Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas kartu su šalies kariuomenės atstovais atsisakė sugrąžinti Vašingtonui perimtą JAV bepilotį lėktuvą „RQ–170 Sentinel“. Jungtinės Valstijos puolė į neviltį, bijodamos, kad Iranas, ištyręs lėktuvą, įgaus žinių apie slaptąsias JAV technologijas. Tačiau didesnį nerimą turėtų kelti visai kitas šios situacijos aspektas: Teheranas vietoje bepiločio lėktuvo tyrimų gali jį paprasčiausiai atiduoti Rusijai arba Kinijai mainais už protekciją, praneša Newsru.
JAV prezidentas Barackas Obama pareikalavo iš Irano, kad lėktuvas būtų grąžintas. „Amerikiečių žvalgybos bepilotis lėktuvas dabar yra Irano nuosavybė. Todėl mūsų šalis spręs, kokių veiksmų imtis“, - pranešė kariuomenės atstovas A. Vahidis. „Užuot atsiprašiusios Irano tautos, JAV begėdiškai prašo grąžinti bepilotį lėktuvą“, – teigė Vahidis. Iš tiesų šis prašymas atrodo kiek juokingas. Lėktuvas buvo perimtas teisėtai, nes skrido virš Irano teritorijos ir kėlė grėsmę nacionaliniam Irano saugumui.
M. Ahmadinejadas, kalbėdamas per Irano televiziją, ironiškai juokavo, kad „amerikiečiai turbūt nusprendė padovanoti Iranui lėktuvą“. Toliau pokštaudamas, prezidentas pasidžiaugė, kad nuo šiol ir Iranas turi naujausios technologijos bepilotį lėktuvą.
JAV ir toliau teigia, kad bepilotis lėktuvas nukrito Irano teritorijoje dėl techninių gedimų. Teheranas praneša, kad šalies programišiai jį paprasčiausiai perėmė ir nutupdė.
„RQ–170 Sentinel“ yra naujausio technikos skraidantysis aparatas. Pasak Irano karininkų, apžiūrėjusių lėktuvą, jame instaliuota sudėtinga sekimo sistema, duomenų gavimo, elektroninio ryšio bei radiolokacijos technika. Lėktuvas skirtas žvalgybai. Kaip teigia JAV žiniasklaida, perimtas lėktuvas rinko informaciją apie Irano branduolinius objektus.
B. Obama pripažino, kad po lėktuvo dingimo, kolegos jam siūlė organizuoti specialią lėktuvo atgavimo operaciją, tačiau prezidentas tokią galimybę atmetė, teigdamas, kad nenorėjo provokuoti karo karinio desanto intervencija į Irano teritoriją.
JAV žiniasklaida taip pat išreiškė susirūpinimą, kad Iranas, suvokęs, jog nesugebės nukopijuoti lėktuvo technikos ir suprasti jo sudėtingą programinę įrangą, parduos aparatą kitai šaliai – Rusijai arba Kinijai.
Lėktuvo kainą sudaro maždaug 6 milijonai JAV dolerių, todėl Iranui išties labiau apsimoka lėktuvą parduoti negu be tikslo aiškintis sudėtingoje jo technologijoje.
Mainais už lėktuvą Iranas gali pareikalauti aktyvų Teherano užtarimą prieš Vakarus.