• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvai apsipratus Europos Bendrijoje, oficialiu valstybės politikos orientyru tapo patriarchalinės normos, išmoningai dekoruojamos tradicinių šeimos vertybių retorika, teigia Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvoje šeimos politikos stiprinimas siejamas su valstybinių lyčių lygybės mechanizmų naikinimu. Žlugus planams įkurti Šeimos ir socialinių reikalų ministeriją, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija patyrė restruktūrizavimą. Buvo panaikintas Lygių galimybių ir socialinės integracijos departamentas, turėjęs Lyčių lygybės skyrių, ir suformuotas Šeimos gerovės departamentas, taip priešpastatant šeimos ir lyčių lygybės politikas“, – vardijo centro vadovė.

REKLAMA

Pasak M. Jankauskaitės, Europos Komisija ragina kovoti su lyčių vaidmenų stereotipais visose gyvenimo srityse ir pabrėžia, kad siekiant šeimos politikos veiksmingumo svarbu nuosekliai įgyvendinti lyčių politikos nuostatas.

„Iš Europos Komisijos pasiekia nuolatiniai raginimai imtis sisteminių priemonių, padedančių užtikrinti vienodą lyčių dalyvavimą ekonomikos ir politikos lygmenyse, pažaboti smurtą prieš moteris, moterų diskriminaciją darbo rinkoje, tačiau šie raginimai Lietuvoje iš esmės nėra girdimi. Lietuvos moterys yra labiausiai išsilavinusios Europos Sąjungoje, tačiau politinis jų atstovavimas įvairiuose lygmenyse nesiekia netgi 20 proc., o atlyginimų skirtumai viršija šią ribą. Todėl moterų emigracijos mastai ir skurdas, ypač vaikus vienų auginančių moterų, auga, vilkinamas moterų apsaugos nuo smurto šeimoje įstatymo priėmimas, katastrofiškai trūksta vaikų, neįgaliųjų, senelių priežiūros paslaugų.

REKLAMA
REKLAMA

Ar šitaip formuojama politika iš tiesų tarnauja šeimai, apie kurios gerovę taip mėgstama kalbėti?“ – klausia M. Jankauskaitė.

Pasak jos, užsienio ekspertų 2009 m. atliktas tyrimas „Šeimos evoliucija Europoje“ atskleidė, jog Lietuvoje šeimos reikmėms skiriama vos 1,1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), t. y. 2–3 kartus mažiau nei kitose šalyse.

„Pasaulio ekonomikos forumas pažymi, kad, lyginant su 2007 m., kai Lietuva užėmė 14 poziciją pagal pasiekimus lyčių lygybės srityje, Lietuva nusirito iki 35 pozicijos. Pasaulio patirtis rodo, kad didesnė lyčių lygybė sąlygoja ir aukštesnę visuomenės gyvenimo kokybę, o tai būtų pati geriausia dovana 100-ųjų Moters dienos metinių proga ne tik moterims, bet ir vyrams“, – sakė M. Jankauskaitė Kovo 8-osios proga Seime surengtoje spaudos konferencijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų