Marijampolės kultūros centre (Kauno g. 3) š. m. spalio 30 d. 17.30 val. atidaroma penkių žinomų dailininkų paroda „Tarp intelekto ir emocijų”.
Galerija „Žalias vėjas“ iš sostinės į Suvalkiją atvežė gyvaisiais klasikais tapusių dailininkų Algirdo Petrulio ir Augustino Savicko bei trijų viduriniosios kartos menininkų – Dalios Kasčiūnaitės, Vaidoto Žuko ir Simono Gutausko kūrybą. Ekspozicijoje - keliasdešimt įvairiais periodais nutapytų drobių. D. Kasčiūnaitė, A. Petrulis ir A. Savickas – Nacionalinės premijos laureatai.
Abu devyniasdešimtmečiai tapytojai - A. Petrulis ir A. Savickas, išaugę iš 20 amžiaus prancūzų modernistų mokyklos spinduliuoja lietuviško etnoso tradicijas. A. Petrulis žymus savo subtiliomis, akvareliškomis, „ramiai neramiomis“ abstrakcijomis, kur peizažai ir natiurmortai tampa iškilmingais scenovaizdžiais, tautinėmis vizijomis. Vis dėlto dailininkas sako, kad nemėgsta savo darbuose filosofuoti, kūryba jam visiškai natūralus procesas: „Tapau dėl to, dėl ko ir paukštis gieda“, sako menininkas.
Gaivalingas spalvų meistras A. Savickas, sulaukęs garbingų metų, nė kiek nepraranda tapybinės ekspresijos. Įkvėpimo jis semiasi iš liaudies ir LDK meno, moderniai transformuodamas lietuvišką kultūrinį paveldą. Bajorų šeima, angelas, peizažas su figūromis ar paprasta gėlių puokštė klasiko drobėje pavirsta džiaugsminga dvasios švente. Marijampolės ekspozicijai parodos rengėjai parinko kelis įvairių periodų A. Savicko darbus: „Raudonas angelas“, „Liaudies skulptūra peizažo fone“, „Kelias į ežerą“ ir kt.
Dailininkė D. Kasčiūnaitė žinoma savo jautriomis, elegantiškomis, minimalistinėmis abstrakcijomis. Paskutiniais metais autorė išplėtė išraiškos priemones, gesto abstrakciją sujungdama su moderniomis technologijomis, foto montažu. Marijampolės parodai ji pasiūlė rinkinį iš 2004-2007 metų tapybos ir visai naują spalvingą ciklą „Žemuogių naktis“. „Man kūrybinis procesas – lyg šizofrenija – kartais ramus, kartais labai emocingas. Pasiekiu tokią kūrybinę būseną į kurią tiesiog įkrentu“, - sako D. Kasčiūnaitė, pridurdama, kad dabar periodas, kai „vėl labai norisi stiprios spalvos“.
Dailininkas ir žurnalistas V. Žukas kuria paveikslus, freskas, daro keramiką, koliažus ir kita. Jis sako: „Keičiasi viskas - santvarkos, stiliai, mados, technologijos. Jei ir pats nesikeisi – tapsi neįdomus nei sau pačiam, nei kitiems“. Lietuvoje ir užsienyje eksponuojantis dailininkas V. Žukas Suvalkijos parodai pasiūlė naujausias drobes su vijoklinėmis gėlėmis, kelis figūrinius paveikslus, pradėtus dar sovietmečiu ir pabaigtus tik dabar bei kelis glazūruotus reljefus. Dailėtyrininkė Nijolė Adomonytė rašė, kad „V. Žukui duotas toks stiprus profesionalo instinktas, kad aplinkybės bejėgės ką nors pakeisti”.
Jauniausias šioje grupėje - 43 metų Simonas Gutauskas - vaizduojamosios ir taikomosios dailės atstovas. Anksčiau kurtose dekoratyviose Simono drobėse dominavo žuvys, abstraktesnės kompozicijos, poetinės fantazijos. „Bet Marijampolei parengiau kitokio plano darbus – figūrines kompozicijas, nutapytas faktūrine technika“, - sako dailininkas. Naujausioje S. Gutausko tapybos kolekcijoje - „Moteris ir paukštis“, „Berniukas su popierine gervele“, „Moterys, renkančios obuolius“ ir kiti.
Rudeninę tapybos parodą „Tarp intelekto ir emocijų“ Marijampolės kultūros centre surengė šio miesto savivaldybė ir sostinėje veikianti prof. Vlado Žuko ir Edvido Žuko galerija „Žalias vėjas“. Meno verslininkas E. Žukas sako: „Man patinka rūpintis paveikslais, turinčiais išliekamą vertę“. Klausiamas, ar verta menu rūpintis dabar, kai artėja ekonominė krizė, sako: „Kaip tik dabar laikas protingoms investicijoms. Dar antikos išminčiai sakė: ars longa, vita brevis – gyvenimas trumpas, menas ilgas...“. Paroda truks iki š. m. lapkričio 20 d.