• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Psichodeliniai grybai – tai daugiau negu galimybė pažvelgti į pasaulį tarsi pro kaleidoskopą. Mokslininkai tvirtina, kad jose esantys haliucinogenai teigiamai veikia žmogaus smegenis ir leidžia joms panirti į sapno būseną.

REKLAMA
REKLAMA

Magnetinio rezonanso tomografo (fMRI) pagalba mokslininkai nuskenavo 15 savanorių smegenis, kuriems buvo duodama psilocibino – veikliosios psichodelinių grybų medžiagos. Gauti duomenys atskleidė, kad neuronų tinklai, susiję su aukšto lygio mąstymu (pavyzdžiui, savęs suvokimu) tapo nesinchronizuoti ir neorganizuoti, o tinklai daugiau susiję su bazinėmis galvos smegenų funkcijomis (pavyzdžiui, emocijomis ir atmintimi) tapo labiau koordinuotais.

REKLAMA

Vartojant psichodelines medžiagas tokios primityvios smegenų sritys, kaip hipokampas ir priekinė smegenų žievė suaktyvėja bei ima dirbti kartu. Šis modelis yra labai panašus į žmonių būseną, kai jie sapnuoja, teigia mokslininkai.

„Buvau sužavėtas žvelgdamas į panašumus tarp smegenų veiklos modelio psichodelinėje būsenoje ir smegenų veiklos modelio sapnuojant, – komentuoja Karališkosios Londono kolegijos mokslininkas ir šio tyrimo autorius Robinas Carhart-Harris, – Žmonės dažnai apibūdindavo psilocibino vartojimą, kaip galimybę pasinerti į sapno būseną, tačiau mes pirmą kartą tokią smegenų patirtį atvaizdavome fiziškai“.

REKLAMA
REKLAMA

Pasitelkus naują smegenų analizės techniką, mokslininkai taip pat nustatė, kad yra ir daugiau galimų smegenų veiklos modelių, kuriuos nulemia psilocibino vartojimas. Tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl žmonės, kurie išbando psichodelinius narkotikus jaučiasi lyg jų protas plėstųsi – jų smegenys sukuria daugiau galimų veikimo būdų.

Mokslininkai perspėja, kad dėl kai kurių naujų metodų prieš patvirtinant šias išvadas, riekia atlikti daugiau tyrimų. Šio darbo rezultatai buvo paskelbti žurnale „Human Brain Mapping“.

Daugiau apie haliucinogeninių grybų poveikį:

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų