Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas antradienį pagrasino nesuteikti Ukrainai paskolos, jeigu Kijevas įgyvendins savo dujotiekių modernizavimo projektą nedalyvaujant Maskvai, rašo savo naujienų svetainėje BBC.
Rusijos prezidentas įspėjo dėl to per susitikimą Berlyne su Vokietijos kanclere Angela Merkel, kuri atsargiai pritarė, kad Rusijai labai svarbūs Ukrainos dujotiekiai.
D.Medvedevas ir Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas jau ne kartą stebėjosi ir net piktinosi, komentuodami Briuselyje pasirašytą deklaraciją dėl planų modernizuoti Ukrainos dujų transportavimo sistemą, kuriuose dalyvaus Europos Sąjunga, bet nedalyvaus Rusija.
"Jeigu partneriai Ukrainoje mano, jog teisinga tęsti dialogą be Rusijos, mes, žinoma, taip pat darysime tam tikras išvadas, ir jos jau buvo padarytos", - sakė D.Medvedevas bendroje spaudos konferencijoje.
"Turimos omenyje atidėtos Rusijos ir Ukrainos tarpvyriausybinės konsultacijos, taip pat kiti sprendimai, kuriuos prašo priimti kolegos Ukrainoje. O kolegos Ukrainoje prašo daug ko, pavyzdžiui, prašo pinigų", - sakė Rusijos prezidentas.
"Bet kaip galima, esant tokiai situacijai, duoti pinigų, kai mes negalime susitarti dėl vieno svarbiausių klausimų!, - sušuko jis. - Į visa tai mes atsižvelgsime".
Ukraina yra viena šalių, kurios priverstos kreiptis į TVF, tačiau ji nebepajėgia įvykdyti fondo sąlygų ir todėl negavo paskolos eilinės dalies".
A.Merkel sakė, kad Ukrainos dujų transportavimo sistemą būtina tobulint, "bet šia sistema pumpuojamos Rusijos dujos, ir negalima šio proceso privesti prie konfliktinės situacijos".
Kad būtų galima išspęsti dujų tranzito į ES šalis klausimą, Rusija siūlo nutiesti dujotiekį "Nord Stream" ("Šiaurės srautas") Baltijos jūros dugnu į Vokietiją - apeinant Ukrainą, Lenkiją ir Baltijos šalis.
"Neseniai kilusi krizė dėl Rusijos dujų tranzito per Ukrainą itin parodė projekto strateginę reikšmę Rusijai ir Europos Sąjungai", - pareiškė D.Medvedevo padėjėjas Sergejus Prichodka.
Vokietijos ir Rusijos lyderiai susitiko Berlyne Didžiojo dvidešimtuko (G-20) susitikimo Londone išvakarėse, jie pareiškė, kad nėra rimtų nuomonių skirtumų dėl to, kaip turi būti pertvarkyta pasaulinė finansų sistema.
Manoma, kad Vokietija ir Prancūzija siūlo griežčiau reguliuoti finansų rinkas, o JAV ir Didžioji Britanija - rekapitalizuoti bankus.
Artėjant G-20 susitikimui Rusijos komentatoriai darė išvadą, jog Maskva iš esmės atsisakė savo siūlymų pertvarkyti pasaulio finansus, taip pat ir pereiti nuo dolerio prie pasaulio valiutų krepšelio. Tačiau Berlyne D.Medvedevas vėl pareiškė, kad, jo nuomone, šis pertvarkymas būtinas.
Iš Berlyno D.Medvedevas išskrido į Londoną, kuriame, be dalyvavimo G-20 susitikime, jo darbotvarkėje numatyti keli dvišaliai susitikimai, iš kurių svarbiausias bus derybos su JAV prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama.
D.Medvedevo ir B.Obamos susitikime bus kalbama apie galimybes plėtoti dvišalius Rusijos ir JAV santykius.
Be to, Rusijos prezidentas susitiks su Didžiosios Britanijos ministru pirmininku Gordonu Brownu (Gordonu Braunu), Kinijos prezidentu Hu Jintao (Hu Dzintao) ir Australijos ministru pirmininku Kevinu Ruddu (Kevinu Radu).