Rugsėjo 28 dieną minint Pasaulinę pasiutligės dieną, Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai ragina nepamiršti, kokią grėsmę gali kelti šalia mūsų esantys gyvūnai ir jų platinama liga. Pasiutligė yra sunkus virusinis susirgimas, visada besibaigiantis mirtimi. Ši pavojinga liga perduodama pasiutusiam gyvūnui įkandus ar aplaižius sužalotą odą ir gleivines.
2011 m. Vilniaus mieste į asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigas dėl gyvūnų kąstų žaizdų kreipėsi 1253 asmenys. Nuo gyvūnų įkandimų nukentėjo 315 vaikų iki 15 metų amžiaus ir 938 suaugusieji. Kaip ankstesniais metais, taip ir pernai, daugiausia gyventojų nukentėjo nuo šunų (1000 asmenų) ir kačių (215 asmenų). Visuomenės sveikatos specialistus neramina, kad nuo po apkandžiojimo pabėgusių ir nepatikrintų gyvūnų 2011 m. nukentėjo 538 asmenys, o nuo žinomų savų ar artimų draugų bei giminaičių gyvūnų – 715 asmenų.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai praneša, kad 2012 m. išsilaikė panašios tendencijos dėl gyvūnų sužalotų žmonių. Per devynis šių metų mėnesius dėl kąstų žaizdų į medikus kreipėsi 970 asmenų. Daugiausiai vilniečiai skundėsi nukentėję nuo šunų įkandimų.
Prieš dešimtmetį Vilniaus mieste nuolat daugėjo gyvūnų pasiutligės atvejų. 2006 metų pavasarį pradėjus vykdyti gyvūnų oralinę vakcinaciją, kurios dėka, Vilniaus mieste imunizuojant mangutus, lapes ir kitus laukinius gyvūnus, padėtis žymiai pagerėjo. Galima pasidžiaugti, kad 2010 – 2011 metais gyvūnų pasiutligės židinių Vilniaus mieste nebuvo.
Visuomenės sveikatos specialistai įspėja, kad pastebėjus pasikeitusią gyvūno elgseną, kai jis ima graužti nevalgomus daiktus, neėsti, pulti šeimininką, bėgti iš namų, bijoti vandens, loti užkimusiu balsu, reikėtų vengti bet kokio kontakto su tokiu gyvūnu ir pagalbos kreiptis į veterinarus. Praėjus kelioms dienoms po šių simptomų, paralyžiuojamas apatinis gyvūno žandikaulis ir užpakalinės galūnės. Sergantys gyvūnai nugaišta per 10-14 dienų. Todėl specialistai rekomenduoja naminius gyvūnus, o ypač šunis ir kates, kasmet paskiepyti nuo pasiutligės.
Vis dėlto, jei nepavyko išvengti gyvūno įkandimo, patariama žaizdas nuplauti šiltu vandeniu ir muilu bei dezinfekuoti spiritu ar jodu, o po to nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ir, esant reikalui, pradėti vakcinaciją. Nesilaikant gydytojų nurodymų ir nepasiskiepijus, žmogus suserga ir gali mirti. Lietuvoje skiepai nuo pasiutligės žmonėms yra nemokami.
Minint Pasaulinę pasiutligės dieną, Vilniaus visuomenės sveikatos specialistai viliasi, kad gyventojai, pasinaudoję šiais patarimais, vis rečiau kreipsis į sveikatos priežiūros įstaigas dėl galimo užsikrėtimo šia liga.