Pasak Kęstučio Kupšio, kol kas nekalbama apie reikšmingus pasikeitimus „Luminor“ vadovų struktūroje, tad, sandoriui įvykus, jis santūriai vertintų naujų paslaugų ar kokybinio šuolio galimybę.
„Bankas tiesiog gauna finansinį partnerį, potencialiai turės stiprią kapitalo struktūrą, bet, spręsdamas iš sandorio struktūros, abejoju, ar bus reikšmingų kokybinių pokyčių. Matyt, vis tiek toliau kalbame apie įprastą klasikinę bankininkystę – turbūt dėl to šį banką ir perka šis investuotojas“, – BNS sakė K. Kupšys.
Jis kartu iškėlė prielaidą, kad JAV investuotojų sprendimas rodo, jog galimybės Baltijos šalių bankininkystės rinkoje yra palankios.
„Man kelia tam tikrų minčių komentaras ir „Blackstone“ pusės, kaip jie įvardija šią investiciją. Jiems tai yra tarsi žavi galimybė investuoti į gerą verslą patrauklioje rinkoje. Šį teiginį suprasčiau kaip paneigimą visų tų dažnų virkavimų, kokia yra nepatraukli, maža ir neįdomi Baltijos šalių bankininkystės rinka“, – aiškino K. Kupšys.
Paklaustas, kaip buvusio banko DNB, tapusio „Luminor“ dalimi, su akcijomis susietų obligacijų istorija vertinama pastarojo įsigijimo kontekste, K. Kupšys teigė, kad investuotojas neabejotinai turėjo būti informuotas apie situaciją, bet veikiausiai įskaičiavo galimus praradimus.
„Pastarosiomis dienomis girdėjau bent apie vienas varžytines, kurios vyko DNB SASO (su akcijomis susietų obligacijų – BNS) bylos rėmuose, nors kliento byla jau yra nuėjusi į Europos Sąjungos Teisingumo teismą (...) Jeigu „Blackstone“ įsigijo kontrolinį paketą, be abejo, žinodami visas banke pakastas „bombeles“, tai, veikiausiai, numatė potencialius praradimus (...) Kadangi apie vadovybės pokyčius nekalbama, suvokiu, kad naujajam investuotojui yra gerai taip, kaip yra“, – aiškino asociacijos vadovas.
K. Kupšys teigia, kad sandoris neturėtų paveikti ir alternatyvių bankinių paslaugų rinkos, didesnius pokyčius galėtų lemti nebent reguliavimo ar technologiniai sprendimai.
„Pastaruoju metu yra turbūt sulėtėjęs naujų paslaugų, naujų žaidėjų įsitraukimas į šią rinką. Matyt, lūkuriuojama, neskubama. Matau nusistovėjusią nedidelę ramybės būseną, tarsi pusiausvyrą. (...) Konkrečiai kalbant apie Lietuvos bankinių paslaugų rinką, tai tarytum esame jau prisitaikę prie esamos paslaugų pasiūlos. Kol kas visuomenė susigyvena su tuo, kad turi viso labo kelis aktyviai veikiančius bankus, po truputį didėja apetitas naujoms paslaugoms, kitiems bankinių paslaugų tiekėjams. Tai veikiausiai bus ne kažkoks drastiškas, o tolydus procesas“, – komentavo K. Kupšys.
Didžiausia privataus kapitalo fondų valdymo bendrovė „The Blackstone Group“ ir jos vadovaujamas konsorciumas perka 60 proc. vieno didžiausių trijose Baltijos šalyse veikiančio banko „Luminor“ akcijų paketą ir valdys banką kartu su dabartiniais akcininkais „Nordea Bank“ ir DNB.
Sandorio vertė siekia 1 mlrd. eurų, pranešė „Luminor“.
Po sandorio „Nordea“ ir DNB išlaikys atitinkamai po 20 proc. „Luminor“ akcijų ir toliau dalyvaus banko valdyme, suteikdami ilgalaikį finansavimą, ekspertinę pagalbą, taip pat turės savo atstovus „Luminor“ stebėtojų taryboje. „Blackstone” taip pat pasiekė išankstinį susitarimą įsigyti likusį 20 proc. akcijų paketą iš „Nordea“ per artimiausius keletą metų.
Sandorį dar turės patvirtinti vietos priežiūros institucijos bei Europos centrinis bankas. Tikimasi, kad tai įvyks 2019 metų pirmojoje pusėje.
„Luminor“ buvo įkurtas 2017 metais, sujungus „Nordea“ ir DNB bankų veiklą Baltijos šalyse. Bankas užima 23 proc. Baltijos šalių paskolų rinkos, jo turtas viršija 15 mlrd. eurų.