Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) pranešė išeinanti iš valdančiosios koalicijos. Ji nutarė dirbti opozicijoje.
Tai antradienį po valdančiosios koalicijos posėdžio pranešė LLRA pirmininkas Valdemaras Tomaševskis. Jis pareiškė, kad LLRA nepriimtinas diktatas.
„LLRA nepriimtinas yra diktatas, mums bandyta diktuoti situaciją, kad negauname postų Energetikos ministerijoje ministro, viceministro, kad galime tartis dėl formatų „3+1“ arba kitokių. Bet mes labai aiškiai pasakėme, kad koalicinė sutartis iki šio posėdžio galiojo. Jeigu ji baigia galioti, mes išeiname iš koalicijos ir atšaukiame visus savo atstovus“, - teigė V.Tomaševskis.
Premjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius tvirtino, kad dirbs trijų partijų koalicija.
„Koalicijos viduje opozicijos negali būti. Buvo nutarta, kad koalicija turi dirbti sėkmingai, kad koalicija dirbs iš trijų partijų, kaip buvo anksčiau nutarta, tik po LLRA buvo pasikviesta“, - sakė jis žurnalistams.
„Niekas negali Ministrų kabinetui vadovauti iš šalies ir nurodyti kai kuriems ministrams, kokius jie turėtų priimti sprendimus. (...) Koalicija tai yra vienas branduolys, Vyriausybė yra komanda, kuri turi dirbti bendrai siekiant kuo geresnių rezultatų ir taip elgsimės ir toliau“, - kalbėjo premjeras.
V.Tomaševskis savo ruožtu pareiškė, kad LLRA deleguotas energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius ir viceministrė Renata Cytacka pareigų neteko dėl Lietuvos socialdemokratų partijos interesų energetikoje.
„Buvo sutarta su premjeru dar liepos 15 dieną, kad jis neprieštaraus, jog R.Cytacka bus paskirta į viceministrės postą, buvo pasirašytas ministro J.Neverovičiaus įsakymas, bet vėliau prasidėjo tam tikras spaudimas ir paaiškėjo tam tikri verslo interesai. Aišku, premjeras spaudai giria ministrą J.Neverovičių, kad jis geras ministras (...), bet šitame kambaryje jis pasakė, kad mūsų ministras tik puikuojasi, kad nieko gero nepadarė, kad neva kažkokius 500 mln. panaudojo“, - antradienį sakė V.Tomaševskis.
„Būkim „biedni“, bet teisingi - socialdemokratų interesas šioje ministerijoje labai aiškus, o su mūsų atstovais, deja, „biznio“ nepadarysi. Jie dirba sąžiningai. R.Cytacka buvo spaudžiama pusantrų metų dėl atsinaujinančių šaltinių, kad pasirašytų vienam, antram, trečiam, bet to nedarė“, - kalbėjo LLRA pirmininkas.
Jis tvirtino, kad Socialdemokratų partijoje vyksta vidaus kova, dėl to A.Butkevičiaus pozicijos gali susilpnėti. Premjeras esą šioje situacijoje buvo „pakištas“.
Anot V.Tomaševskio, J.Neverovičius su Vyriausybės vadovu susipyko dėl šilumos ūkio pertvarkos Vilniuje.
Jam kalbant A.Butkevičius šypsojosi ir tvirtino išgirdęs daug naujienų.
„Kaip tik atvirkščiai buvo“, - sakė premjeras.
Vyriausybės vadovo tvirtinimu, nesutarimų su energetikos ministru kilo dėl to, kad valstybė nutarė perimti Kauno ir Vilniaus šilumos ūkių valdymą. J.Neverovičius tam nepritarė, o A.Butkevičius sakė apie tai informavęs LLRA pirmininką.
Apibendrindamas A.Butkevičius teigė esąs patenkintas, kaip valdomas Lietuvos energetikos sektorius.
„Kol kas energetikos sektorius yra gana valdomas sėkmingai. Gal kažkada ir buvo kažkokie korupciniai momentai prieš kiek metų, bet dabar... Esu labai patenkintas ir „Lietuvos energijos“ vadovu, kuris yra labai principingas, ir kitais žmonėmis, kurie net nepriklauso jokiai partijai. Jiems yra duotas griežtas nurodymas, kad jeigu būtų bent kokios užuomazgos, kad kažkas siekia kažkokių interesų... Jūs greičiausiai girdėjote dėl šilumos reformos Vilniaus ir Kauno miestuose. Tikrai buvo kai kurių žmonių interesai. Iš Energetikos ministerijos buvo atėję tam tikri dokumentai, kurie iš dalies atspindėjo tų interesų poreikių tenkinimą. Bet Vyriausybė nepasidavė ir tam“, - savo versiją dėstė A.Butkevičius.
Pasak jo, energetikos ministro postas atitenka Darbo partijai. Kol kas kandidatų į šias pareigas nėra. Anot Darbo partijos pirmininkės Loretos Graužinienės, kalbėti apie kandidatą į ministrus dar anksti.
Dėl įvykusių skyrybų su LLRA antradienį apgailestavo partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolandas Paksas.
„Esu šalininkas, kad didesnė koalicija geriau gali atlikti iškeltas užduotis. Bet matau, kad susikirto požiūriai, kardinaliai šiandien susikirto požiūriai ir bet kokiu atveju sprendimas gali būti - ar tęsiamas darbas, ar tęsiama Vyriausybės programa, ypač šioje nestabilioje geopolitinėje situacijoje, arba vėl viskas prasideda iš naujo. Be abejo, Lietuvai geresnis pirmasis variantas“, - sakė jis.
Buvusius koalicijos partnerius V.Tomaševskis vakare pakvietė į restoraną civilizuotoms skyryboms.
Valdančiąją centro kairės koaliciją su LLRA sudarė 89 parlamentarai iš 141, dabar joje lieka 81 narys.