• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Miglė Kriaučiūnaitė, Sandra Vilimaitė

Visuomenėje vis garsiau pradedama kalbėti apie lygias moterų ir vyrų teises. Štai Holivudo aktorė Emma Watson gimtajame Londone surengė pirmąją sėkmingą „HeForShe“ konferenciją, pabrėžiančią lyčių lygybę. Aktorė Charlize Theron stojo į kovą už lygiavertį vyrų bei moterų užmokestį kino industrijoje ir išsikovojo, kad jai būtų sumokėta 10 milijonų dolerių – tokia pati suma, kurią už vaidmenį filme „Snieguolė ir medžiotojas“ gavo jos kolega Chrisas Hemsworth’as. Ką apie lygias moterų bei vyrų teises mano žinomos Lietuvos pramogų pasaulio moterys?

REKLAMA
REKLAMA

Modelis Simona Burbaitė

„Apie lyčių lygybę, tiesą pasakius, niekada smarkiai nesusimąsčiau. Matyt, todėl, kad nebuvo tam pagrindo. Lietuvoje, manau, tai nėra opi problema, nes moterys gali laisvai dirbti tai, ką nori, kurti savo verslus, garsiai reikšti savo nuomonę. Jos gali nuspręsti, už kokio vyro nori tekėti, kiek vaikų turėti ir panašiai. Galų gale, juk mūsų prezidentė ir Seimo pirmininkė yra moterys. Asmeniškai pati nesu susidūrusi su tuo, kad vyrui už tokį patį darbą mokėtų daugiau nei man. Tačiau jei kalbėsime apie sunkų fizinį darbą, manau, visai natūralu, kad vyras atliks daugiau ir sunkesnius darbus nei moteris, todėl sąžininga, kad ir jo atlyginimas bus didesnis. Bet jeigu kalbėtume apie tokį darbą, kuriame fizinės jėgos nereikia, – tuomet viskas turėtų priklausyti nuo asmens pasiekimų, o ne nuo lyties. (Ar esate susidūrusi su lyčių diskriminacija savo profesinėje erdvėje?) Diskriminacinėse situacijose tikrai nesu atsidūrusi. Kaip tik sakyčiau, kad sulaukiu daugiau komplimentų ir pagarbos kaip silpnosios lyties atstovė, pavyzdžiui, man nereikia nešti sunkių daiktų, man atidaromos durys ir t. t. (Kaip manote, ar vyras turėtų išlaikyti moterį?) Manau, kad kiekviena šeima turi pati nuspręsti, kokį šeimos modelį jie įsivaizduoja. Mano supratimu, vyras visada turėtų įnešti didesnį indėlį į šeimos biudžetą, o moteris, nors ir pati uždirba pinigus, – didesnę dalį laiko skirti tik sau ir šeimai dovanoti namų jaukumą bei emocinį stabilumą.“

REKLAMA

Televizijos laidų vedėja Gintarė Gurevičiūtė

„Žmogaus mentalitetas formuojasi priklausomai nuo aplinkos, kurioje jis augo. Aš užaugau šeimoje, kur tėtis yra šeimos galva, o mama – namų židinio kurstytoja. Dėl to nematau nieko blogo šeimos modelyje, kuriame vyras išlaiko moterį. Tačiau jau daugiau nei dvidešimt metų gyvename nepriklausomoje Lietuvoje, mums atsivėrė galimybės nevaržomai keliauti, todėl matant skirtingus pavyzdžius keičiasi ir pasaulėžiūra. Visi esame skirtingi. Priešingai nei mano mama, aš negalėčiau viso savo gyvenimo paskirti tik šeimai. Esu aktyvi, man patinka jaustis laisvai ir nepriklausomai. Nejaukiai jaučiuosi net ir tada, kai vyras nori apmokėti sąskaitą restorane. Didžiuojuosi, kad pragyvenimui užsidirbu pati ir man nereikia niekieno prašyti pinigų. Kalbant apie šeimos vyrą, manau, kad vyras turi būti stiprus, visapusiškai pranašesnis už moterį ir suteikti savo šeimai saugumo jausmą. Materialinė atsakomybė čia neišvengiama. Nežinau, ar norėčiau būti su vyru, kuris uždirba mažiau nei aš. Taip pat nemanau, kad vyrui būtų įdomu kurti bendrą ateitį su moterimi, kuri yra visiškai nuo jo priklausoma. Finansinė nepriklausomybė, mano manymu, leidžia išsikovoti pagarbą. (ES statistika rodo, kad moterų atlyginimai yra 16 proc. mažesni nei vyrų dirbant tą patį darbą, Lietuvoje – 14 proc. Kaip tai vertinate ir ar teko susidurti su tuo savo profesinėje srityje?) Sunku komentuoti statistiką su ja išsamiau nesusipažinus. Pačiai su tuo niekada neteko susidurti, todėl naiviai tikiu, kad šiais laikais svarbu ne tai, kas atlieka darbą, bet jo rezultatai. Kalbant apie lyčių lygybę, jos nėra niekur pasaulyje. Naivu tikėtis, kad ji gali būti užtikrinta posovietinėje valstybėje. Lietuvoje moterys vis dar vertinamos kaip silpnesniosios lyties atstovės, sekso objektai. Situaciją bus galima pakeisti tik tuomet, kai pačios moterys nustos tuo naudotis.“

REKLAMA
REKLAMA

Atlikėja Giedrė Kilčiauskienė

„Aš manau, kad Lietuvoje moterų ir vyrų teisės yra lygios. Netgi, sakyčiau, moterys dominuoja daugelyje sričių. O dėl atlyginimų – kiek esi gabus ir vertas, tiek ir uždirbi. Vyras tam turi daugiau galimybių, nes moters pareiga – daugiau laiko skirti vaikams. Ir taip vyrai bobiškėja, o moterys vyriškėja, todėl nemanau, kad mums reikėtų verkšlenti dės tariamos diskriminacijos. Bent jau aš asmeniškai to niekada nejutau.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atlikėja, televizijos laidų vedėja Oksana Pikul-Jasaitienė

„Lietuvoje galioja Lietuvos Respublikos vyrų ir moterų lygių galimybių įstatymas. Jis draudžia bet kokią diskriminaciją – tiek tiesioginę, tiek netiesioginę. Įstatymas numato vyrų ir moterų lygias teises atitinkamuose srityse. Kiek teko domėtis, tokios programos vykdomos, tačiau galbūt finansavimo trūkumas ar dėmesio stoka šiam klausimui egzistuoja įmonėse, yra spragų. Galbūt tipinis požiūris į moterį tiek televizijoje, tiek socialiniame gyvenime turėtų kisti. Turėtų būti atsižvelgiama į žmogaus gebėjimus, darbo našumą, rezultatus. Savo profesinėje srityje dažnai su tuo susidurti neteko. Dirbu pas patikimus ir sąžiningus darbdavius, prodiuserius. Tačiau dar karjeros pradžioje, prieš dešimt metų, teko sulaukti pasiūlymo užimti vienos laidos vedėjos kėdę už trumpalaikę draugystę. Atmetusi tokį pasiūlymą, buvau atleista iš laidos, o vedėjos poziciją užėmė kita moteris... (Šypsosi.) Nesureikšminau to, tiesiog tuo metu sukėlė šypseną susidariusi situacija. Dabar į tai reaguočiau kitaip. Dėl šeimos biudžeto pasidalijimo ir išlaidų, manau, turėtų spręsti kiekviena šeima. Šeimoje biudžetas privalo būti bendras, todėl kas kiek gali, tas tiek ir įneša į bendrų išlaidų šeimai sumą.“

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų