Balandžio mėnesį Vladimiro Putino paskelbtas moratoriumas sutarties dėl įprastinės ginkluotės Europoje vykdymui, taip ir neįsigaliojo, rašo „Eurasia Daily Monitor.“
Minėta sutartis, pasirašyta 1990-aisiais metais, reguliuoja karo lėktuvų, tankų sraigtasparnių, sunkiųjų ginklų ir šarvuotos technikos dislokavimo Europoje skaičius. Sutartis buvo papildyta 1999-aisiais metais Stambule, leidžiant Rusijai turėti daugiau sunkiosios ginkluotės Šiaurės Kaukaze. Mainais į tai, Maskva tuomet įsipareigojo išvesti kariuomenę iš Gruzijos ir Moldovos. Būtent iš Padnestrės Kremlius ligi šiol nė neketina atitraukti savo pajėgų.
Putinui paskelbus minėtą moratoriumą, Rusijos spauda neužtruko džiugiai pranešti, jog tai sukels dar didesnę trintį NATO aljanse. Mat Europa, kitaip nei Jungtinės Amerikos Valstijos, neturi pakankamų techninių žvalgybos pajėgumų, kurie leistų bent apytikriai sekti Rusijos pajėgų judėjimą ir perdislokavimo mastus. Tam europiečiams reikalingos minėtoje sutartyje numatomos inspekcijos. Po Putino kalbos buvo atmestos dvi – Bulgarijos ir Vengrijos paraiškos tokioms inspekcijoms atlikti. Motyvuojant „nepalankiomis aplinkybėmis“.
Tačiau pats dekretas dėl moratoriumo kol kas taip ir nepasirašytas, be to, Maskva vėliau sutiko įsileisti Bulgarijos bei Vengrijos, o vėliau ir JAV inspektorius. Taip nutiko, kaip mano laikraštis, dėl keleto priežasčių. Pirmiausia, Vienos konferencijoje, kur NATO ir Rusija aptarė pastarosios reikalavimus, jog visos NATO šalys nedelsiant ratifikuotų minėtą sutartį, aljanso partneriai jai atsakė labai vieningai. Reikalavimas buvo tiesiog atmestas, pabrėžiant, jog Rusija privalo pirmiausia įvykdyti Stambulo priede numatytus įsipareigojimus – pabaigti išvesti pajėgas iš Gruzijos ir pasitraukti iš Padnestrės. Tai, jog Maskvos mėginimas paspausti Vakarus „baigėsi niekuo“, pripažino ir užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas (Itar-Tass, Birželio 21d.)
Jokių „moratoriumų“ teisiškai nenumato ir pati sutartis. Kaip pabrėžia ekspertai, ten numatyta galimybė pasirašiusiai valstybei iš jos pasitraukti, bet paskelbus apie tai prieš 150 dienų. Tad Putinas, sustabdydamas sutarties vykdymą, iš esmės ją tiesio tiesiog sulaužė. Tai, be kita ko, byloja, jog Putino administracija yra linkusi priimti panašius sprendimus be jokios atodairos į tarptautinę teisę.