• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antrą kartą šį mėnesį prie Seimo protestuojantys medikai reikalavo, kad atsistatydintų sveikatos apsaugos ir socialinės apsaugos ir darbo ministrai Algis Čaplikas ir Rimantas Jonas Dagys. A. Čaplikas kaltinamas medikų genocidu.

REKLAMA
REKLAMA

Medikai nepritaria Vyriausybės sprendimui suvienodinti medicinos darbuotojų darbo ir atostogų laiką.

REKLAMA

Pasak mitingo organizatorės Lietuvos medikų profesinės sąjungos (LMPS), Vyriausybės nutarimai dėl savaitės darbo valandų ir atostogų dienų skaičiaus suvienodinimo visiems sveikatos priežiūros sistemos darbuotojams sukėlė kai kurių vadinamosios rizikos grupės medicinos specialybių atstovų nepasitenkinimą. Jiems nuo 42 iki 36 kalendorinių sutrumpėjo atostogos ir iki 38 val. pailgėjo darbo savaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Suvienodinus darbo laiko trukmę iki 38 val. per savaitę ir atostogas iki 36 darbo dienų, didesnei daliai medikų savaitinė darbo laiko trukmė sumažėja, o atostogos pailgėja. Iki šiol gydytojų savaitinė darbo laiko trukmė svyravo nuo 30 iki 39 val., o atostogos - nuo 35 iki 42 dienų.

Anot LMPS pirmininkės Albinos Kavaliauskaitės, nors liepą turėjęs įsigalioti Vyriausybės sprendimas suvienodinti medikų darbo laiką visiems be išimties trečiadienį buvo atidėtas iki spalio, medikų tai netenkina. A. Kavaliauskaitės teigimu, atidėtas tik vienas nutarimas, kuris nieko realiai nekeičia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Mūsų reikalavimai tie patys - atstatyti sveikatos apsaugos finansavimą, atšaukti neteisėtus priimtus, pažeidžiant įstatymų numatytą tvarką nutarimus ir ministrams - sveikatos apsaugos ponui A. Čaplikui, socialinės pasaugos ir darbo ministrui ponui R. J. Dagiui - atsistatydinti. Šie ministrai turėjo įgyvendinti valstybės politiką darbuotojų sveikatos ir saugos klausimais, tačiau jie kažkodėl to nepadarė ir sukėlė papildomą krizę šalyje. Tuo labiau, kad net nevykdo įstatymų, kuriuos išleidžia Seimas", - sakė LMPS vadovė.

REKLAMA

Ji pažymėjo, kad medikai prašo parlamentinės kontrolės, nes "jeigu Seimas išleidžia įstatymus, jis turi ir kontroliuoti, kaip jų yra laikomasi". Be to, A. Kavaliauskaitė pakartojo, kad medikams nebuvo padidinti ir atlyginimai.

"Nuo naujų metų žadėjo pakelti atlyginimus 8 proc., bet niekas to nepadarė", - guodėsi ji.

Tikėtasi, kad į protesto akciją prie Parlamento rūmų susirinks arti tūkstančio medikų, bet jų susirinko tik apie 150, daugiausia greitosios medicinos pagalbos atstovų, radiologų, psichiatrijos darbuotojų iš visos šalies, profesinės sąjungos "Solidarumas", Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos narių. Tautos išrinktųjų dėmesį medicinos darbuotojai mėgino atkreipti plakatais "Čapliko vizija: greitoji pagalba - be emocinės ir protinės įtampos", "Duonos pluta ir vanduo - GMP receptas Seimui", "Atėmei duoną, atėmei sveikatą", "Į iškvietimus - pirmutiniai, į pensiją - paskutiniai", švilpimais.

REKLAMA

"Pabandykit, ponai, pragyventi už 800-900 litų. Pasistenkit, kad būtų gerai ne tik jums, bet ir visai Lietuvai", - susirinkusiems kalbėjo medikų profsąjungų atstovai. Mitinguotojai A. Čapliką pakrikštijo daktaru Giljotina, smėlio dėžės, kuri vadinasi Sveikatos apsaugos ministerija, valdovu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors į mitingą buvo kviesti A. Čaplikas ir R. J. Dagys, nė vienas jų nepasirodė. Su piketuotojais pabendrauti išėję parlamentarai Algirdas Butkevičius, Algimantas Salamakinas ir Justinas Karosas sutikti ramiai.

Medikai žada ir toliau rengti piketus, jeigu Seimas nesiims iš esmės spręsti jų problemų.

Ne visi medikai prieštarauja darbo tvarkos pakeitimams. Dalis jų išplatino pareiškimą, kuriame teigia remiantys Vyriausybės nutarimus. Kai kurios medikų draugijos teigiamai vertina SAM pastangas plėsti bendradarbiavimą su specialistų organizacijomis ir renkasi dialogo kelią.

REKLAMA

Pasak Lietuvos psichiatrų asociacijos (LPA), su SAM vyksta konstruktyvus dialogas ir tikimasi rasti. LPA valdybos narės Nijolės Goštautaitės Midttum teigimu, bendradarbiavimas - tai ne tik veiksmai krizės atveju, bet ir ilgalaikis planavimas, keitimasis rekomendacijomis, informacija, LPA teigiamai vertina SAM siekius išplėsti bendradarbiavimą su specialistų organizacijomis.

REKLAMA

"LPA vykstant dialogui nemato protesto akcijų prasmės ir vertės. Keistinų ir dviprasmiškų dalykų sveikatos apsaugos sistemoje yra susikaupę nemažai, tad laiko gaišinimas protesto akcijose tikrai nebus vaisingesnis nei tęstinis dialogas dalyvaujant valstybės ir specialistų organizacijų atstovams", - teigia ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Slaugytojų bendruomenė taip pat džiaugiasi produktyviu dialogu su dabartine sveikatos apsaugos ministro A. Čapliko komanda. Anot Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) prezidentės Danutės Margelienės, bendradarbiavimo sutartis su SAM buvo pasirašyta jau prieš dvejus metus.

"Tačiau tik dabar prasidėjo produktyvus bendradarbiavimas įvairiose darbo grupėse. Taip pat tik dabartinio sveikatos apsaugos ministro iniciatyva pagaliau pajudėjo iš aklavietės ir artimiausiu metu bus pradėta svarstyti Seime Slaugos praktikos įstatymo nauja redakcija", - sako D. Margelienė.

Apie tai – LNK žinių videoreportaže.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų