• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ilgalaikis tyrimas atskleidė, kad iš išorės tokie vyrai atrodo galintys viską kontroliuoti, tačiau rami išvaizda – apgaulinga. Išsiaiškinta, kad, nors pastarieji ir yra populiarūs merginų tarpe, turi pinigų bei valdžios, už savo dominavimą atsako su kaupu.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip rašo telegraph.co.uk, tyrėjai įstikino, kad aukštos pozicijos socialinėje hierarchijoje užėmimas priverčia streso lygį nenumaldomai kilti. Manoma, kad užimti tokias pareigas yra sunku ne vien dėl slegiančios atsakomybės, bet ypač – dėl pastangų, kurias reikia įdėti, jog išlaikytumei savo vietą.

REKLAMA

Prinstono universiteto atliktas tyrimas buvo išpublikuotas žurnale „Science“: pastarajame buvo išsamiai aprašomi su babuinais atlikti eksperimentai, bet mokslininkų komanda įsitikinusi – šios įžvalgos gali būti lengvai taikomos ir žmonėms.

Itin aukštas streso lygis išlikdavo net ir tuomet, kai šie gyvūnai iš pažiūros atrodydavo ramūs. Profesorius Laurence Gesquiere sakė: „Babuinai ne tik genetiškai artimi žmonėmis, bet, kaip ir mes, jie gyvena itin sudėtingose visuomenėse. Viena svarbiausių mūsų tyrimo įžvalgų – kad aukščiausią poziciją užimantis gyvūnas – greičiausiai, taip pat, kaip ir žmogus – patiria įvairių privalumų ir, tuo pačiu – trūkumų, kurie pasireiškia dideliu įtampos kiekiu“.

REKLAMA
REKLAMA

Ištisus devynerius metus (tai – vienas didžiausių universiteto atliktų eksperimentų) buvo matuojamas 125 babuinų, gyvenačių skirtingose socialinėse grupėse Kenijoje, streso hormonų – gliukokortikoidų ir testosterono – kiekis. Išsiaiškinta, jog lyderiaujantys patinai gyveno nuolatinėje įtampoje.

Stresas – tai pagrindinis veiksnys, trukdantis gyventi sveikai. Jis siejamas su širdies ligomis, vėžiu bei trumpesne gyvenimo trukme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profesorė Susan Alberts teigė: „Metų metus žinojome, kad lyderiaujantys patinai turi privilegijų dauginimosi srityje, tačiau šie rezultatai atskleidžia, kad gyvenimas, užimant aukščiausią postą, reikalauja didelės kainos sveikatos atžvilgiu“.

Tyrimo autoriai įsitikinę, kad gyvūnai stresą patyrė ne dėl psichologinių faktorių, o todėl, jog reikėjo turėti neišsenkančios energijos, kad payktų išlaikyti aukštą socialinę poziciją – lyderiaujantys patinai kaudavosi žymiai dažniau, nei įprastą vietą visuomenėje turintieji.

Profesorė Jeanne Altmann, kuriai priklauso laboratorija Prinstone, sakė: „Babuinai – puikūs modeliai, galintys pademonstruoti idealia laikomos pozicijos sudėtingoje visuomenėje reikšmę įvairiomis sąlygomis. Žmonės taip pat gyvena į sluoksnius susiskirsčiusiose visuomenėse, o geras socialinis statusas siejamas su privalumais, neatsižvelgiant į padarinius sveikatai. Gautieji rezultatai – tai paskata naujiems tyrimams pradėti, kurie būtų skirti išsiaiškinti ir įvertinti specifinę įvairių užimamų statusų vertę –  įvairiose organizacijose bei grupėse ir veikiant skirtingoms ekologinėms sąlygoms“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų