Šiuo metu trūksta beveik visų kraujo grupių – 0 (I), A (II) ir B (III), tiek teigiamos, tiek neigiamos, kraujo, išskyrus AB (IV) kraujo grupę. NKC gydytojos Ievos Linkevičiūtės teigimu, kiekvienais metais pastebimas tam tikras sezoniškumas, kai vasarą, žmonėms paliekant miestus, nebesusirenka pakankamas norinčiųjų aukoti kraujo skaičius.
„Kadangi NKC aprūpina didžiąją dalį Lietuvos gydymo įstaigų krauju, įprastai šiam poreikiui patenkinti prireikia apie 300 kraujo donorų per dieną, tačiau pastarosiomis dienomis, deja tiek donorų neatvyksta. Todėl visus labai kviečiame ir raginame nelikti abejingais ir atvykti duoti kraujo, nepamirštant, kad Jūsų rankose yra kito žmogaus gyvybė.“, – tikina I. Linkevičiūtė.
Kraujo trūkumas jaučiamas visoje Lietuvoje, tačiau ypatingai didžiosiose Vilniaus ir Kauno gydymo įstaigose, į kurias atvyksta daugiausiai pacientų, todėl ir kraujo poreikis jose didžiausias.
VšĮ „Nacionalinis kraujo centras“ kviečia atvykti į Vilniuje, Žolyno g. 34 bei Upės g. 9 (prekybos centre CUP), Kaune, Vytauto pr. 13 esančius taškus, kuriuose galima tapti kraujo donorais ir padėti tiems, kuriems šiuo metu labiausiai to reikia.
„Vienas donoras gali išgelbėti gyvybes net trims žmonėms. Taip pat, kraujo donorystė yra naudinga ir pačiam donorui, - aukodami kraujo Jūs ne tik darote gerus darbus kitiems, bet tuo pačiu Jums nemokamai atliekami brangūs kraujo tyrimai, atliekama sveikatos būklės patikra.
Kraujo donorystė taip pat padeda sumažinti riziką sirgti širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis ligomis, taip pat gerina medžiagų apykaitos procesus, aktyvina ląstelių atsinaujinimą“, – apie kraujo donorystės naudą sako NKC gydytoja.
Paaukotas kraujas naudojamas avarijų, įvairių sužalojimų - traumų, nudegimų, apsinuodijimų ir kitais skubiais atvejais. Labai daug kraujo panaudojama gydant onkologines ligas, mažakraujystę, gimdymo, skubių ir planinių chirurginių operacijų atvejais.
Štai vienai gimdyvei gali prireikti net kelių dešimčių kraujo donorų kraujo, o onkologinėmis ligomis sergantiems atliekami nuolatiniai kraujo perpylimai, todėl kraujo poreikis sveikatos priežiūros įstaigose išlieka pastovus ir didžiulis.
„Tad raginame nelikti abejingais – kiekvienas žmogus, atvykęs dovanoti kraujo, mums yra labai svarbus. Aukodami kraujo Jūs neabejotinai prisidedate prie kilniausio tikslo – pagalbos kitam“, – pridūrė I. Linkevičiūtė.