Maža to, prie susitarimo prisidėjo ir šalys, kurios nėra OPEC narės. Pastarosios ketina sumažinti naftos gavybą 600 tūkst. barelių per dieną. Įtariama, kad didžioji dalis šio susitarimo dalies vykdoma iš Rusijos pusės. Tokios naujienos pašokdino naftos kainą 8 proc. virš 50 JAV dolerių už barelį ribos.
Stiprus kainos šuolis demonstruoja, kad mažai kas Pasaulyje tikėjosi ryžtingesnio veiksmo, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad naftos kaina grįžo į lygį, kuriame buvo dar prieš mėnesį. Tad reikšmingo naftos kainos pokyčio žiūrint į ilgesnį periodą kaip ir neįvyko. Greičiausiai, buvo išvengta tolimesnio jos kritimo.
Vis dėlto, šis kainos pokytis turės poveikį lietuvių kuro kainai. Nors naftos kaina nepasikeitė mėnesio laikotarpyje, tačiau JAV dolerio ir euro kursas per mėnesį pasikeitė dramatiškai. Euras JAV dolerio atžvilgiu atpigo ~ 5 proc., kas ir sudarys realų kainų pokytį. Naftos kaina sudaro apie 40 proc. kainos galutinėje kuro kainoje, tad 5 proc. euro pigimas lems, kad kuro kainos gali kilstelėti apie 2 proc., nuo kainos kuri buvo prieš mėnesį.
Nepaisant to, pagrindinis klausimas, kaip OPEC veiksmai įtakos mūsų kišenes ateityje? Naftos kaina gali stiprėti šių metų pabaigoje, kitų pradžioje. Tai gali būti siejama tiek su ribojimu, tiek ir su šaltuoju metų periodu, tačiau vėliau kainą aktyviau turėtų veikti JAV naftos pramonė, kuri gali pateikti papildomus barelius, jei nafta kils link 60 ar daugiau dolerių lygio. Yra paskaičiuota, kad naftos kainai pakilus, papildomus gamybinius pajėgumus JAV naftininkai gali pateikti per gan trumpą – 4 mėnesių laikotarpį. Pastebėtina, kad JAV naftos pramonė, skirtingai nuo OPEC ar Rusijos, yra privataus kapitalo valdoma, tad čia veikia vien rinkos dėsniai ir jei kaina kils, tada skalūninė naftos pramonė galės lanksčiai reaguoti ir pasiūlyti pigesnės naftos.
Tikėtina, kad artimiausiu metu galima laukti tam tikro naftos kilstelėjimo, tačiau vėliau tai gali eliminuoti nauji gavybiniai pajėgumai.
Žvelgiant iš investuotojo prizmės galima įžvelgti kitą riziką, kuri padidintų naftos kainą. Specifinė rizika kainos didėjimui susikuria iš to, kad paskutiniu metu investuotojai traukiasi iš fiksuoto pajamingumo turto klasės. Pardavinėja obligacijas, nes tikisi, kad ateityje jos gali pigti. Obligacijų rinka yra daugiausiai kapitalo sutraukianti rinka, tad dabar galime stebėti atsitraukiančius didelius laisvų pinigų kiekius, kurie bus kažkur suinvestuoti – akcijos, žaliavos, o gal ir auksas. Tad dabartinė situacija su OPEC sprendimu, gali paskatinti investuotojus, vien dėl spekuliatyvių motyvų, padidinti naftos paklausą ir kainą. Toks scenarijus galėtų lemti spartesnį kainos augimą trumpuoju periodu.
Tad žiemos metu yra rizika, kad teks „plieninius žirgus girdyti“ brangesniais degalais, tačiau vėliau rinka turėtų susibalansuoti ir leisti šiek tiek atsikvėpti.