios lūžusias nosis ar šonus, aiškina pareigūnams. Tačiau, jei peiliu puola? Gal tai irgi laikoma „meile iki grabo lentos“?
Vaikai – nė motais
Smurtautojai negaili nei nėščių savo moterų, nei vaikų. Štai prieš pat Žolinę sostinėje, bute P. Vileišio gatvėje, 41 metų vyiškis sumušė netrukus gimdyti turėjusią savo sugyventinę (25 m.). Sudaužęs savo moteriai galvą, pats pasislėpė. Tačiau toli nenubėgo, greitai buvo pristatytas į policijos komisariatą, pradėtas ikiteisminis tyrimas. Laimė, kad moteris nukentėjo nesmarkiai.
Auka dažnai talžoma ir mažamečių vaikų akyse – tegu mokosi ir žino, kas turi būti šeimos galva ir kieno žodis turi būti paskutinis!
Negana to, neretai kartu į kompaniją prie butelio pasisodina ir savo atžalas. Baisiausia, kad tai daro net motinos! Štai rugsėjo pirmosiomis dienomis į Respublikinę Panevėžio ligoninę iš Panevėžio rajono buvo atvežta 17-os metų mergaitė, visiškai nesiorientuojanti aplinkoje. Padarę tyrimus, medikai nustatė paauglei 1,48 promilių girtumą, dėl apsinuodijimo alkoholiu ir šoko ji buvo paguldyta į Vaikų ligų skyrių. Atsigavusi 17-metė paaiškino, jog gerti degtinę ją privertė motina, nes, girdi, „neturėjusi su kuo išgerti, o vienai jai gerti buvo neįdomu“... Medikai apie įvykį pranešė policijai. Pareigūnai sulaikė motiną S. K. (51 m.), kuriai buvo nustatytas 1,29 promilės girtumas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal gana retai taikomą Baudžiamojo kodekso 161 straipsnį (Vaiko įtraukimas girtauti). Už tai, kad nugirdė nepilnametę savo dukrą, motina gali būti nubausta viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu.
Aurelija Žutautienė