Nė vienas iš beveik dviejų milijonų litų, skirtų greitosios medicinos pagalbos stotims, Panevėžio nepasieks.
Kasmet vis mažesnį finansavimą gaunančios ir taupymo režimu gyvenančios Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Vilius Mitka nelaido priekaišto strėlių papildomą finansavimą gavusiems kolegoms. „Jie dar labiau stokoja“, – sako direktorius.
Mat valdžios sprendimą skirti papildomai lėšų greitosios medicinos pagalbos stotims lėmė vis didėjantis jų gabenamų pacientų kiekis.
Dėl gydymo įstaigų pertvarkos mažesnių miestų ligoninėse nebeliko chirurgijos, ginekologijos ir kitokių skyrių bei specialistų, tad Greitosios medicinos pagalbos stoties brigadoms ligonius beveik kasdien tenka vežti į apskričių centrų, didžiųjų šalies miestų ligonines.
Per pusę milijono
Šį kovą teritorinėms ligonių kasoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto buvo papildomai skirta 1,9 milijono litų greitosios medicinos pagalbos brigadų paslaugoms finansuoti.
Panevėžio teritorinės ligonių kasos veiklos zonos įstaigas, pasak direktoriaus Jono Narbuto, pasieks apie pusę milijono litų. Pinigai bus skirti toms greitosios medicinos pagalbos stoties brigadoms, kurioms tenka pervežti daugiausia ligonių.
„Kupiškiui skirta 150 000, Ignalinai – 172 000, Zarasams – 143 000, Molėtams – 93 000, Anykščiams – 7 200 litų“, – skaičiuoja direktorius.
Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties brigados į kitus miestus ligonius veža labai retai, tad papildomas finansavimas neskirtas.
Paslaugos Panevėžyje
Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius V. Mitka sako, kad Respublikinėje Panevėžio ligoninėje įsteigus dar vieną modernų Psichiatrijos skyrių, nebereikia vežti ligonių į Rokiškio psichiatrijos ligoninę. Tik labai retais atvejais greitosios medicinos pagalbos brigadai tenka vežti ūmius ligonius į Šiaulių ligoninės Vaikų psichiatrijos skyrių.
Taip pat gana retai ligoniams prireikia kitose ligoninėse teikiamų mikrochirurgų paslaugų. Tik atsitikus sudėtingoms akių ar kitokioms traumoms ligoniai vežami į Vilnių ar Kauną.
Bet didžiosios daugumos ligonių vežti į kitus miestus nereikia. Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirba visų sričių specialistai, atliekamos modernios procedūros, daromos sudėtingos operacijos.
Pinigų mažiau
Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stočiai 2012 metus išgyventi teks iš maždaug 4,5 milijono litų. Ši suma, pasak direktoriaus, gerokai mažesnė, nei buvo skirta ankstesniais metais.
„Visų pirma sumažėjo paslaugų balo vertė – nuo 92 nukrito iki 89 centų. Vien tai jau mažina finansavimą. Be to, pinigų įstaigoms mažėja ir jų aptarnaujamoje teritorijoje mažėjant gyventojų. Panevėžyje gyventojų, kaip žinote, vis mažiau. Mažiau ir prisirašiusiųjų prie sveikatos priežiūros įstaigų, todėl ir finansavimas visiems mažesnis“, – aiškina V. Mitka.
Tačiau, pasak direktoriaus, nors gyventojų mažiau, iškvietimų nemažėja.
Pastaraisiais metais ilgėja gyventojų amžius, daugėja vyresnio amžiaus ligonių, kamuojamų ne vienos, bet keleto lėtinių ligų. Jiems medikų pagalbos prireikia nuolat.
V. Mitka atkreipia dėmesį, kad daugėja avarijų, nelaimingų atsitikimų, atvejų, kai reikia skubėti nukentėjusiesiems į pagalbą.
Gelbsti taupymas
V. Mitka sako, kad Greitosios medicinos pagalbos stočiai išsilaikyti pavyksta tik taupant.
„Veržiamės diržus“, – tikina direktorius, – juk finansavimas beveik puse milijono litų mažesnis nei pernai. O automobilių išlaikymas, degalai, atsarginės dalys, medikamentai, įranga, pastato išlaikymas, kitos išlaidos viskam brangstant nuolat auga.
Mažinamas ir brigadų skaičius: prieš dvejus metus jų mieste buvo 7,25, pernai – 6,2, šiemet liko tik 6 brigados. Per parą iškvietimų skaičius – apie 80 – išliko kaip ir anksčiau, kai ir gyventojų, ir brigadų buvo daugiau.
Šiemet, pasak direktoriaus, nors darbuotojų atlyginimo mažinimo pavyko išvengti, nuo sausio 1 dienos sumažinti jų priedai.
„Jau ne pirmi metai taupome – išmokome išsiversti minimaliomis išlaidomis. Laimei, Ligonių kasa atsiskaito laiku, išmokos nevėluoja, tad galime išvengti nepavydėtinų situacijų“, – sako Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius V. Mitka.
V. Jaleniauskienė