Sugavę šnipus lenkai praneša, kad tuoj Ukrainai perduos pirmus naikintuvus Mig-29. O italai išsiaiškino, kad Medvedevas už 15 mln. dolerių norėjo surengti pasikėsinimą į jų gynybos ministrą.
Amerikiečių žvalgybinis dronas MQ-9 Reaper filmuoja, kaip prie jo artėja rusų naikintuvas, paleidžia galingą aviacinių degalų čiurkšlę ir skrieja virš drono stengdamasis jį užlieti.
MQ-9 Reaper, kurio kreiserinis greitis siekia maždaug 300 km/val., skrieja toliau. Bet rusai puola vėl. Šį kartą priskrieja visai prie pat ir atsitrenkia į droną. Pastarojo vaizdo kameroje kyla trikdžiai. Netrukus aiškiai pasimato, kad sulankstytas jo propeleris. O juk dar ką tik Maskva suokė, neva dronas pats kažkaip nukrito.
„Rusų lakūnai veikė labai profesionaliai. Nebuvo kontakto...“, – kalbėjo Rusijos ambasadorius JAV Anatolijus Antonovas.
„Amerikiečių pusė nuolat bando ieškoti kažkokių provokacijų...“, – sakė Rusijos diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas.
Eilinį kartą rusų melas visam pasauliui kaip ant delno. Tiesa, dabar prasidėjo lenktynės – kas droną iškels iš Juodosios jūros dugno, kur gylis gali siekti ir 1,5 km.
Skelbiama, kad rusų laivai jau galėjo pasiekti drono skendimo vietą. Maskva nori pavogti svetimo orlaivio nuolaužas. Vašingtonas taip pat bandys atgauti savo turtą.
„Tiesa ta, kad mes neturime ten laivų. Bet turime daug sąjungininkų ir draugų toje teritorijoje“, – sako JAV Jungtinio štabo vadų pirmininkas Markas Milley.
JAV gynybos sekretorius po rusų provokacijos kalbėjo telefonu su Putino karo ministru Šoigu.
O Varšuva taip pat skelbia apie išaiškintą Kremliaus nusikalstamą veiklą. Lenkijos žvalgyba sulaikė 9 asmenis, kurie rinko Rusijai informaciją apie tai, kaip per Lenkiją į Ukrainą tiekiami ginklai.
Šnipų kameros buvo įrengtos ir prie Jasionkos karinio oro uosto šalies pietryčiuose, netoli sienos su Ukraina. Čia dar prieš kelias savaites Amerikos prezidento vizito metu stovėjo lėktuvas US Air Force C-32.
Anot pareigūnų, galimai iš kaimyninės Baltarusijos į Lenkiją patekę šnipai rengė sabotažo veiksmus ir planavo pritvirtinti kameras, elektroninę įrangą ir GPS siųstuvus prie į Ukrainą riedančių krovinių.
Kremliaus kenkėjiška veikla, žinoma, paramos nesustabdys. Atvirkščiai – Lenkijos prezidentas skelbia pradedantis naikintuvų Mig-29 perdavimą Ukrainai.
„Per kelias dienas perduosime, kiek pamenu keturis pilnai paruoštus lėktuvus Ukrainai. O kiti ruošiami ir taisomi. Ir jie taip pat bus perduoti“, – tvirtina Lenkijos prezidentas Andrzej Duda.
O Putino pakalikas, kelis metus jam prezidento kėdę šildęs, Dmitrijus Medvedevas, aiškėja, žadėjo 15 mln. dolerių „Wagner“ samdiniams už Italijos gynybos ministro Guido Crosetto nužudymą. Apie tai skelbia italų dienraštis „Il Foglio“. Italijos slaptosios tarnybos esą perėmė Medvedevo prašymą adresuotą samdiniams, kurie galėjo bandyti surengti pasikėsinimą Serbijoje arba Estijoje, kur „Wagner“ esą turi savo tinklus.
Rusijos Rostovas prie Dono. Čia vidurį dienos galingas sprogimas driokstelėjo FSB pasieniečių būstinėje: „Ką tik sprogo prieš mano akis. Stoviu, kalbu telefonu, taip driokstelėjo, kad visi langai išlėkė.“
Po sprogimo kilo didžiulis gaisras. Naktį sprogimai vėl griaudėjo ir Belgorode. Pranešama, kad po sprogimų pakilo dūmai iš elektrinės.
Tuo metu Ukrainoje rusai toliau bando nuo žemės paviršiaus nušluoti Bachmutą. Britų atstovai ESBO skelbia, kad „Wagnerπ samdiniai nuo pernai gegužės Bachmute prarado nuo 20 iki 30 tūkst. okupantų, o pasistūmėjo tik per 25 km. Taigi už kiekvieną kilometrą paklojo po 800 maskolių. Amerikiečių karo tyrimų institutas ir britų žvalgyba skelbia, kad kitur fronte rusai visai sulėtėjo, tik Bachmute dar kažkiek juda į priekį.
„Rusai turi nedidelių taktinių pasiekimų, labai didele kaina. Kitur frontas beveik statiškas su smarkiais artilerijos apšaudymais, bet be reikšmingų manevrų iš abiejų pusių“, – teigia JAV Jungtinio štabo vadų pirmininkas Markas Milley.
O JT nepriklausoma tarptautinė komisija ištyrusi palydovines nuotraukas, sulaikymo vietas ir masines kapavietes, apklaususi šimtus ukrainiečių, paskelbė ataskaitą apie Rusijos karo nusikaltimus.
„Plataus masto karo nusikaltimai, tarp kurių ir perteklinės šalutinės mirtys, sužeidimai ar žala, tyčinės žmogžudystės, kankinimai, nežmoniškas elgesys, neteisėtas įkalinimas, prievartavimai ir neteisėta deportacija“, – kalba tarptautinės komisijos pirmininkas Erikas Mose.
JT raportą viešina kaip tik tuo metu, kai Tarptautinis baudžiamasis teismas, anot pranešimų, planuoja pradėti pirmą tarptautinį baudžiamąjį procesą dėl Maskvos invazijos, ir pareikalauti už vaikų deportaciją ir civilinės infrastruktūros bombardavimą atsakingų Kremliaus pareigūnų arešto. Rusija, žinoma, savų karo nusikaltėlių neišduos.