Australija penktadienį (10.17) prisidėjo prie Europos Sąjungos (ES), pasmerkusios Malaizijos premjero Mahathiro Mohamado komentarus apie žydus, kuriuos savo atvirumu garsėjantis vyriausybės vadovas išdėstė per musulmoniškųjų valstybių viršūnių susitikimą.
M. Mohamadas ketvirtadienį patarė musulmonams pradėti naudotis smegenimis, o ne raumenimis sprendžiant konfliktą su Izraeliu, nes tai esanti vienintelė galimybė pakeisti istorijos eigą, kuri jau 50 metų nėra palanki islamo valstybėms.
Australijos premjeras Johnas Howardas (Džonas Havardas) M. Mohamado komentarus pavadino įžeidžiamais ir pavojingais.
Italija, kuri šiuo metu pirmininkauja ES, nurodė prašysianti Sąjungos viršūnių susitikimo, kuris baigiasi penktadienį, dalyvių oficialiai pasmerkti M. Mohamado pastabas.
Malaizija, kurioje vyksta 57 nares turinčios Islamo Konferencijos Organizacijos (IKO) viršūnių susitikimas, išreiškė apgailestavimą dėl kilusio triukšmo ir nurodė, kad premjero pastabos buvo pateiktos be konteksto.
"Islamas niekada neskatino puoselėti priešiškumo kitiems, tarp jų ir žydams", - žurnalistams Putradžajoje, kur vyksta taip pat penktadienį pasibaigsiantis dviejų dienų IKO susitikimas, sakė Malaizijos užsienio reikalų ministras Syedas Hamidas Albaras (Sajidas Hamidas Albaras).
"Vienintelė problema dėl žydų atsirado įkūrus Izraelio valstybę", - sakė S. H. Albaras ir pridūrė, kad žydai dirbo Malaizijoje ir buvo pageidaujami.
M. Mohamadas, kuris spalio 31 dieną po 22 metų buvimo valdžioje išeina į pensiją, per musulmoniškų šalių viršūnių susitikimą ketvirtadienį pareiškė, kad žydai turi gerus ryšius su JAV, todėl jų įtaka kur kas didesnė, negu būtų kitu atveju, be to, apkaltino žydus vis didėjančia arogancija ir sakė, kad tuo galima pasinaudoti musulmonų reikalo labui.
"Europiečiai nužudė šešis milijonus žydų iš dvylikos. Bet šiandien žydai valdo pasaulį per kitus", - sakė jis.
Italija, kalbėdamas ES vardu, M. Mohamado pastabas pavadino aiškiai antisemitinėmis.
"Europa rimtai apgailestauja dėl Malaizijos premjero pareiškimų, kuriuos jis padarė sakydamas islamo (šalių) konferencijos atidarymo kalbą", - ketvirtadienį per ES viršūnių susitikimo spaudos konferenciją sakė Italijos užsienio reikalų ministras Franco Frattini (Frankas Fratinis).
Australijos centro kairės opozicinė Darbo partija paragino J. Howardą siekti, kad panašų smerkiamą pareiškimą priimtų ir Azijos bei Ramiojo vandenyno regiono ekonominio bendradarbiavimo organizacijos viršūnių susitikimas, kuris pirmadienį prasideda Bankoke. Šiame susitikime dalyvaus ir JAV prezidentas George'as W. Bushas (Džordžas V. Bušas).
78 metų M. Mohamadas IKO susitikimo delegatams sakė, kad žydų įtaka pasaulyje yra neproporcingai didelė."Jie išgyveno du tūkstančius metų pogromų, neatsakydami jėga, o galvodami. Ši maža bendrija tapo pasauline jėga. Mes negalime kautis su jais vien raumenimis. Mums reikia įjungti ir smegenis", - sakė jis ir pridūrė: "Negali būti, kad nebūtų kitos išeities: 1,3 mlrd. musulmonų negali nugalėti keli milijonai žydų".
"Koranas sako mums, kad kai priešas ieško taikos, mes turime reaguoti teigiamai. Tai tiesa, kad sutartis, kuri mums siūloma, yra ne mūsų naudai, bet mes galime vesti derybas. Pranašas vedė. Ir galiausiai jis nugalėjo!" - pridūrė jis.
Malaizijos vyriausybės lyderis palestiniečių kovotojus mirtininkus pavadino teroristais - tokiais pat, kaip ir Izraelio valstybė.
"Per pastaruosius 50 metų kovos palestiniečiai nepasiekė rezultato. Iš tikrųjų jie tik pablogino situaciją, - pažymėjo M. Mohamadas.
Kita vertus, jis pareiškė, kad izraeliečiai pasidarė pernelyg įžūlūs ir nurodė: "O įžūlūs žmonės, kaip ir pikti žmonės, darys klaidų, pamiršdami, kad reikia galvoti".
J. Howardas neatsakė į klausimą, ar tai gerai, kad M. Mohamadas netrukus išeis į pensiją, tačiau pripažino, kad politiniai santykiai su Malaizija klostosi sunkiai.
Tačiau arabų šalių lyderiai sakė, kad M. Mohamadas tiesiog kalba taip, kaip yra.
"Esama žmonių, norinčių kelti sumaištį, kurti problemas, kurių nėra, - sakė Egipto užsienio reikalų ministras Ahmedas Maheras. - Patarčiau jiems perskaityti visą kalbą, kuri buvo skirta musulmonams ir prašė jų sunkiai dirbti bei įtvirtinti savo identitetą".
"Reuters"-BNS