Mažeikiškiai įsitikinę, kad įmonė taip nori uždrausti žmonėms vaikščioti paupiu ir fiksuoti pažeidimus. O į vietą atvykę aplinkosaugininkai paėmė vandens mėginius ir aiškinasi, ar gyventojų nuogąstavimai pagrįsti.
Mažeikiškis Juozas filmavo „Mažeikių vandenų“ nuotekas, kurios teka į Ventos upę. Vyras gyvena netoliese, pasakoja, kad vasarą pats ir jo vaikai maudosi upėje. Tad nori išsiaiškinti, kokios ten nuotekos ir ar jos neteršia gamtos. Pats Juozas rodyti savo veido nepanoro.
„Va, ir kvapas yra ir ant viršaus, visokie dumbliai plaukioja, skiriasi kur Ventos vanduo, kur šone pakraščiu plaukia. Nežinau, ar fekalijos, ar kas, nenoriu nieko sakyti, matot, kad vanduo ne pats švariausias, kaip sakant“, – kalba Juozas.
Gyventojas pagalbos kreipėsi ir į rajone išrinktą Seimo narį Liną Jonauską.
„Pastaruoju metu nebe pirmą kartą žmonės siunčia vaizdus, kurie, iš tikrųjų, šokiruoja, net ne lengvai, o normaliai šokiruoja. Jau esam gavę ir iš aplinkos apsaugos departamento vertinimus, kad tarša buvo ir ne kartą buvo nustatyta“, – teigia L. Jonauskas.
Pažiūrėjęs įrašą Seimo narys ne juokais sunerimo, kreipėsi į aplinkosaugininkus, kad ištirtų nuotekas.
„Tas, kas išteka iš vamzdžio, akivaizdžiai skiriasi nuo Ventos upės vandens, jeigu Ventos upės vanduo yra skaidrus, tai tos nuotekos tikrai nėra skaidrios. Ir nemanau, kad kas ryžtųsi ar paragauti, ar pauostyti to vandens, kuris teka iš to išleistuvo“, – tvirtina L. Jonauskas.
„Tikrai galiu pasakyti ir nuraminti: įrengimai dirba normaliai ir kažkokios taršos „Mažeikių vandenys“ tikrai neišleidžia į Ventos upę“, – tikina „Mažeikių vandenų“ direktorius Kęstutis Kazlauskas.
„Mažeikių vandenų“ direktorius aiškina, kaip galėjo susidaryti įtarimą sukėlusios putos ir kiti nešvarumai.
„Putos susidaro kada yra nusėdęs vanduo, iš vamzdžio krenta vanduo, tai automatiškai, normalus dalykas, susikuria putos tos. Tos putos maišosi su žiedadulkėmis ir gaunasi kažkokie tokie, lyg plėvelės, lygtais galbūt tarša. Dar kartą noriu pasakyti, kad tai yra natūralus procesas“, – teigia K. Kazlauskas.
„Mažeikių vandenys“ paėmė vandens mėginius nuotekoms ištirti. Nustatyti, ar į Ventą nepapuola taršios medžiagos, atvyko ir aplinkosaugininkai. Specialiu kibirėliu semia vandenį ir pila į talpas.
„Imam mėginius laboratoriniam tyrimams, atliksime vandens analizę, patikrinsim kokybę išleidžiamų nuotekų išvalytų, ar viskas normose“, – sako Aplinkos apsaugos agentūros specialistas Vaidotas Šivickas.
Specialistas sako – bent iš pirmo žvilgsnio teršalų jis nepastebi.
„Pirminis vaizdas, nesimato, ar čia būtų nuotekų, ar dar kažko, nes vanduo tikrai skaidrus. Bet, aišku, visa analizė bus kelių dienų atlikta ir parodys esamų nuotekų išvalytą būklę“, – tvirtina V. Šivickas.
Gyventojus papiktino ir ženklai, draudžiantys vaikštinėti pakrantėje.
„Atvažiuoji čia, čia Ventos pakrantė, viskas, o čia lentelė, draudžiama eiti, draudžiama vaikščioti. Nežinau, ar čia privati teritorija, ar kaip čia?“, – sako Juozas.
„Atsiranda šlagbaumų kuolai, kažkokie ženklai, kad čia draudžiama vaikščioti, draudžiama važiuoti ir taip toliau. Na, ir žmonės pagrįstai galvoja, kad čia daroma specialiai, kuo mažiau žmonių atvažiuotų, kuo mažiau žmonių pamatytų ir kuo mažiau pranešinėtų apie tą taršą“, – teigia L. Jonauskas.
„Ten nėra tų šlagbaumų, mes esame tiesiog sukabinę lenteles, kad tai yra mūsų išleistuvas, prie kurio nereikėtų vaikščioti. Kad neįvyktų koks nelaimingas atsitikimas. Jei jūs ten buvote ir filmavote, matėte, kokie skardžiai yra dideli. Tai tiesiog, kad nevažinėtų su mašinom žmonės, mes esame pagal reikalavimus, kas priklauso“, – aiškina K. Kazlauskas.
Nors ir tvirtina, kad saugo gamtą, „Mažeikių vandenims“ anksčiau nepavyko išvengti baudų už Ventos taršą. Štai pernai už per liūčių metu išsiliejusį neišvalytą vandenį iš rezervuarų, pasak direktoriaus, įmonė sumokėjo 4–5 tūkstančių eurų baudą.