• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį Vilniaus universitete (VU) opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pristatė savo galutinę rinkiminę programą. Siūlymų ir pažadų joje skelbiama daug, tarp jų – viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų kėlimas, keturių dienų darbo savaitė socialiniams darbuotojams, visuomenės demokratinis įgalinimas ir netgi vienalyčių porų partnerystės įteisinimas.

Antradienį Vilniaus universitete (VU) opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pristatė savo galutinę rinkiminę programą. Siūlymų ir pažadų joje skelbiama daug, tarp jų – viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų kėlimas, keturių dienų darbo savaitė socialiniams darbuotojams, visuomenės demokratinis įgalinimas ir netgi vienalyčių porų partnerystės įteisinimas.

REKLAMA

VU Tarptautinių santykių ir politikos instituto (TSPMI) organizuotame pristatyme dalyvavo LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas, socialdemokratų frakcijos Seime seniūnė Rasa Budbergytė bei programos rengimo grupės vadovas Liutauras Gudžinskas. 

Savo rinkiminėje programoje LSDP išskiria keturis pagrindinius įsipareigojimus: įkvėpti kultūrinį šalies pakilimą ir švietimo pertvarką, įgyvendinti naująjį žaliąjį susitarimą, sukurti gerovės valstybę, kurioje būtų suteikiama daugiau galių pačiai visuomenei.

REKLAMA
REKLAMA

G. Paluckas teigia, kad programa yra sudaryta pagal tai, kaip socialdemokratų partijos nariai mato problemų prioritetus. Pirmoje vietoje – kultūra, po jos švietimas, sveikata ir mokslo svarba.

REKLAMA

„Jei žmonės įsitraukia į kultūrines veiklas, jie daug labiau yra linkę socializuotis, palaikyti institucijas, pilietiškai veikti“, – savo programos pagrindinio prioriteto pasirinkimą grindžia L. Gudžinskas.

Pagrindinis fokusas – mokesčių pertvarkos

Didžiąją dalį savo pristatymo LSDP atstovai paskyrė savo naujų mokesčių pertvarkų paaiškinimui. 

„Mūsų valstybėje šiuo metu yra tas vadinamasis „gyvulių ūkis“ arba sistemos iškraipymai“, – kalbėjo R. Budbergytė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip vieną priemonių šiai problemai spręsti LSPD siūlo suvienodinti visų pajamų apmokestinimą ir panaikinti bet kokias privilegijas, suminėms metinėms pajamoms taikyti progresinius tarifus ir efektyvinti mokesčių administravimą. 

Iki 2024 metų ketinama biudžeto pajamas per mokesčių sistemą padidinti iki 35 proc. BVP (dabar 30,5 proc. BVP, kai ES vidurkis – 40,3 proc. BVP).

„Šįkart elgiamės sąžiningai kaip buhalteriai – išlaidas balansuojame su pajamomis“, – sakė G. Paluckas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savo programoje LSDP išskiria ir atlyginimų kėlimą mokytojams (ne mažiau 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio), dėstytojams bei kitiems akademiniams darbuotojams (ne mažiau 150 proc. vidutinio šalies užmokesčio), slaugytojams bei kitiems viešojo sektoriaus darbuotojams. 

Dėmesys skiriamas ir žmonių įgalinimui bei švietimui

Švietimo srityje LSDP sako norintys skirti didesnį dėmesį ikimokykliniam ir pradiniam ugdymui bei mažinti privilegijas privačioms mokykloms.

REKLAMA

„Švietimas negali būti pelno veikla“, – nedaugžodžiavo L. Gudžinskas.

Ne vieną kartą pristatyme buvo paminėtas ir visuomenės įgalinimas bei demokratinių valstybės aparatų pokytis. Programoje minimi siekiai steigti piliečių asamblėją, Konstitucijos pataisos, reguliuojančios vietos savivaldą, bei didesnė savivaldybių finansinė ir mokestinė autonomija.

„Jei yra vertikalus, o ne horizontalus valdymas, žmogus turi pagrindą nepasitikėti. (...) Turime pagrindą daryti valdymą horizontalesnį, pavyzdžiui, vietos savivalda“, – apie tai, kaip įgalinti žmonių pasitikėjimą valstybe, pasakojo G. Paluckas.

REKLAMA

L. Gudžinskas tai vadina „socialinės pilietybės idėja“.

Jo teigimu, tokią idėją atspindi trys iš keturių rinkiminės programos dalių: „Kultūrinės erdvės sukūrimas tam, kad žmonės jaustųsi vienos bendruomenės dalimi. Pajamų ir turtinės nelygybės mažinimas bei visuomenės įgalinimas – didesnių teisių suteikimas sprendimų priėmimo procese“.

