• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gegužės 7–24 dienomis Kaune vyksta „Medijų meno dienos 2013“ – tarptautinis festivalis, subūręs šiuolaikinio meno studentus, dėstytojus ir menininkus iš viso pasaulio.

Gegužės 7–24 dienomis Kaune vyksta „Medijų meno dienos 2013“ – tarptautinis festivalis, subūręs šiuolaikinio meno studentus, dėstytojus ir menininkus iš viso pasaulio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak organizatorių, šis renginys yra puiki terpė jauniesiems kūrėjams, studentams dirbti drauge su žinomais profesionalais, viešai pristatyti savo parodas, eksperimentus, tarpdisciplininius darbus ir performansus.

REKLAMA

„Medijų meno dienas“ organizuoja Vytauto Didžiojo universiteto Šiuolaikinių menų katedra. Katedros dėstytojai, menininkai doc. dr. Rimantas Plungė ir Remigijus Venckus sako, kad jų sumanytas renginys visuomenei pristato šiuolaikinio medijų meno tendencijas Lietuvoje ir pasaulyje. Šiemet festivalyje demonstruojamas videomenas, fotofilmai, nuotraukų parodos, organizuojami audiovizualiniai performansai, filmų peržiūros, susitikimai su JAV, Ukrainos, Estijos ir Lietuvos menininkais, tarp jų – Nacionalinės premijos laureatu Deimantu Narkevičiumi. Nemažai parodų bus eksponuojama iki pat festivalio pabaigos.

REKLAMA
REKLAMA

„Šis festivalis – tai progresyvi universitetinė terpė, savotiškas viešas forumas, kuriame vienodomis sąlygomis veikia ir žinomi kūrėjai, ir jauni pradedantys autoriai: profesionalai dalinasi savo patirtimi, o studentai mokosi pristatyti save, savo kūrybą, kurti savivertę“, – pasakojo vienas renginio organizatorių, menininkas, VDU Šiuolaikinių menų katedros vedėjas doc. dr. Rimantas Plungė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak dėstytojo, naujųjų medijų menas labiausiai siejamas su technologijomis – čia naudojamos ne tradicinės meninės priemonės (tapyba, skulptūra ir t. t.), o modernios technologijos: automatizuotas vaizdo, garso fiksavimas, kūrimas, transformacijos. Toks menas kartais lieka nesuprastas, neįvertintas, tačiau niekada nelieka nepastebėtas – jo tikslas yra sužadinti kitokius, naujus pojūčius, provokuoti.

REKLAMA

„Praėjusių metų rudenį lankėmės viename Prestono (D. Britanija) muziejuje – ten kuratorė nusprendė parodyti šiuolaikinio meno darbų. Lankytojai pradžioje to nesuprato: „Gražius paveikslus mes suprantame, jau 150 metų juos matome ir vaikus atsivedame pažiūrėti, o čia – video menas, interaktyvus menas?.. Atrodo, kažkokia nesąmonė“. Tačiau, kaip pasakojo muziejaus budėtojas, žmonės ten per 15 minučių apžiūri visus gražius paveikslus, o tuos vaizdo klipus, interaktyvų meną stebi pusantros valandos“, – prisiminė R. Plungė. Menininko teigimu, medijų menas yra kitoks, jo tikslas yra pažadinti kūrybiškumą ir gebėjimą kasdieniškus dalykus įvertinti naujai.

REKLAMA

Šiemet „Medijų meno dienose“ nemažai tarptautinių akcentų: kūrybą čia demonstruoja ne tik Lietuvos, bet ir Pietų Korėjos, Ukrainos, Estijos ir kitų šalių menininkai, pristatomi tarptautinio fotofilmų festivalio „Stop Frame“ darbai. Lankytojams taip pat pristatyti VDU studentų garso meno eksperimentai, kuriuos jaunieji menininkai kūrė vadovaujant Centrinio Lankašyro universiteto (D. Britanija) lektoriui Paului Greenui. Festivalio pradžioje paskaitą skaitė Nebraskos universiteto (JAV) profesorius Davidas Helmas, o gegužės 24-ąją dar vyks susitikimas su skaitmeninio meno dailininku Markusu Kasemaa (Estija).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp renginio partnerių šiemet – Estijos dailės akademija, Talino universiteto Baltijos kino ir medijų mokykla, Norwicho universiteto Menų koledžo (D. Britanija) skaitmeninio meno studijų kuratorius Shaunas Campas. Pastarojo vadovaujami studentai šių metų festivalyje pristatė geriausius savo darbus.

