Į Biržų poliklinikos Vaikų konsultaciją rytą atvežtas nepilnametis medikų apžiūrėtas nebuvo. Dėl aukštos temperatūros glembantis vaikinas buvo išsiųstas namo, į kaimą, o jo tėvui pasakyta sūnų atvežti popiet, kai dirbsianti jo gydytoja.
Kaime gyvenantis neįgalus žmogus, savo automobiliu atvežęs jau ne pirmą dieną karščiuojantį sūnų į Biržų rajono savivaldybės poliklinikos Vaikų konsultaciją, iš registratūroje buvusių medicinos darbuotojų išgirdo ne klausimą, kuo jiems gali padėti, o priekaištą, kodėl ligonį atvežė taip anksti ir nelaukė 13 valandos, kada darbą pradeda vaiko gydytoja. Viena iš medikių pabrėžė, kad temperatūra – ne liga ir iki pietų vaikas nenumirs.
„Žinau, kiek pacientų dėl uždelstų gripo komplikacijų šalyje mirė. Jei nevešiu, nesirūpinsiu ir kas nors nutiks, liksiu kaltas ir sau neatleisiu, kad nepadariau visko, ko reikia", – kalbėjo ligonio tėvas.
Paradoksalu, bet jei paaugliui tėvas dėl tų pačių priežasčių bei simptomų būtų iškvietęs savivaldybės poliklinikos greitosios medicinos pagalbos automobilį, ligonis būtų atvežtas į Biržus ir toje pačioje konsultacijoje priimtas be eilės.
Jaučiasi išmestas kaip šiukšlė
„Mūsų šeima neturi tiek pinigų, kad galėtų sau leisti po kelis kartus per dieną važinėti į Biržus. Bet baisiausia, kad negalime sumažinti temperatūros sergančiam sūnui, bijome, kad jam galbūt prasidėjusios gripo komplikacijos, o mus išsiuntė atgal į namus", – išgyveno trečiadienį ryte į redakciją kreipęsis Mantagailiškio kaime gyvenantis Vasilijus Spiridonovas.
Negalią nuo tarnybos sovietų armijoje turintis vyras su žmona augina du vaikus.
Vasilijus Spiridonovas nesuvokia, kodėl nebuvo skubiai priimtas ir apžiūrėtas karščiuojantis jo sūnus, nors poliklinikos vidaus tvarkos taisyklėse tai numatyta.
Jų septyniolikmetis sūnus susirgo prieš dvi – tris savaites. Buvo pakilusi temperatūra, jis kosėjo.
Gydytoja Vitalija Jablonskytė, pasak tėvo, gerai žiūrėjo – paskyrė tyrimus, išrašė vaistų. Po gydymo vaikas atrodė pasveikęs.
Tačiau praėjusio antradienio vakare jam vėl pakilo temperatūra. Vaikas jautėsi blogai, sunkiai kvėpavo.
Tėvai jam davė paracetamolio, arbatos. Tačiau ryte temperatūra buvo dar aukštesnė, beveik 39 laipsniai, o savijauta – dar blogesnė.
Likėnų reabilitacijos ligoninėje dirbanti žmona vyrui liepė nedelsiant karščiuojantį sūnų vežti į Biržų rajono savivaldybės poliklinikos Vaikų konsultaciją. Tėvai baiminosi, kad gali būti gripo komplikacija, gal net plaučių uždegimas.
Kaime gyvenantiems žmonėms atrodė, kad, kuo vaikas bus greičiau apžiūrėtas profesionalių medikų, tuo greičiau bus nustatyta, kas jam yra, ir suteikta pagalba.
Pasak tėvo, sūnus jautėsi labai blogai – buvo suglebęs, vos galėjo paeiti.
Atvykus į Vaikų konsultaciją ir priėjus prie registratūros langelio, tėvas pranešė, jog atvežė karščiuojantį sūnų, ir paprašė, kad dirbanti gydytoja priimtų be talono.
„Ant manęs registratorė pradėjo šaukti, ar aš nežinau, kada mūsų daktarė dirba. Kita sesutė aiškino, kad temperatūra – tai dar ne liga, reikia laukti iki 13 valandos, kol atsiras vaiką gydanti V. Jablonskytė. Sakė – nenumirsit", – pasakojo V. Spiridonovas.
Kol vyko pokalbis, nepilnametis buvo šalia ir viską girdėjo. Pasak tėvo, tuo metu konsultacijoje priėmimo pas gydytojus laukė 3 ar 4 vaikai – jo manymu, ne taip jau ir daug, kad jų negalėtų priimti.
