• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsigaliojus Probacijos įstatymui iš šalies įkalinimo įstaigų lygtinai paleista per tūkstantį asmenų. Šiaulių apygardos probacijos tarnybos registre – 154 lygtinai paleistieji. Tarnybos direktorius Regimantas Mikaliūnas sako, kad vieni tik išėję iš laisvės atėmimo vietos jau turi susiradę darbus, tuo tarpu kiti – nepraleidžia progos nusikalsti dar kartą.

Turi pasistengti, kad išeitų

Įsigaliojus Probacijos įstatymui, į laisvę lygtinai išeiti gali tik tie asmenys, kurie noriai stengiasi grįžti į visuomeninį gyvenimą bei jau atliko didžiąją dalį bausmės ir nekelia grėsmės visuomenei. „Nusikalstamo elgesio rizika, elgesys bausmės atlikimo metu ir kitos aplinkybės turi sudaryti pagrindą manyti, kad jie laikysis įstatymų ir nusikals“, – lygtinio paleidimo sąlygas Etaplius.lt aiškino Šiaulių apygardos probacijos tarnybos direktorius R. Mikaliūnas.

Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigų komisijos, kuriose pusė atstovų dirba iš organizacijų ar visuomenės atstovų, nesusijusių su bausmių vykdymo sistema, vertina, kaip nuteistasis elgėsi bausmės atlikimo metu, kaip noriai ir kiek dalyvavo įvairiose pataisos programose, kaip psichologai ar probacijos pareigūnai vertina jo elgesio pokyčius, ar nuteistasis palaiko santykius su šeima ir rūpinasi artimaisiais, ar stengiasi atlyginti padarytą žalą.

REKLAMA
REKLAMA

Per metus į laisvę visoje šalyje išėjo 1 104 nuteistieji. Į Šiaulių miestą ir rajoną sugrįžo 38 asmenys, į regiono rajonus – vidutiniškai po 8-15 nuteistųjų.

REKLAMA

Ilgas apribojimų sąrašas

Išleidžiamiems anksčiau laiko lygtinai asmenims specialios komisijos taip pat nustato ir griežtus įpareigojimus, pavyzdžiui, mokytis, atlikti viešuosius darbus, tam tikru laiku būti namuose – bei atidžiai stebi, kaip jų laikomasi.

„Nuteistajam gali būti atimta teisė dirbti tam tikrą darbą. Į laisvę išėjęs asmuo gali būti įpareigotas teikti nukentėjusiam asmeniui pagalbą, kol šis gydosi arba nurodyta atsiprašyti jo. Gali būti liepta auklėti ir prižiūrėti savo nepilnamečius vaikus, pradėti dirbti arba mokytis, tęsti darbą ar mokslą“, – ilgą lygtinai paleistiesiems taikomų pareigų sąrašą prabėgomis vardijo R. Mikaliūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak pašnekovo, į laisvę išėję nuteistieji yra ne tik stebimi, esą daug dėmesio skiriama probuojamųjų integracijai į darbo rinką. „Stengiamasi pritraukti ir savanorių, kad jie padėtų nuteistiesiems, taip pat ieškome psichologų, darbo rinkos ir kitų sričių specialistų“, – pasakojo probacijos tarnybos vadovas.

Neišsaugo laisvės

R. Mikaliūnas pripažįsta, kad ne visiems pavyksta pasitaisyti. Šiaulių apygardos probacijos tarnybos duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį lygtinai paleisti asmenys įvykdė aštuonias nusikalstamas veikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokiu atveju nusikaltęs asmuo nuteisiamas už naujo nusikaltimo padarymą ir bausmė yra subendrinama su ankstesne bausme“, – teigė pašnekovas.

Tačiau R. Mikaliūnas pabrėžia, kad pasitaiko asmenų, kurie tik išėję iš laisvės atėmimo vietos jau turi susiradę darbus, iš karto rodo pastangas pasitaisyti.

Vienus priima, kitus atstumia

„Puspenktų metų įkalinimo įstaigoje praleidęs nuteistasis užsiregistravo darbo biržoje. Jam pavyko greitai įsilieti į darbo rinką, vyras pradėjo dirbti vienoje bendrovėje. Darbdavys jį apibūdino kaip sąžiningą, pareigingą ir kruopštų darbuotoją. Dabar vyras yra pakeitęs darbo vietą ir sėkmingai dirba, pragyvena iš gaunamo užmokesčio“, – vieną istorijų prisiminė probacijos tarnybos vadovas.

REKLAMA

R. Mikaliūnas Etaplius.lt papasakojo ir apie pensinio amžiaus vyriškį, lygtinai paleistą po penkerių metų. „Jo artimiausi šeimos nariai, gyvenantys Kelmėje, sesuo ir sūnus su šeima, nenori nieko apie nuteistajį žinoti. Jam pavyko susirasti laikiną gyvenamąją vietą, vyras prižiūri sodybą. Kadangi nuteistasis neturi daugiau į ką kreiptis bei su kuo pasikalbėti, tai jis lankosi pas mus kartą per savaitę, nori bendrauti, pasipasakoti, ką nuveikė namuose, kas jam tuo metu yra aktualu“, – dėstė R. Mikaliūnas.

REKLAMA

Šiaulių apygardos probacijos tarnybos registre yra 154 (15 moterų) lygtinai paleistieji.

Atskiruose rajonuose: Akmenės rajone – 9 (1 moteris); Joniškio rajone – 7 (1 moteris); Kelmės rajone – 11 (2 moterys); Mažeikių rajone – 27 (3 moterys); Pakruojo rajone – 13; Radviliškio rajone – 16 (2 moterys); Raseinių rajone – 17 (2 moterys); Šiaulių mieste ir rajone – 38 (4 moterys); Telšių rajone – 16.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų