NATO gynybos ministrai trečiadienį stebėjo fiktyvią gelbėjimo operaciją, peraugančią į masinio naikinimo ginklų krizę. Šiomis pratybomis siekta įvertinti Šiaurės Atlanto aljanso pasirengimą veikti naujų grėsmių aplinkoje.
Pirmą kartą surengtame tokio pobūdžio ir lygio "mokomajame seminare, kuris vyko ant Uolinių kalnų keteros įsikūrusioje slaptoje JAV oro pajėgų bazėje, buvo sukritikuota NATO sprendimų priėmimo procedūra, kuri apsunkina aljanso galimybes efektyviai reaguoti į po šaltojo karo pabaigos atsiradusias grėsmes saugumui pasaulyje.
Seminare buvo daug dėmesio skirta tam, ką reikėtų nuveikti kuriant naujas 20 000 elitinių karių pajėgas, kurios galėtų būti žaibiškai dislokuotos bet kurioje pasaulio vietoje.
Pagal pratybų scenarijų, NATO pajėgos tariamoje Raudonosios jūros saloje-valstybėje vykdė civilių žmonių gelbėjimo operaciją, kuri peraugo į pavojingą krizę, teroristams pagrasinus panaudoti prieš karius cheminį ir biologinį ginklus arba iš krovininio laivo paleisti į salą balistinę raketą.
"Tai buvo hipotetinė situacija, tačiau ji buvo sukurta siekiant įvertinti realaus pasaulio grėsmes ir pajėgumus", - sakė JAV gynybos sekretorius Donaldas Rumsfeldas (Donaldas Ramsfeldas) per spaudos konferenciją po pratybų už Kolorado Springso esančioje Schrieverio (Šryverio) oro pajėgų bazėje.
Šiomis pratybomis, kuriose nebuvo priimta jokio galutinio sprendimo, prasidėjo dviejų dienų susitikimas, kuriame dalyvauja 19-os dabartinių NATO narių ir septynių kitais metais prie aljanso prisijungsiančių Rytų Europos šalių gynybos ministrai.
Ketvirtadienį ministrai taip pat aptars planus išplėsti savo taikos palaikymo misiją Afganistane, kurioje dalyvauja 5,5 tūkst. karių, ir susitikti su Rusijos Federacijos gynybos ministru Sergejumi Ivanovu aptars NATO ir Rusijos bendradarbiavimo, tarptautinės situacijos.
Kadenciją baigiantis NATO generalinis sekretorius George'as Robertsonas (Džordžas Robertsonas), ne vienerius metus atkakliai raginęs sąjungininkes mažinti tarp jų pajėgumų žiojėjančią prarają, sakė, kad šios pratybos pademonstravo, jog Europai labai trūksta pajėgų, kurios galėtų būti labai greitai dislokuotos vykdyti krizių valdymo operacijas.
G.Robertsonas sakė, kad NATO nepriklausančios valstybės turi 1,3 mln. aktyviąją tarnybą atliekančių karių, iš kurių tik 55 000 dalyvauja operacijose už savo šalies ribų, ir jos dar skundžiasi dėl per plačios jų pajėgų veikimo zonos.
"Kol jūs turėsite tiek nenaudingų karių, tol bus plėšiami mokesčių mokėtojai", - sakė jis.
Aukšto rango JAV gynybos pareigūnas žurnalistams sakė, kad trečiadienį vykę mokymai pademonstravo NATO ministrams, kad "kai jūs patenkate į tam tikrą situaciją, tai iš tiesų gali būti ne ta situacija, į kokią jūs galvojote patekę".
Pagal pratybų scenarijų, gelbėjimo operacija vyko 2007 metais - praėjus metams po to, kai, kaip tikimasi, 20 000 karių greitojo reagavimo pajėgos, kurios esant reikalui galėtų būti dislokuotos per 5-30 dienų, b us visiškai pasirengusios vykdyti kovines misijas. Kitą savaitę Nyderlanduose bus pristatyti pirmieji 6 000 karių, kurie priklausys šioms pajėgoms.
Gynybos ministrams buvo pristatytos galimybės, kaip gali klostytis greitai besikeičianti padėtis po civilinių žmonių evakuacijos, o pratybų scenarijus atskleidė ir paskatino apsvarstyti galimus aljanso veiksmus susiklosčius tokiai krizei, tačiau diplomatai išreiškė nepasitenkinimą, kad jų buvo nepaprašyta priimti sprendimus.
Ankstesnėse pratybose NATO valstybės kartais turėdavo greitai priimti sprendimą dėl galimybės panaudoti branduolinį ginklą. Vienuose iš praėjusiais metais vykusių mokymų, pagal kurių scenarijų neįvardijama Artimųjų Rytų šalis buvo pasirengusi panaudoti prieš Turkiją biologinį ir cheminį ginklą, tik dvi iš 19-os NATO valstybių - JAV ir pati Turkija - buvo pasirengusios imtis preventyvių veiksmų.
Diplomatai sakė, kad Vašingtonas stengėsi nesuerzinti kitų sąjungininkių po aštrių nesutarimų su Prancūzija ir Vokietija dėl karo Irake. Šie nesutarimai sukėlė vieną giliausių krizių per visą 54 metų NATO istoriją.
Tačiau karinės pratybos Uoliniuose kalnuose pademonstravo, kad sprendimų priėmimo procedūros valstybių viduje, pavyzdžiui, Vokietijos konstitucijoje nurodyto reikalavimo, kad vokiečių karių dalyvavimui operacijose užsienyje būtinas parlamento sutikimas, gali sutrukdyti NATO tinkamai sureaguoti į krizę.
"Reuters"-BNS