• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tyrimo, kurį atliko Vašingtone įsikūręs Miesto žemės institutas (ULI) ir "PricewaterhouseCoopers", duomenimis, Maskvoje nekilnojamasis turtas užtikrina didesnį pelną nei bet kuriame kitame Europos mieste, nors Rusijos sostinė tebėra mažiausiai išsivysčiusi regiono rinka, skelbia dienraštis "The Moscow Times".

REKLAMA
REKLAMA

Ataskaitoje Maskva taip pat vadinama vieta, tinkama "drąsiems" investuotojams."Nekilnojamojo turto tendencijos: Europa 2004 m." yra pirma Europos rinkai skirta ataskaita, kuri Jungtinėse Valstijose skelbiama jau 25 metus. Ataskaita, parengta apklausus apie 210 nekilnojamojo turto ekspertų, buvo paskelbta konferencijoje, kurią Paryžiuje surengė ULI.

REKLAMA

Tyrimo duomenimis, Maskva bei Vidurio Europos šalių sostinės Praha, Budapeštas ir Varšuva pasižymi didžiausiomis galimybėmis investuotojams ir kapitalo grąža. Tuo tarpu tarp Vakarų Europos valstybių sostinių "saikingai gero" pelno 2004 metais tikimasi tik Briuselyje.

Nors Maskva ir buvo pavadinta "mažiausiai išsivysčiusia ir menkiausiai integruota Europos nekilnojamojo turto investicijų rinka", ji taip pat buvo įvardinta geriausia vieta investicijoms. 58,3 proc. apklaustų ekspertų siūlė Rusijos sostinėje nekilnojamojo turto įsigyti, o pardavimą rekomendavo tik 25 proc. respondentų. Maskva pirmavo ir pagal kapitalo grąžą, nuomos mokesčių augimą, kapitalo prieaugį bei paklausos ir pasiūlos balansą. Rusijos sostinė tebepasižymi didele gerų biurų bei mažmeninės prekybos, gyvenamųjų ir sandėliavimo patalpų paklausa.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Maskvai taip pat būdinga didelė rizika. "Swiss Realty Group" direktorius nekilnojamojo turto supirkimui Ilja Šeršnevas sakė: "Tokie (ataskaitos) patarimai atspindi su Rusija susijusius stereotipus. Tol, kol jie gyvuos Vakarų investuotojų galvose, tik drąsiausieji gaus papildomo pelno Rusijos rinkoje".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu "Jones Lang LaSalle" direktoriaus pavaduotojas Dmitrijus Vasiutinkis teigė, kad, atsižvelgiant į informacijos apie Rusiją gausą ir į investuotojų profesionalumą, realios padėties neatspindi nė vienas stereotipas. "Investicijų pasaulį sudaro investuotojai su skirtingomis strategijomis bei skirtingais pelno ir rizikos lūkesčiais. Kai kuriems rizika Rusijoje, jų strategijos požiūriu, yra per didelė, tuo tarpu kitiems ji priimtina". Tačiau D. Vasiutinskis minėjo, jog investuotojai dažnai pernelyg jautriai reaguoja į iš Rusijos gaunamą neigiamą informaciją, o geras žinias paprastai vertina nuosaikiau.

REKLAMA

Ataskaitoje teigiama, kad Maskvos plėtrą labiausiai stabdo neišsivysčiusi skolinimo rinka, menka investicijų rinka ir nepastovi teisinė aplinka.

"Colliers International" direktorius tyrimams Aslanas Kirovas sakė, jog Maskvoje, kaip ir Europoje, investuotojai į nekilnojamąjį turtą yra priversti labiau domėtis mažmeninei prekybai tinkamomis patalpomis. Pasak eksperto, 75 mln. JAV dolerių sindikuota paskola, kurią prekybos centrui "Perekriostok" neseniai suteikė Vakarų bankai, tarp jų "Raiffeisen" ir HSBC, "gali pradėti naują investicijų į mažmeninės prekybos patalpas laikotarpį, jei įsigalės skaidrumas (kuris iki šiol nebuvo stiprioji Rusijos mažmeninės rinkos pusė), o pajamos, kurias užtikrina mažmeninei prekybai skirtas nekilnojamasis turtas, taps pastovesnės".

REKLAMA

Nors Rusijoje ir galioja įstatymai, ginantys svarbiausias nuosavybės teises, stringa jų įgyvendinimas. "Investuotojai atsižvelgia į nepakankamai stabilios teisinės sistemos riziką, - teigė D. Vasiutinskis. - Nestabilumą lemia atotrūkis tarp įstatymų ir jų įgyvendinimo, abejonės dėl nepriklausomos teisinės sistemos ir pernelyg aktyvus valstybės dalyvavimas ekonominėje veikloje".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu I. Šeršnevas atkreipė dėmesį į "akivaizdžiai" teigiamus nesenus teisinius poslinkius, susijusius su Žemės kodekso priėmimu. Tačiau, pasak eksperto, juos šiek tiek užgožia "didėjantis autoritarizmas", kuris neigiamai veikia investuotojus.

Tai, kad rizikinga ir neišsivysčiusi Maskvos rinka yra ir viena patraukliausių, ekspertų nenustebino. "Menkai išsivysčiusios ir didelėmis galimybėmis pasižyminčios rinkos visada buvo pačios įdomiausios investicijų požiūriu, - sakė I. Šeršnevas. - Tipišku pavyzdžiu galima vadinti tarptautines korporacijas, kurios į Rusiją įžengė dešimto dešimtmečio pradžioje ir dabar yra vietinės rinkos lyderės. Tuo tarpu Rusijoje norintys įsitvirtinti atsargesni konkurentai šiuo metu gaišta daug daugiau laiko".

REKLAMA

"Swiss Realty Group" atstovas pridūrė, jog Rusijos sostinės rinka dar nėra perpildyta ir pasižymi kur kas didesniu už Europos vidurkį pelningumu.

ULI ir "PricewaterhouseCoopers" ataskaita atkartoja kai kuriuos "European Cities Monitor", kurią pernai spalį paskelbė nekilnojamojo turto konsultacinė bendrovė "Cushman & Wakefield Healey & Baker", teiginius. Pavyzdžiui, "European Cities Monitor" teigta, kad Maskva labai atsilieka pagal biuro patalpų ir kvalifikuotų darbuotojų pasiūlą, tačiau joje vis tiek aktyviai plečiasi Europos korporacijos.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų