Nepaprastai asketiškai gyvenantis jogas tapo Indijos gydytojų tyrinėjimų objektu: jie tikisi, kad žinios, gautos jį ištyrus, padės plėtoti naujas išlikimo ekstremaliose situacijose strategijas.
83 metų jogas Prahladas Džanis (Prahlad Jani), kuris teigia daugiau kaip 70 metų nieko nevalgantis ir negeriantis, buvo paguldytas į ligoninę Vakarų Indijoje, Gudžarato valstijoje esančiame Achmedabado mieste. Ten jis buvo visapusiškai ištirtas ir dvi savaites kiaurą parą stebimas. Jį tyrę medikai tikėjosi gausią žinių, kurios bus naudingos rengiant išlikimo strategijas ištikus stichinei nelaimei, ekstremalaus streso sąlygomis arba ruošiant kosmines ekspedicijas į Mėnulį arba Marsą. Skeneriu buvo tiriama Džanio smegenų ir širdies veikla, ištirti inkstai, atlikti hormonų testai ir DNR analizė, kraujo tyrimai. Per visą ligoninėje praleistą laiką ilgaplaukis barzdotas indas neišgėrė nė lašelio vandens, nieko nevalgė ir nevaikščiojo į tualetą. Vanduo jam buvo reikalingas tik gerklei skalauti ir maudytis. Kai kurie tyrimų duomenys bus gauti tik po kelių savaičių ar mėnesių, o iš turimų duomenų mokslininkai taip ir neperprato jogo fenomeno. Pats senolis teigia, kad jėgų semiasi iš meditacijos ir jogos pratimų. Be to, kai jam buvo aštuoneri, jį esą palaimino viena dievybė ir nuo tada jam nebereikia valgyti. Kai tyrimai buvo baigti, 83 metų vyras grįžo į gimtąjį kaimą.
Kiek anksčiau JAV mokslininkai atliko neurologinius bandymus su 16 Tibeto vienuolių. Jie nustatė, kad žmonių, turinčių meditavimo patirties, atitinkama smegenų sritis yra pastebimai pakitusi, palyginti su žmonėmis, kurie nemedituoja. Tiesa, Tibeto vienuoliai medituodami praktikavosi ne išgyventi ekstremaliomis sąlygomis, o ugdyti gebėjimą užjausti. Ši studija buvo dalis išsamesnio tyrimo, kuriame dalyvavo vienuoliai, turintys mažiausiai 10 000 valandų meditacijos praktikos. Jie buvo lyginami su 32 žmonių grupe, vos prieš dvi savaites supažindinta su meditavimo praktika. „Švelnumas, gerumas ir užuojauta yra svarbiausi Dalai Lamos filosofijos akcentai", - sakė studijos vadovas Ričardas Deividsonas (Richard Davidson), nemažai bendradarbiavęs su Tibeto budistų dvasiniu vadovu. Tibete esama daug meditavimo būdų užuojautai ugdyti. Tokia meditacija galėtų būti naudinga žmonėms, linkusiems į depresiją, vaikams, iš kurių yra tyčiojamasi, ir apskritai visuomenei, tačiau išmokti medituoti nėra taip paprasta, gali prireikti ne vienų praktikos metų.
Parengė Milda KUNSKAITĖ