Arba, ne paslaptis, juo aprūpina bičiuliai ir giminaičiai bitininkai. Juk, sakoma, kad esame giminių kraštas! O jei užsimanome sukrimsti ką nors saldaus gardaus – geresnio pasirinkimo nei medus nerasime. Štai čia ir
slypi medaus unikalumas. Jis vienu metu gali būti ir kaloringas saldėsis, ir puiki gydomoji ar profilaktinė priemonė.
Kas slepiasi už saldumo?
Medus – tikras gliukozės, fruktozės, baltymų, fermentų, vitaminų B2, B6, PP, įvairių mineralų ir organinių rūgščių lobis. Šviežias medus – tiršta permatoma masė, kuri ilgainiui ima kristalizuotis ir kietėti. Gardžiausiu ir maistingiausiu laikomas subrendęs medus. Kad nustatytumėte medaus brandumą, į jį reikia įdėti šaukštą ir pasukti. Nesubrendęs medus lengvai nuteka nuo šaukšto, o brandus – apsivynioja, nugula lygiomis klostėmis. Ilgiau pastovėjęs medus susicukruoja. Jo kokybė dėl to nepakinta, sutirštėjimas tik parodo, kad medus kokybiškas.
Medaus spalvų paletė – labai įvairi, nuo šviesiai geltono (akacijų) iki tamsiai rudo (grikių). Medus gali būti net žalsvas! Jo spalvą, skonį ir aromatą lemia laikas ir vieta, kurioje jį surinko. Tamsiame meduje randama
daugiau mineralinių medžiagų. Beje, medaus sudėtyje galima rasti kone visą Mendelejevo lentelę. 1 kilograme medaus – net 3 150 kalorijų. Nors tai ne visada naudinga laikantis dietos, vaikams ir paaugliams medus gali tapti tiesiog nepakeičiamu maisto papildu. Jį organizmas įsisavina lengvai ir greitai. Nors medus saldus, jis nekenkia dantų emaliui.
Suaugusiam žmogui rekomenduojama per dieną suvartoti 100 gramų medaus, vaikams – 30–50 gramų. Geriausia šį kiekį paskirstyti keletui valgių. Medus naudingas visiems – ir sveikiems, ir ligoniams. Tai puiki profilaktinė imuniteto stiprinimo priemonė, sauganti nuo anemijos, neurozių, kepenų, širdies, skrandžio ir virškinamojo trakto ligų. Gydymas medumi siūlomas beveik nuo visų negalavimų, pradedant odos ligomis ir baigiant endokrininės sistemos sutrikimais.
Kaip gydyti medumi?
Jei norite išsigydyti nuo nosiaryklės ligų, medų vartokite mažomis porcijomis. Stenkitės kuo ilgiau jį laikyti burnoje. Tada organizmas meduje esančias antibakterines medžiagas įsisavins dar burnos ertmėje.
Jei skundžiatės skrandžio ir virškinamojo trakto negalavimais, gerkite nedideliame kiekyje vandens ištirpintą medų.
Sergantiesiems faringitu, laringitu ir bronchitu patariama gydytis medaus inghaliacijomis.
Jei norite pasveikti nuo gastrito su sumažėjusiu skrandžio sulčių rūgštingumu, medų vartokite prieš valgį, jį galima ištirpinti šaltame vandenyje. O jei kamuoja gastritas su padidėjusiu rūgštingumu, medų ištirpinkite šiltame vandenyje ir vartokite iki valgio likus 1,5–2 valandoms.
Medų valgyti naudinga tiems, kurie serga neurozėmis ir neurastenijomis. Jei vaikas serga nosiaryklės ligomis, patariama gerklę skalauti tokiu mišiniu: šaukštelį medaus sumaišykite su stikline vandens. Vietoj vandens galima naudoti ramunėlių, liepžiedžių, ąžuolo žievės nuovirą.
Medus teigiamai veikia nervų sistemą. Kinų medicinos šalininkų teigimu, medumi galima „grūdintis“ valią, jis suteikia kūnui lengvumą, padeda išsaugoti jaunystę ir ilgina gyvenimą.
Jei dažnai puola bloga nuotaika, jaučiate galvos skausmą, sumažėjusį darbingumą patariama per parą suvartoti 100–120 gramų medaus, ryte ir vakare – po 30 gramų, o po pietų – 40 gramų. Medus – puiki raminamoji priemonė prieš miegą. Jis, kitai nei migdomieji vaistai, nesukelia nuovargio, dėmesio, koordinacijo sutrikimų.
Kankinamiems nemigos patariama likus pusvalandžiui iki miego išgerti šilto vandens puodelį su medumi.
Dažniausiai medaus griebiamasi susirgus peršalimo ligomis. Kad sustiprintumėte gydomąjį efektą, medų galima sumaišyti su liepžiedžių, aviečių arbata arba šiltu pienu.
Vaikams medus rekomenduojamas rachito, anemijos profilaktikai (labiausiai tiks tamsus medus).
Kai kalasi dantukai, patariama dantenas sutepti medumi – tai lengvina dantų dygimo procesą, suminkština dantenas, mažina skausmą.
Medus plačiai naudojamas ir kosmetologijoje. Visų pirma tai – efektyvi odą minkštinanti ir paviršines jos žaizdeles gydanti priemonė. Jis skatina odos ląstelių atsinaujinimą.
Medaus vonia gerina nuotaiką ir lepina odą: ištirpinkite vonioje 250 gramų medaus ir pagulėkite apie 15 minučių.
Atsargiai, alergija!
Kad ir kiek daug vardytume teigiamų medaus savybių, alergiškiems žmonėms su juo elgtis reikėtų itin atsargiai. Alergija medui gali pasireikšti odos bėrimu, patinimais, dusuliu, vėmimu, viduriavimu. Jei pavartojus medaus atsirado bent vienas šių reiškinių – tučtuojau liaukitės jį valgę. Jei savijauta negerėja, gerkite antihistamininių preparatų.
Naudingi patarimai
Medus lengvai sugeria aplinkinius kvapus. Todėl jo negalima laikyti greta kvapus skleidžiančių maisto produktų, pavyzdžiui, žuvies, sūrio, svogūnų.
Geriausia medų laikyti sandariai uždarytame stikliniame, plastikiniame arba keraminiame indelyje, bet tik ne metaliniame.
Medaus nepatariama šildyti didesnėje nei 37–40 laipsnių temperatūroje, nes jis praranda gydomąsias savybes.