• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pagal Lietuvos išduotą Europos arešto orderį Rygoje suimtas buvęs omonininkas Konstantinas Nikulinas, įtariamas dalyvavimu Medininkų žudynėse, buvo saugomas Latvijos teisėsaugininkų pagal liudytojų apsaugos programą. Buvo pakeista jo tapatybė, įtariamas žudikas turėjo legalų ginklą, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Vakar buvo paskelbta, kad Rygoje dar pernai, lapkričio 28 dieną, pagal spalio 30-ąją Lietuvos išduotą Europos arešto orderį suimtas 1991-ųjų liepos 31-osios žudynėmis Medininkų pasienio poste įtariamas buvęs sovietų milicijos specialaus būrio OMON pareigūnas 40-metis K.Nikulinas.

REKLAMA

Latvijos generalinė prokuratūra jau buvo priėmusi sprendimą jį perduoti Lietuvai, bet suimtasis kreipėsi į Aukščiausiąjį Teismą, kuris skundo dar nenagrinėjo. Tad K.Nikulinas vis dar Latvijoje, tardymo izoliatoriuje.

Bylos duomenimis, K.Nikulinas yra vienas iš keturių Rygos OMON grupės "Delta 1" narių, tiesiogiai dalyvavusių žudynėse (kiti trys, kaip ir jų vadai bei talkininkai, slapstosi Rusijoje, kuri ignoruoja Lietuvos teisinės pagalbos prašymus). 1991-ųjų liepą Medininkuose automatų šūviais į galvą buvo nužudyti 7 Lietuvos muitinės ir pasienio pareigūnai, labai sunkiai sužeistas muitininkas Tomas Šernas. Pasak Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro Algimanto Kliunkos, K.Nikulinas anksčiau buvo apklaustas, tačiau kaskart trūkdavo įrodymų dėl jo dalyvavimo žudynėse, o "dabar duomenų yra daugiau".

REKLAMA
REKLAMA

LŽ žiniomis, ne Latvijos piliečio pasą turinčio K.Nikulino sulaikymas Rygoje yra apaugęs keistomis aplinkybėmis. Kai lapkričio 28-ąją jis buvo sučiuptas, paaiškėjo, kad įtariamasis turi Konstantino Michailovo dokumentus. Pareigūnai nustebo, kai patikrinus buvo nustatyta, jog dokumentai tikri. Tačiau pirštų atspaudai policijos duomenų bazėje patvirtino, kad tai K.Nikulinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Netrukus paaiškėjo, kad buvęs omonininkas dalyvauja liudytojų apsaugos programoje. Pagal ją K.Nikulino tapatybė buvo pakeista, prieš kelerius metus jam išduoti dokumentai kita pavarde. Matyt, naudodamasis naująja tapatybe ir dingusiu teistumu už dalyvavimą 1991 metų įvykiuose Rygoje, jis buvo netgi legaliai įsigijęs ginklą savigynai. (K.Nikulinas su kitu omonininku Igoriu Gorbaniu prieš keletą metų buvo teisiamas už dalyvavimą 1991 metais užimant Latvijos televiziją, Vidaus reikalų ministeriją ir kai kuriuos strateginius objektus. Prokuratūra prašė jiems skirti po 15 metų kalėjimo, bet K.Nikulinas ir I.Gorbanis gavo tik po 2,5 metų lygtinai).

REKLAMA

Aiškinantis, kaip omonininkas pateko į liudytojų apsaugos programą, ją vykdantiems latvių pareigūnams teko atskleisti iki šiol tik keletui žmonių žinomas K.Nikulino gyvenimo aplinkybes - jis ne tik siautėjo su omonininkais, bet vėliau susidėjo ir su paprastais banditais, o įkliuvęs visus juos išdavė.

REKLAMA

2001-ųjų vasarą Latvijoje buvo nušautas Valstybinių pajamų tarnybos (mokesčių inspekcijos analogas) teritorinio skyriaus vadovas Viačeslavas Liscovas. Buvo nustatyta, kad žmogžudystė susijusi su kontrabanda. Per kelerius tyrimo metus buvo išskirta 12 atskirų bylų: ginklų ir narkotikų laikymo, ginkluotų apiplėšimų ir kt. Paaiškėjo, kad pistoletą, kuriuo vėliau buvo nužudytas V.Liscovas (prieš tai - dar vienas žmogus Daugpilyje), vienas iš grupuotės narių perdavė K.Nikulinui, kad šis rastų meistrą, galintį perdaryti ginklą taip, kad šį būtų galima naudoti su duslintuvu. Omonininkas pistoletą perdavė pažįstamam ginklų specialistui, šis ir atliko užsakymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sučiuptas K.Nikulinas sutiko bendradarbiauti su teisėsauga, jo parodymai padėjo vieną iš grupuotės narių pasodinti 7 metams. Pats omonininkas pateko į liudytojų apsaugos programą.

Jei Latvijos teismas K.Nikuliną perduos Lietuvai, čia jam už dalyvavimą žudynėse gresia įkalinimas iki gyvos galvos.

Ainis Gurevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų