Dame Sally Davies teigia, kad antibiotikai praranda savo efektyvumą nerimą keliančiu greičiu, tad ši problema vyriausybės turi būti įtraukta į nacionalinių kritinių atvejų registrą. 2008 metais patvirtintas registras suteikia teisę šalyje skelbti ypatingąją padėtį prasidėjus mirtino gripo protrūkiui, teroristiniams išpuoliams ir didelio mąsto potvyniams (pastarasis toks buvo užfiksuotas 1953 metais).
Kalbėdama su Bendruomenių rūmų parlamento nariais ir technologijų komitetu, Davies teigė reikalausianti, kad vyriausybė atsparumą antibiotikams įtrauktų tarp ypatingosios padėties šalyje atvejų. Savo pranešimą apie infekcines ligas medicinos pareigūnė ketina pristatyti kovo mėnesį.
Ji teigia, jog daug antibiotikų vartojami be reikalo lengvoms infekcijoms gydyti, taip tik skatindami bakterijų atsparumą. „Mes rizikuojame išvystyti antibiotikams atsparias infekcijas, kurių neįmanoma išgydyti. Štai kodėl reikalauju, kad vyriausybė šią problemą pradėtų svarstyti jau pavasario pradžioje“, – sakė Davies laikraščiui „The Guardian“. Pasipriešinimas vaistams atsiranda, kai vaistai sunaikina tam tikras infekcijas, palikdami stipresnių ir ištvermingesnių bakterijų atmainų. Viena iš geriausiai žinomų antibiotikams atsparių bakterijų rūšių yra MRSA (Meticilinui atsparus auksinis stafilokokas).
„Praeityje žmonės apie tokį pavojų nė nesusimastydavo, nes visuomet būdavo stipresnių antibiotikų, – sako Sveikatos apsaugos agentūros konsultantas Alanas Johnsonas. – O problema yra ta, kad nebeturime naujų antibiotikų, ateityje padėsiančių įveikti infekciją.“
Šiuolaikinė medicina padarė pacientus labiau imlius infekcijai. Pavyzdžiui, vėžio gydymas silpnina imuninę sistemą, o dažnas kateterių naudojimas didina galimybę, kad kokia nors infekcija pateks į kraujotakos sistemą.
„Mes tapome priklausomi nuo antibiotikų visose medicinos sferose, bet jeigu neturėsime naujų antibiotikų, žmonija susidurs su rimta problema“, – pridūrė Johnsonas.
Naujų stipresnių antibiotikų kūrimas sumenko dėl kelių priežasčių. Viena iš jų yra tai, kad farmacijos kampanijos didesnį pelną gauna iš vaistų, skirtų gydyti dešimtmečius egzistuosiančioms ligoms, tokioms kaip širdies ligos ir kita.
Davies susitiko su Pasaulio Sveikatos Organizacijos atstovais, ir ragina juos į šią problemą žiūrėti globaliai.