Vyras pagrasino, kad skųsis žiniasklaidai. Medikės atsakė, kad tai jo valia.
V. Spiridonovas sūnų parvežė į namus, davė vaistų. Nusiminęs sūnus, pasak tėvo, pareiškė daugiau nebenorintis niekur važiuoti.
Dėl abejingo medikų elgesio pasipiktinęs vyras kreipėsi į redakciją. Sakė, jis neturintis tiek daug pinigų, kad galėtų kelis kartus per dieną į Biržus važinėti.
„Kartą besisvečiuojant pas gimines Jonavoje vaikas susirgo. Nuvažiavome į medicinos įstaigą. Jis iškart buvo apžiūrėtas, tik pasą reikėjo pateikti. Dabar jaučiuosi kaip šiukšlė, kurią mūsų rajono medicinos įstaigoje tiesiog išmeta", – kalbėjo V. Spiridonovas.
Pašnekovas tikino iš medikių nesulaukęs net patarimo, kokius vaistus paduoti vaikui, kad jis bent kuriam laikui pasijustų geriau.
„Kaip medicinos darbuotojai, net neapžiūrėję vaiko, galėjo nuspręsti, jog jam nieko blogo nenutiks? Juk tai parodo tyrimai, kuriuos geriausiu atveju atliksime gerokai po pietų, kai priims vaiką gydanti medikė", – kalbėjo V. Spiridonovas.
Temperatūra – ne liga?
Į Vaikų konsultaciją teko vykti šių eilučių autorei. Prie dviejų dirbusių gydytojų kabinetų laukė didelė karščiuojančių ir talonus turinčių vaikų eilė.
Registratūros darbuotojos, išvydusios korespondentę su V. Spiridonovu, patarė kreiptis į poliklinikos vyriausiojo gydytojo pavaduotoją Vitaliją Jukonienę.
Pasakius, kad pavaduotoja kaip tik išvakarėse davusi interviu, kur pabrėžusi, jog karščiuojantys pacientai priimami skubos tvarka ir kad jiems kuo greičiau turi būti atliekami tyrimai, jos pasiūlė kalbėtis su vaikų konsultacijos vedėja Sigute Vižinyte.
„Prie kiekvieno sergančio ligonio gydytojo nepastatysi. Pasižiūrėkite, kiek vaikų, ir jie visi karščiuojantys. Bet visi kreipėsi į savo gydytoją. Pastarąją savaitę ligonių padaugėjo, dirbame viršvalandžius. Neatstumiame nė vieno", – kalbėjo S. Vižinytė.
Ji tarsi žinodama korespondentę tikino, kad vaikui buvo pamatuota temperatūra ir nurodyta palaukti, kol nuo 13 valandos dirbs jo gydytoja V. Jablonskytė, kuri vaiką gerai pažįstanti. Anot vedėjos, reikėjo tėvams iš anksto pasiskambinti ir pasiklausti, kada dirba šeimos gydytoja. „Mūsų registratorės malonios, paaiškina, kokius vaistus paduoti, kad nukristų temperatūra", – kalbėjo gydytoja.
Tačiau ji atrodė nustebusi, kai buvo paaiškinta, kad niekas į konsultaciją atvežtam vaikui temperatūros vis dėlto nepamatavo.
Nors vaikas nebuvo apžiūrėtas, medicinos darbuotojos sutartinai tvirtino, kad jokie tyrimai nebuvo reikalingi, nes jam esą greičiausiai paprastas virusas.
„Jei vaikas su aukšta temperatūra, jūs rašot, kad priimat be eilės", – priekaištavo V. Spiridonovas.
Medikės prieštaravo, kad priima, tačiau nežinia, kur jį šiuo metu būtų galima įterpti tarp kitų karščiuojančių vaikų.
Tačiau taip ir neatsakė, kodėl jo nebuvo galima pasodinti tarp tų pačių karščiuojančių vaikų ir priimti eilės tvarka. O per tą laiką pamatuoti temperatūrą. Juk jei vaikas pasijustų blogiau, jis būtų medikų priežiūroje, o ne kaime.
Medicinos slaugytoja Vida Rudelienė neneigė sakiusi tėvui, jog temperatūra – dar ne liga ir kad iki 13 valandos, kol darbą pradės šeimos gydytoja, vaikas nenumirs.
Kai V. Spiridonovas gydytojos S. Vižinytės paklausė, ar medikams tebegalioja Hipokrato priesaika, ši sakė su juo tikrai apie tai nediskutuosianti. Nebent ateityje apie tai kalbėsianti su žiniasklaidos atstovais.
Jurgita Vitkauskienė