Premjeru skirtų Palucką

Paklausti apie tai, kaip laimėję rinkimus formuotų ministrų kabinetą LSDP atstovai neslėpė – premjeru jie norėtų skirti partijos pirmininką G. Palucką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dėl jo neturim jokių diskusijų“, – juokėsi socialdemokratų frakcijos seime seniūnė R. Budbergytė. 

Vis dėlto, dėl likusios ministrų kabineto sudėties partija tokios tvirtos nuomonės neturi. Pasak R. Budbergytės, kiekvienam postui partija jau prieš metus išsirinko bent po kelis kandidatus.

„Galiu pasidžiaugti, kad šiuo metu frakcijoje turime labai patyrusių žmonių (...) Turime žmonių kompetentingų, kad galėtume suformuoti didžiąją dalį kabineto“, – sakė ji.

REKLAMA

Tačiau LSDP atstovai pripažįsta nesitikintys labai didele persvara laimėti rinkimus ir vieninteliai formuoti Vyriausybę. 

„Kalbant apie konkrečias pavardes, reikia prisiminti, kad procese dalyvauja ir prezidentas (...) Kartais nutinka taip, kad reikia daryti kompromisus“, – kalbėjo G. Paluckas.

Politologai programą vertino teigiamai

Partijos programą komentavo trys ekspertai: VU TSPMI dėstytojai dr. Inga Vinogradnaitė ir dr. Vytautas Kuokštis bei VU Teisės fakulteto doc. Vytautas Bartkus.

REKLAMA

Ekspertų pasisakymuose buvo galima išgirsti ir kritikos, ir palaikymo.

„Geras derinys tarp bendrų, abstrakčių principų ir realių priemonių“, – tokį pastebėjimą išsakė dr. Vytautas Kuokštis.

Dr. I. Vinogradnaitė kaip išskirtinį programos bruožą išskyrė „labai gražią viziją“.

Vis dėlto, doc. V. Bartkus nepamiršo pabrėžti ir to, kad 34 puslapių partijos programa, nors ir turi gerų idėjų, kai kuriems rinkėjams gali pasirodyti kiek perkrauta, o norimų atlikti darbų gali pakakti šešioms Seimo kadencijoms: „Politinės kampanijos metu siūlyčiau pagalvoti, kokie yra tikrieji prioritetai". 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išskyrė kelias problemas

Dr. I. Vinogradnaitė savo komentaruose išsakė pastebėjimą, kad nors skaitant socialdemokratų rinkiminę programą galima pasveikinti norą dėl įvairių klausimų konsultuotis su įvairių sričių ekspertais, kartais gali pasirodyti, kad yra paprasčiausiai bandoma už jų pasislėpti.

„Mokslininkai gali pateikti arba pasverti galimas pasekmes, bet jie negali priimti sprendimo. (...) Specialistai gali pasakyti, kad jei imsitės tokių priemonių, didės mirtingumas, jei tokių – smuks ekonomika, bet visgi politikai turi priimti sprendimus“, – savo kritiką išsakė eskpertė.

REKLAMA

G. Paluckas turėjo trumpą atsakymą į klausimą, kodėl tiek daug svarbos programoje teikia ekspertų nuomonei.

„Politikai yra linkę į informacijos iškraipymą visai kitiems tikslams. (...) Ir dabar mes matome tai praktikoje“, – sakė jis.

VU TSPMI dr. Vytautas Kuokštis išskyrė ir socialdemokratų taip plačiai rinkiminėje kampanijoje skelbiamas mokesčių reformas. Pasak jo, žmonės nori kokybiškesnių paslaugų, tačiau niekas nenori mokėti didesnių mokesčių.

REKLAMA

„Kaip įtikinti visuomenę, kad reikia mokėti mokesčius? (...) Ar vien kalbėjimas apie tai, susitarimas, ar to užtenka“?, – partijos atstovų klausė jis. 

G. Paluckas partijos nuostatus gynė.

 „Taip, tai yra nepopuliaru, tai yra sprangu ir tuos dalykus reikia suvalgyti. Reikia sutelkti visą politinę valią. (...) Reikia pastebėti, kad piktnaudžiauti politine valia taip pat negalima, nes mokesčių keitimas reikalauja adaptacijų tiek iš verslo, tiek iš visuomenės. (...) Sąžiningo principo mokesčių sistemoje taikymas“, – pabrėžė G. Paluckas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų