Du menininkai iš Jungtinių Valstijų, pora marijampoliečių ir „Malonny“ projekto autorius, pasaulyje žinomas menininkas Ray Bartkus, skuba baigti savo darbus: visą savaitę dailininkai piešė ant Marijampolėje esančių tiltų atramų ir vienos vandens stoties. Jau devintus metus menininkai savaitei iš viso pasaulio atskrenda į Marijampolę ir gražina pilkų, aptrupėjusių pastatų sienas.
„Tai yra simbolis, kaip susidoroti su nerimu, naudojant gamtą ir ryšį su upe. Kai eisite per tiltą, pastebėsite, kad kita pusė tilto kolonų yra mėlynos. Tai yra ramybės, kurią mums suteikia upė, simbolis“, – kalba Mike Estabrook iš Niujorko.
Nauji kūriniai jau pristatyti marijampoliečiams. Jų mieste jau – daugybė. Žmonės ir džiaugiasi, ir didžiuojasi, kad būtent Marijampolėje vyksta toks išskirtinis projektas:
„Atrodo, mes laimėjome kažkokioje loterijoje. Dabar Marijampolėje negyvenu, bet vis grįždamas pamatau vis naujų paveikslų ir, atrodo, miestas akyse auga ir gražėja.“
„Pats procesas yra gražus, tradiciškas, Marijampolei labai reikalingas. Ir turizmui, ir šiaip kultūrai.“
„Nuostabu, nuostabi idėja. Esame dėkingi, kad prisideda prie mūsų miesto veido kūrimo. Unikalaus veido.“
„Vietoje to, kad jie pliki stovi, tai vis vien pavaizduota… Be abejo, gražu.“
Visą savaitę, kol vyko darbai, tvoskė karštis. Pasisekė tiems menininkams, kurie tapė tiltų per Šešupę atramas. Rugilei su Niku tapymas ant vandens stoties buvo tikras iššūkis: jaunuoliai neslepia: buvo pragariškai karšta.
„Visas dienas kepino saulė. Bet turėjome „šlangą“ ir eidavome kas valandą nusimaudyti. Buvo stresiuko, kad nespėsime. Ir laiko planavimas, ir komandą kuruoti, keltuvai, aukštis. Bet viską padarėme, emocijų tikrai yra, viskas žiauriai gerai, iš tikro“, – pasakoja Rugilė ir Nikas iš Marijampolės.
Projekto ir pačios idėjos autorius, dabar Niujorke gyvenantis dailininkas Ray Bartkus sako, kad sukviesti žinomus menininkus į Marijampolę nesudėtinga. Projektas „Malonny“ žinomas visame pasaulyje, tad kolegos noriai keliauja gražinti nedidelio Lietuvos miesto.
„Dabar yra žymiai lengviau prisikalbinti, nes mes jau turime vardą, turime ką parodyti, turime kuo sudominti tuos menininkus. Ir dabar aš neturiu problemos. Ne taip, kaip buvo pirmaisiais metais, kai reikdavo kviestis savo draugus asmeninius“, – sako R. Bartkus.
Meno kūriniais Marijampolėje jau virto dešimtys pastatų. Piešiniai tapo didžiuliu traukos objektu. Marijampolės savivaldybės meras sako, kad išpieštos sienos ženkliai padidino turistų srautą Marijampolėje.
„Vienareikšmiškai. Šitie „Malonny“ piešiniai yra pagrindinis turistų traukos objektas. Mes tą ir statistiškai įrodę. „Malonny“ projektas numeris vienas ir turistų, ypatingai iš kitų miestų, tik didėja. Visi atvažiuoja pažiūrėti į tuos paveikslus“, – teigia Marijampolės meras Povilas Isoda.
Iš savivaldybės biudžeto šių metų projektui savivaldybė skyrė 22 tūkstančius eurų.