Japonų išrasta keirino rungtis šią vasarą Tokijuje grįžo į tėvynę, tačiau ten medalius nuskynė įsimenančius pasirodymus pademonstravę europiečiai.
Keirinas: intriga iki paskutinių finišo linijos centimetrų
Keirinas, kuris yra vienas iš dviračio treko sprinto kategorijos rungčių, sporto mėgėjus žavi paprastumo ir intrigos deriniu: dviratininkai pirmiausia traukia burtus, kurie nurodo jų vietą eilėje už motociklu važiuojančio moderatoriaus. Tuomet sportininkai, atsistoję į eilę pagal ištrauktą vietą, seka paskui moderatorių, kuris diktuoja važiavimo greitį ir jį pamažu didina iki 50 km/val.
Tuo metu dviratininkai stebi vienas kitą ir bando nuspėti varžovų taktiką, o visa įtampos ir greičio drama prasideda pasitraukus motociklui: dalyviai pradeda sprinto varžybas, kuriose svarbus ne tik greitis, bet ir taktika, geros padėties užsiėmimas.
Čia taip pat galima tikėtis daug staigmenų: per trumpą varžymosi laiką nesėkmę gali lemti net mažiausia klaida ar atsitiktinumas, o lekiant 70 km/val. greičiu dažnai įvyksta masinės griūtys.
Keirino tėvynėje Japonijoje ši dviračių treko varžybų rungtis per olimpines žaidynes susilaukė daug gerbėjų dėmesio, mat per kelias minutes buvo galima išvysti jaudinančią ir netikėtų įvykių kupiną dramą. Tačiau nepaisant japonų meilės šiam sportui ir didžiulio populiarumo šalyje, geriausius rezultatus Tokijo olimpiados keirino rungtyje parodė europiečiai, kuriuos lapkričio 27 d. turėtume išvysti Panevėžio „Cido“ arenoje vykstančiame trečiajame dviračių treko UCI Čempionų lygos etape.
Tokijuje vyrų keirino rungtyje, kuri į olimpiadą buvo įtraukta tik per Sidnėjaus olimpiadą, savo rekordinį septintą aukso medalį nuskynė britas Džeisonas Kenis (Jason Kenny).
Vyrų finalas buvo išskirtinio grožio: britų dviračio sporto žvaigždė tik pasitraukus moderatoriui iš karto šovė į priekį, beveik pusę rato atsiplėšė nuo varžovų ir užtikrinai finišavo įspūdingame finale, palikdamas visus be amo. Moterų keirino rungtyje, kurioje varžėsi ir Lietuvos atstovės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė, viskas sprendėsi paskutiniame rate, kai aplenkusi varžoves į priekį įsiveržė ir ant aukščiausios nugalėtojų pakopos užlipo patyrusi olandė Shanne Braspennincx.
Penkių olimpiadų dalyvė S. Krupeckaitė liko 19-ikta, abi mūsų sportininkės į ketvirtfinalius nepateko. Įdomu tai, kad Tokijuje buvo naudojamas ne motociklas, o elektrinis dviratis.
Paslaptinga Japonijos keirino kultūra: sportininkai mokosi griežtose specializuotose mokyklose
Japonai šią dviračių treko rungtį išrado prieš daugiau nei 70 m. Idzu mieste, kuriame vyko Tokijo olimpinių žaidynių dviračių treko rungtys, yra specializuotas keirino universitetas, pasižymintis itin griežta karine tvarka: čia besimokantys keirino paslapčių negali naudotis telefonais, internetu, vaikšto vienodomis aprangomis, o paryčiais prasidedanti dienotvarkė yra itin griežta ir suskaičiuota sekundžių tikslumu.
Bėgimas į kalną, keirino teorijos paskaitos ir viena po kitos einančios treniruotės – be sporto studentai retai kam ir turi laiko.
Idzu keirino universitete naudojami ne naujausi, lengvi aerodinaminiai dviračiai, o penkis dešimtmečius skaičiuojantys metaliniai dviračiai, netaikomos jokios technologinės naujovės, o japonai rūpinasi, kad visi gautų vienodas sąlygas ir įrangą. Dviratininkai patys turi susirinkti dviračius ir juos prižiūrėti.
Tik baigę keirino universitetus, kuriuose intensyvūs mokslai trunka iki metų, gali dalyvauti keirino varžybose. Japonai iki šiol yra pamišę dėl keirino, lažybose jie kasmet palieka milijardus jenų, o sportininkai varžybose dalyvauja iki pat garbaus amžiaus. Neretai galima pamatyti sportininką, kuriam jau per 60 metų.
Skirtingai nei tarptautinėse varžybose, japonai leidžia treko dviratininkams turėti kontaktą su priešininkais, todėl čia griūtys itin dažnos, o kova itin aštri ir net pavojinga. Nugalėtojai po tokių varžybų nėra liaupsinami, atvirkščiai – jie savo priešininkams turi parodyti pagarbą: dovanoti dovanas, atnešti vandens.
Keirinas bus viena iš keturių rungčių, kurias bus galima išvysti dviračių treko UCI Čempionų lygos varžybose, kurių šeši etapai bus organizuojami Malagoje, Londone, Paryžiuje, Panevėžyje ir Tel Avive.
Naujo formato elitinių dviračių treko varžybose su garso ir vaizdo specialiausias efektais geriausi treko dviratininkai, tarp kurių ir S. Krupeckaitė, dėl pusės milijono prizinio fondo varžysis sprinto, keirino, atkrintamosiose lenktynėse ir skrečo rungtyse.
---
Dviračių treko Čempionų lyga (angl. UCI Champions League) – intriguojančios, naujos kartos prestižinės dviračių treko varžybos su šou elementais, kuriose dėl pusės milijono prizinio fondo varžysis geriausi pasaulio treko atletai, o žiūrovai mėgausis specialiais garso, šviesų efektais bei unikalia naujo formato renginio patirtimi.
Lapkričio 27 d. treko Čempionų lygos varžybų aistras galės išvysti ir Lietuvos sporto mėgėjai, mat trečias iš šešių naujo formato varžybų etapų bus surengtas vienintelėje Baltijos šalyse olimpinio standarto dviračių treką turinčioje Panevėžio „Cido“ arenoje
Lapkričio-gruodžio mėn. šešiuose Čempionų lygos etapuose, kurie be Panevėžio vyks kurie be Panevėžio vyks Maljorkoje, Paryžiuje, Londone ir Tel Avive, 72 tituluočiausi treko sportininkai, tarp kurių ir pasaulio rekordininkė, čempionė S. Krupeckaitė, kovos dėl įskaitinių taškų treko sprinto ir ištvermės kategorijose.
Čempionais taps ir prizinį fondą susižers visuose etapuose daugiausiai taškų surinkę dviratininkai (-ės). Planuojama, kad novatoriško formato varžybos prie TV ekranų sutrauks daugiau nei 150 mln. žiūrovų visame pasaulyje.