Maisto papildų kabinetų uostamiesčio gydymo įstaigose greitai turėtų nelikti. Galimas daiktas, tai atvers daugiau galimybių pacientams patiems pasirinkti, kokio gamintojo maisto papildus jiems vartoti.
Išspausdinus straipsnį „Maisto papildų verslas - po medikų sparnu“ (gruodžio 3 d.), „Vakarų ekspresas“ sulaukė daugybės uostamiesčio gyventojų atsiliepimų. Jie džiaugėsi, jog Jūrininkų ligoninė nutraukė nuomos sutartį su kabinetą nuomojusia bendrove, ir dėl to gydytojams bus mažiau galimybių siųsti pacientus pas konkrečios firmos amerikietiškų papildų platintojus.
Tačiau maisto papildų kabinetų uostamiesčio gydyklose dar liko. Deja, nusiųsti nusipirkti maisto papildų į šiuos kabinetus pagundai neatsispiria net pacientų pamilti geri specialistai.
„Liūdna, kad mes, šeimos gydytojai, siunčiame pacientus konsultacijai pas specialistus, o jie grįžta atgal pasijutę apgauti, nes specialistai juos nusiunčia pirkti brangių papildų. Kitąsyk siunčiant tenka susižinoti, kuris specialistas nebendradarbiauja su papildų platintojais, kad pacientai nepatirtų skriaudos“, - sakė „Vakarų ekspresui“ viena šeimos gydytoja.
Neturi nieko bendra
Klaipėdietė Daiva pasakojo, jog prieš kurį laiką liga atvedė ją į Sveikatos priežiūros centro (SPC) padalinį Turgaus g. pasikonsultuoti su akušere-ginekologe. Be vaistų, gydančių jos ligą, ir vitaminų, kuriuos nusipirko vaistinėje, jai ginekologė rekomendavo apsilankyti tame pat pastate veikiančiame maisto papildų kabinete. Čia jai buvę atsverta brangių gydytojos rekomenduotų žolelių.
„Nenorėjau nepaklusti gydytojai, nes sunkiai sirgau, bet tik nusipirkusi tų žolelių pagalvojau, kad galėjau be jų apsieiti. Pas tą pačią gydytoją nebenorėčiau apsilankyti“, - pasakojo Daiva.
Klaipėdos SPC vyriausioji gydytoja Loreta Jankauskienė „Vakarų ekspresui“ paaiškino, kad jos vadovaujama įmonė nieko bendra su papildų kabinetu neturi. Patalpas iš savivaldybės nuomojasi konkursą laimėjusi bendrovė.
Anksčiau kabinetą savivaldybė buvo išnuomojusi ir Taikos pr. esančiame pagrindiniame įstaigos pastate - tuokart sulaukta pacientų skundų dėl papildų kainų, jų poveikio nebuvimo. Jau keletą metų ten šio kabineto nebėra.
Dėl kabineto, veikiančio Turgaus g., vadovė skundų negirdėjusi. Tačiau ji įsitikinusi, kad tokie kabinetai medicinos įstaigose dirbti neturėtų.
„Žmonės patys turi nuspręsti, kur ir už kokią kainą pirkti vitaminus ar maisto papildus“, - sakė ji.
Anot L. Jankauskienės, savivaldybės išnuomotas kitiems subjektams patalpas pamažu susigrąžina savo reikmėms. Mat naudos iš tos nuomos įstaiga neturi jokios - tik daugiau rūpesčių. O išnuomotos jos buvusios tikintis dalytis jų išlaikymu.
„Kai baigsis Turgaus gatvėje esančio kabineto nuomos sutartis, prašysim, kad savivaldybė jį mums grąžintų“, - sakė ji.
Papildai vaikams
Ponas Darius, atvežęs savo vaiką į Vaikų ligoninės Konsultacinę ambulatoriją, įsikūrusią uostamiesčio J. Karoso gatvėje, vienos specialistės buvo nusiųstas į šiame pastate įsikūrusį fitoterapijos kabinetą.
„Gydytoja nepaaiškino, kad pirkti tuos žolinius preparatus neprivaloma. Sakė, kad reikia nusipirkti, ir būtent tame kabinete, nes kitur tokių nėra. Už papildus sumokėjau net 60 litų“, - guodėsi Darius.
Perskaitęs skirtųjų žolinių tablečių anotacijas jis sužinojęs, kad jos skirtos virškinimui gerinti, žarnyno peristaltikai stimuliuoti, turi priešuždegiminių ir kitų savybių. Kitos tabletės buvo skirtos organizmui stiprinti.
Vaikų ligoninės vyriausioji gydytoja Klaudija Bobianskienė „Vakarų ekspresui“ paaiškino, jog „rimtos firmos“, organizavusios gydytojams net seminarus, kabinetas ambulatorijoje atsirado seniai.
„Dabar mano iniciatyva planuojame sutartis nutraukti. Laikyti kabinetą nebeaktualu, nes papildų yra ant kiekvieno kampo“, - sakė vadovė.
„Negatyviai“ prieš maisto papildų kabinetą jo vadovaujamoje gydymo įstaigoje sakė esąs nusiteikęs ir Klaipėdos apskrities ligoninės vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas. Šios įstaigos Konsultacinėje poliklinikoje kabinetas prieš ketverius metus buvęs išnuomotas leidus apskrities viršininko administracijai.
„Papildai - vienas medicinos instrumentų“
Valdemaras Anužis, „Sodros“ Klaipėdos skyriaus vadovas, buvęs Klaipėdos apskrities vyriausiasis gydytojas
Maisto papildų kabinetai gydymo įstaigose - vidinis administracijos reikalas, jie gali funkcionuoti, nes ta veikla susijusi su medicininėmis paslaugomis. Jei žmogus gydosi ligoninėje, jam reikalingos amino rūgštys, vitaminai, ir jei jis turi galimybę jų įsigyti čia pat - nieko blogo nematau.
Bet privalomo nurodymo pirkti šiame kabinete negali būti, antraip tai bus konkrečios kompanijos protegavimas, o tai - nusižengimas etikai. Žmogus pats turi rinktis, kur ir kokios kompanijos papildą pirkti - ar vaistinėje, ar tinklinio marketingo sistemoje. Visi papildai turi būti registruoti, todėl gali būti platinami. Manau, kad niekas privalomai nenurodinėja, kur pirkti.
Apskritai papildus reikia gerti, nes natūralų maistą turi galimybę valgyti tik pavieniai asmenys. Turime kompensuoti praradimus. Pas mus uždrausta aiškinti, kad vitaminai gali išgydyti. Bet kuo gydyti skorbutą? Tai - avitaminozė. Jei vitamino C trūksta 100 procentų - skorbutas, bet jei trūksta 10 procentų - kitos problemos. Amerikoje veikia institutas, kuris visas sveikatos problemas gydo tik mikroelementais, vitaminais, amino rūgštimis. Man baisu, kad, pavyzdžiui, tuberkuliozės gydymo algoritmuose nebėra vitaminų. Tai skandalinga situacija, nes tuberkuliozė susijusi su imuniteto nusilpimu ir socialinėmis problemomis, ir gydyti neskiriant rimto vitaminizacijos kurso nematau prasmės. Kitose šalyse tai yra, Lietuvoje nebėra.
Aš pats naudojuosi įvairių firmų papildais, nes paprastai įvairios kompanijos turi 1-2 labai gerus produktus, ne daugiau.
Nors... jei nekeiti mąstymo, elgesio, nekeiti gyvenimo būdo - jokie papildai nepadės. Viskas prasideda nuo mąstymo keitimo, o papildais kompensuojame tai, ko nebėra maiste. Pavyzdžiui, yra oficialūs duomenys: reikia suvalgyti 24 obuolius, kad gautume tai, ką gaudavome iš vieno prieš 50 metų. Tiek obuolių negalime suvalgyti.
Skandinavai kuria nacionalines vitaminizacijos programas. Rezultatas - sumažintas sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis.
Papildai - tai vienas medicinos instrumentų. Jei gydytojai dirbtų toje srityje aktyviau, būtų daug geriau. Aš pats daug metų dirbau sporto medicinoje. Ten be maisto papildų ir vitaminų neįmanoma.
Genovaitė Privedienė