Žinomos olimpietės bėgikės Ingos Juodeškienės pėdomis seka ir jos atžalos – šiuo metu JAV studijuoja bei ten bėgime laurus skina jos vyresnėlė dukra 22-ejų Monika Juodeškaitė. Prieš savaitę ji startavo NCAA kroso čempionate, kuriame užėmė aukštą 23-ią vietą bei pelnė prestižinį, pasiekimus įvertinantį “All-American” titulą.
M. Juodeškaitė jau 2,5 metų studijuoja bei sportuoja Oklahomos valstijos universitete, kuriame ji kartu su dar dviejomis tautietėmis 23-iejų Natalija Piliušina ir neseniai atvykusia 20-mete Gintare Zenkevičiūte.
Sportininkė mielai dalinasi ne tik šio sezono sporto džiaugsmais, bet ir amerikietiško gyvenimo ypatumais bei ateities planais. Studijuoja sporto žurnalistiką, nors traukia drabužių dizainas Nors mergina visą gyvenimą svajojo apie drabužių dizainą, prieš atvykdama į JAV, vis dėlto, pasirinko sporto žiniasklaidos kryptį.
„Visada domėjausi dizainu ir patinka kurti, bet pamaniau, kad Lietuvoje iš to nepragyvensiu ir pasirinkau kitą širdžiai mielą profesiją – žurnalistiką. Kadangi užaugau sporto pasaulyje, mane jis visuomet domina. Man patinka bendrauti bei kalbėti su kitais, todėl nusprendžiau, kad sporto žurnalistika man bus kaip tik”,- dalinasi savo mintimis lengvaatletė. – Lietuvoje kai kurie sportai, kaip buriavimas su olimpinių žaidynių vicečempione Gintare Scheidt priešaky, dažnai užmirštami. Būtent apie šiuos, o ne apie krepšinį, ir norėčiau rašyti.”
M. Juodeškaitė savo mokslus ketina baigti 2015-ųjų vasarą. Po jų, planuose grįžimas į Lietuvą ir magistro studijų panašioje disciplinoje tęsimas.
„Aišku, JAV universitetuose viskas palengvinta ir visi tau padeda, ypač, jei esi sportininkas. Dėstytojai supranta ir bendradarbiauja su atletais, nes supranta, kad sportas yra tarsi darbas. Visada pasidžiaugs tavo sėkme bei pagirs”,- džiaugiasi galimybėmis užsienyje M. Juodeškaitė. – Pirmoje vietoje yra studentas ir tik po to dėstytojas. Didžiulis skirtumas su Lietuva. Bet namai yra namai ir labai noriu sugrįžti į tėvynę.”
Aplink karvės ir arkliai
M. Juodeškaitė neatsitiktinai pasirinko Oklahomos valstijos universitetą. Atvykti ją pakvietė ten gyvenanti bei universitete su lengvosios atletikos komanda dirbanti buvusių garsių Lietuvos lengvaatlečių pora – Živilė ir Mindaugas Pukštai. Apsisprendimą palengvino ir amerikiečio trenerio vizitas Lietuvoje.
“Oklahomą pasirinkau dėl ten gyvenančių lietuvių. Vėliau sužinojau, jog ir Natalija Piliušina ketina atvykti. Tai dar labiau sustiprino mano norą studijuoti ir sportuoti būtent šiame universitete”,- dalinasi ir kitose mažesniose mokslo institucijose pasiūlymų atvykti sulaukusi sportininkė”.
Mergina tikina, jog sąlygos sportui yra ypatingai geros. Bėgiojantiems yra daug atviros erdvės bei gamtos. “Gyvenu praktiškai kaime: aplink yra ir karvių, ir arklių (juokiasi), bet geresnės vietos bėgimui nerasi. Daug puikių, įvairaus ilgio trasų ir bėgioti asfaltu nereikia, visur žvyrkelis”,- sako M. Juodeškaitė, kuri kasdien sporto batelius apsiauna bent du kartus.
NCAA čempionate pranoko savo lūkesčius
Prieš gerą savaitę NCAA kroso čempionate dalyvavusi lengvaatletė iš 300 dalyvavusiųjų 6 km bėgime buvo 23-ia (20 min. 34 sek.). Tai vienas iš geriausių pasiekimų universiteto istorijoje.
“Labai džiaugiausi galimybe startuoti NCAA, nes visgi, patekti ten indivdualiai yra labai sunku. Jau iškovojusi galimybę startuoti finaliniame bėgime turėjau nemažai problemų su klubo sąnariu ir kiti net netikėjo, kad galiausiai bėgsiu. Bet, matyt, poilsis buvo į naudą ir lemtingą dieną pasirodžiau puikiai”,- džiaugiasi savo pasiekimais sportininkė.
2012 metų NCAA kroso čempionate mergina pasirodė kiek kukliau – liko 41-a. Tuomet ji tik per plauką nepateko į 40-tuką, kuriam automatiškai suteikiamas pasiekimus vertinantis “All-American” statusas.
Ne tik sportininkė ir studentė, bet ir jaunoji verslininkė
Šalia studijų bei intensyvių treniruočių M. Juodeškaitė turi ir kitų veiklų. Nuo pat pirmųjų metų JAV, ji kitų sporto komandų varžybų metu pardavinėja savo gamybos grandinėles, auskarus bei apyrankes.
“Jau seniai turiu tokį polinkį į rankdarbius. Iš įvairių karoliukų gaminu bižuteriją, jau ir pastovių klienčių turiu”,- dalinasi per varžybų dieną apie 100 dolerių užsidirbanti M. Juodeškaitė. – Amerikiečiai labai vertina rankų darbą, o kai dar sužino, kad esu europietė, tas juos dar labiau paskatina pirkti. Esu įsigijusi staliuką, pasigaminusi plaktą ir pardavimuose dalyvauju visuomet, kai tik nesu išvykusi į savas varžybas.” Lengvaatletė neslepia, kad jos svajonė ateityje yra atsidaryti pačios saloną, kur galėtų šio amato mokyti kitus.
Su širdies draugu suvedė sportas
Šie metai bėgikei buvo ypatingi ne tik sporte – vasarą jai pasipiršo ilgametis širdies draugas Justinas Grainys, kuris šiuo metu yra Kauno “Žalgirio” krepšinio komandos fizinio rengimo treneris.
“Su Justu mus suvedė lengvoji atletika. Jis pats buvęs šuolininkas į tolį. Draugavome 6,5 metų, todėl ir žiedas jau ant rankos. Tačiau užpyks, jei papasakosiu, kaip pasipiršo (šypsosi)”, - sako M. Juodeškaitė ir pripažįsta, kad draugo labai pasiilgsta, bet dėka technologijų, su juo kalbasi kasdien. – Justas supratingas vaikinas ir gerbė mano sprendimą studijuoti Amerikoje. O aš džiaugiuosi savo pasirinkimu.”
Sportininkė labai tikisi, jog su sužadėtiniu susitkuokti galės jau šią vasarą. Apie šeimos pagausėjimą pora galvos iškart po 2016-ųjų olimpinių žaidynių Rio.
M. Juodeškaitė po intensyvaus kroso sezono šiek tiek atsipūs, gruodžio mėnesį grįš Kalėdų sutikti į Lietuvą bei vėl pradės ruošis uždarų patalpų sezonui JAV.