Organizatoriai, VDU Šiuolaikinių menų katedros dėstytojai pabrėžia, kad šiemet festivalio rengime labai aktyviai dalyvavo studentai, jie patys labai domisi meno renginių kuratoryste. „Viena iš kuratorių, ketvirtakursė Gabrielė Karnilaitė, daug padarė pati – bendravo, diskutavo, buvo lyg mano dešinioji ranka. Ji ypač daug padėjo ir pernai rengiant parodą „PostKafka“ bei festivalį „Centras“. Ši vieta ypač gera tokiai praktikai – pats festivalis yra platforma, kurioje gali išbandyti savo jėgas, atrasti, kaip viešai demonstruoti meną“, – pasakojo lektorius Remigijus Venckus.

REKLAMA

R. Venckus universitete dėsto videomeną – jo studentai festivalyje sėkmingai pristatė šiam žanrui priskiriamus kūrinius. Studentų darbai patys įvairiausi – videomeditacijos, vaizdingai ekrane perteikta kelionė nuo teksto link vaizdo, aplinką tradiciškai arba eksperimentais pristatančios „Dokumentinės inspiracijos“ ir t. t. Bendradarbiaujant su skulptoriaus Antano Mončio namais-muziejumi, videomeno studentai šiai parodai sukūrė eksperimentinį filmą ir performansą, kuriuose remiamasi unikaliais A. Mončio laiškais: „Čia taikoma praktika sujungti tekstą su judančiu vaizdu – paversti viską į vientisą pasakojimą. Tai nelengva, bet verta išbandyti“, – sakė dėstytojas.

REKLAMA

Festivalio rengėjai džiaugiasi, kad Lietuvoje populiarėja šiuolaikinis menas ir Kaune atsiranda vis daugiau galimybių studijuoti tiems, kurie sieja savo ateitį su menu. „Atsiradusi naujųjų medijų meno specialybė, kaip ir vaidybos, įneša labai svarbų indėlį plečiant meno horizontus Kaune ir, tikiuosi, Lietuvoje. Studijos kinta nuolat, nes naujųjų medijų samprata suponuoja nuolatinį atsinaujinimą. Todėl mes dirbame su kolegomis visoje Europoje, vis pasitikriname, ar dirbame reikiama linkme. VDU šiuo atveju labai progresyvus – universiteto vadovybė visada paremia mūsų svajones, kurias bandome įgyvendinti“, – studijų organizavimu džiaugėsi doc. dr. Rimantas Plungė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VDU Šiuolaikinių menų katedra naująsias medijas populiarina ne tik studentų, bet ir moksleivių tarpe – dėstytojai dažnai lankosi mokyklose visoje Lietuvoje ir pristato medijų meną vaikams. Šie apsilankymai jau davė rezultatų – „Medijų meno dienose“ Kauno Juozo Grušo meno mokyklos moksleiviai gegužės 22-ąją pristatys audiovizualinį performansą „(Su)Tarti(Nė)“, kurį jie paruošė drauge su dailės ir muzikos mokytojais.

R. Venckus pripažįsta, kad festivalis dar mažas ir jam dar yra vietos tobulėjimui. „Kaip ir kiekvienas rašto darbas nebus tobulas, taip ir paroda gali būti geresnė. Mostai dideli, nors mes patys maži, bet ir tarp tų mažų žingsnelių, mažų žmonių buvimo kartu, gali atsitikti gerų dalykų“, – samprotavo dėstytojas. Jo teigimu, reikėtų drąsiau lyginti save su kitais, net ir su užsienio pavyzdžiais – antai festivalyje apsilankęs Shaunas Campas iš Norwicho universiteto pastebėjo, kad čia menininkų lygis toks pat, kaip ir D. Britanijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų