Savaitės pradžioje savo liudijimus pateikė buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis, eksliberalas Eligijus Masiulis, „MG Baltic“, Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos advokatai.
Kaltinimus atmeta (Papildyta 9:14 val.)
Ketvirtadienio posėdyje liudijo V. Gapšys, kaltinamas stambaus masto kyšininkavimu – įtariama, kad jis paėmė 27 tūkst. eurų kyšį iš „MG Baltic“ viceprezidento Raimundo Kurlianskio per nuolaidas Darbo partijos reklamoms televizijoje.
Advokatas Vaidotas Sviderskis yra sakęs, kad V. Gapšys kaltinamas už kyšį paveikti tam tikrus Darbo partijos narius, tačiau šie nieko apie tai nežinojo.
V. Gapšys pripažino buvęs Darbo partijos pirmininko pirmuoju pavaduotoju, tačiau pažymi, kad byloje aptariamu laikotarpiu partijos pirmininko jam pavaduoti nereikėjo, todėl jis neveikė partijos vardu. V. Gapšys taip pat tikino nederinęs su niekuo reklamos nuolaidų.
„Kalbant apie nuolaidas, reikia turėti omenyje, kad eteris labai retai perkamas grubiuoju būdu – t. y. mokama už atskiras sekundes“, – posėdyje sakė V. Gapšys.
Projekto Vilnius–Utena nepalaikė (Papildyta 9:18 val.)
Kaltinimuose nurodyta, jog kyšiai V. Gapšiui buvo perduoti už pažadą paveikti tuometinę Seimo pirmininkę, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narius, o taip pat Darbo partijos frakcijos Seime narius, kad šie pateiktų bei balsuotų už koncernui naudingus politinius sprendimus.
Anot teisėsaugos, V. Gapšys kyšius galbūt gavo iš įtaką Seime nariams priimant nutarimą dėl kelio Vilnius–Utena.
„Nutarimo projektas turėjo būti visai techninis klausimas, kurį Seimas balsų dauguma greičiausia būtų priėmęs dar 2014 metais. Gaila, tačiau atsirado vienas užsispyrėlis Seime, kuris pasakė, kad nebalsuos, jei šis projektas bus stumiamas buldozeriu. Tas užsispyrėlis buvau aš, nes norėjau sutaupyti valstybės pinigus“, – tikino V. Gapšys.
Buvęs parlamentaras pripažįsta apie kelio projektą kalbėjęs su R. Kurlianskiu, tačiau pokalbyje esą nė karto nežadėjo kam nors daryti įtaką dėl projekto eigos. V. Gapšys taip pat pridūrė, kad niekas jo niekada neprašė palaikyti projektą Seime. Maža to, buvęs „darbiečių“ lyderis pastebėjo, kad „MG Baltic“ projektas apskritai būtų nelabai palankus.
„Kriminalinės žvalgybos metu buvo užfiksuotas mano pokalbis su R. Kurlianskiu. Jį pažinojau, kaip verslininką. Pokalbis vyko 2015 m. spalio 14 d. Jau frakcija buvo išsakiusi palaikymą projektui. Jam sakiau, kad pažadas palaikyti projektą yra su socialdemokratais, jei bus parama ir kitiems keliams“, – teisme sakė V. Gapšys.
Kaltinimuose taip pat nurodyta, kad kyšiai V. Gapšiui buvo perduoti ir už pažadą paveikti tuometinę žemės ūkio ministrę Virginiją Baltraitienę, jog būtų priimti koncernui priklausančioms žiniasklaidos priemonėms finansiškai palankūs sprendimai, skirstant Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros įgyvendinamų projektų viešinimo bei visuomenės informavimo kampanijų 2016 metų biudžetus.
V. Gapšys piktinosi prokuroro Justo Lauciaus jam pateiktais kaltinimais ir mano, kad tai yra faktų kratinys, o jis prokuroro nemalonę užsitraukė tik todėl, kad „prokurorams nepatinka „MG Baltic“ ir R. Kurlianskis. Buvęs parlamentaras net ironizavo, kad nemalonės nesulauktų, jei būtų konservatorius.
Kaltinimai dėl ministrės spaudimo ir S. Dailydkos (Papildyta 10:01)
Prokurorai teigia, kad V. Gapšys kyšį gavo ir už pažadą paveikti tuometinė žemės ūkio ministrę V. Baltraitienę duoti nurodymą Nacionalinės žemės tarnybos tarnautojams sudaryti valstybinės žemės nuomos sutartį su koncerno valdoma bendrove dėl Vilniuje, Tujų gatvėje esančio valstybinės žemės sklypo dalies ilgalaikės nuomos.
„Pasakiau, kad pasidomėsiu, niekada nesakiau, kad padarysiu kokį nors poveikį V. Baltraitienei ar versiu priimti kokius nors sprendimus“, – liudijo V. Gapšys.
Jis esą tik pasidomėjo bendra teismų praktika analogiškose situacijose, surinktą medžiagą perdavė ministrei ir jai sakė, kad „čia nėra jokio kriminalo“.
V. Gapšys teisme teigė, kad R. Kurlianskis nesiūlė jam jokio atlygio, o pats politikas verslininkui esą nežadėjo nieko pakeisti, tik pasidomėti situacija dėl sklypo.
Kaltinimuose taip pat teigiama, jog V. Gapšiui kyšiai perduoti ir už pažadą paveikti sprendimą dėl tuometinio „Lietuvos geležinkelių“ vadovo Stasio Dailydkos palikimo šiose pareigose dar vienai kadencijai bei už pažadą paveikti frakcijos narius nulemiant Ignalinos atominės elektrinės skelbiamų viešųjų pirkimų rezultatus.
„Nors iš pokalbio įrašo girdisi, kad R. Kurlianskis kalba šia tema, kaip apie savo siekį, taip pat girdėti, kad aš jam išvis nieko neatsakiau. Jokio pažado nesu davęs“, – gynėsi V. Gapšys.
Atskleidė ryšius su D. Mockumi (Papildyta 11:15)
Paprašytas patikslinti, kas jam buvo R. Kurlianskis, V. Gapšys sakė, kad tai buvo visuomenės veikėjas, kurį jis sutikdavo verslo susitikimuose, bet jis nebuvo išskirtinis ir panašių pažinčių, ypač dėl to, kad V. Gapšys buvo Seimo narys, buvo daug.
Paklaustas apie susitikimus su R. Kurlianskiu restoranuose, V. Gapšys sakė, kad tokių susitikimų su verslininkais ir įvairų organizacijų atstovais buvo nesuskaičiuojamai daug.
„Dažniausiai susitikdavau Seime, bet, kadangi Seime reikia leidimus išiminėti, o R. Kurlianskio kontora buvo netoli, susitikdavome aplink Seimą. <...> Jis man nebuvo kažkuo išskirtinis“, – apie susitikimus su R. Kurlianskiu sakė V. Gapšys.
V. Gapšys patvirtino iš matymo pažįstantis ir „MG Baltic“ prezidentą Darių Mockų, yra su juo vakarieniavęs 2015 m. lapkričio 9 dieną.
„Esame bendravę, dažniau apie tenisą. Kai klausysime mūsų pokalbio įrašo, išgirsite, kad temos buvo apie keliones, Japonijos tradicijas, Vietnamą, Kiniją. Labai platus pokalbis buvo trijų valandų. Bendravimas buvo, bendravome ir su ponu Mockumi“, – pripažino V. Gapšys.
Paprašytas įvardinti D. Mockaus ir R. Kurlianskio ryšį, V. Gapšys sakė to tiksliai nežinantis, tik pamenantis, kad pastarasis buvo susijęs su koncernui priklausančia žiniasklaidos grupe.
Gavo pasiaiškinti dėl pokalbių (Papildyta 14:31)
Paklaustas, kodėl apie vartojimo kreditų įstatymo projektą kalbėjosi su R. Kurlianskiu, V. Gapšys sakė Seime buvęs darbo grupės narys, o R. Kurlianskis buvo jo pažįstamas žmogus, domėjęsis šia tema. Buvęs parlamentaras taip ir neįvardino, kodėl R. Kurlianskiui parūpo seime svarstomos pataisos.
„Niekada neklausiau R. Kurlianskio, kodėl tau šita tema įdomi ir kodėl tu šita tema domiesi. Aš ta tema buvau vienas turbūt labiausiai įsigilinęs Seimo narių, todėl atsakinėdavau į tuos klausimus“, – kalbėjo V. Gapšys.
Paprašytas paaiškinti, kodėl apie kelią Vilnius–Utena kalbėjo su R. Kurlianskiu, V. Gapšys vėl kartojo nežinantis, kodėl verslininkas tuo domėjosi.
„MG Baltic“ advokatas Linas Belevičius klausė, ar kelio Vilniaus–Utena projektas kokiai nors įmonei būtų suteikęs konkurencinį pranašumą. V. Gapšys sakė to nežinantis, nes nėra ekspertas.
Kalėdoms – butelis (Papildyta 13:54)
Anot prokuroro Justo Lauciaus, vienas V. Gapšio susitikimas su R. Kurlianskiu buvo filmuojamas. 2015 m. darytame įraše matyti, kad šis V. Gapšiui perdavė maišelį. Prokuroras buvusio parlamentaro teiravosi, kas buvo maišelyje.
V. Gapšys patvirtino gavęs maišelį, tačiau patikino, kad jame buvo alkoholio butelis – t. y. kalėdinė dovana nuo „MG Baltic“.
Kaltę neigė visi
Pirmadienį vykusio posėdžio metu Liberalų sąjūdžio advokatas pareiškė, kad partija apie R. Kurlianskio skirtą beveik 9 tūkst. eurų paramą „Taikomosios politikos institutui“, kuri kaltinamajame akte vadinama kyšiu, nežinojo.
Tuo metu Darbo partijos advokatas sakė, kad buvęs partijos narys V. Gapšys veikė ne partijos vardu, nes neturėjo teisės atstovauti partijai.
Kalbėdamas apie koncernui pateiktus kaltinimus, „MG Baltic“ advokatas patikino, kad R. Kurlianskis niekada nedirbo koncernui, viso labo buvo vienas iš šešių valdybos narių. Todėl jis esą neturėjo veikti koncerno vardu. Pats R. Kurlianskis teisme taip pat liudijo niekada nebuvęs „MG Baltic“ viceprezidentu ir negavęs iš jo pajamų.
E. Masiulis tvirtino, kad, kai įsigaliojo draudimas juridiniams asmenims remti partijas, Liberalų sąjūdis iš „MG Baltic“ jokios paramos negavo, o paties tuometinio politiko ryšiai su verslo atstovais nebuvo nusikalstami.
Byloje – aštuoni kaltinamieji
Amžiaus byla vadinamoje „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti penkiems fiziniams ir trims juridiniams asmenims.
Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o koncernas „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.
Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.
Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.
Valstybinį kaltinimą palaiko prokuroras Justas Laucius. Bylą nagrinėjančią teisėjų kolegiją sudaro pirmininkė Nijolė Žimkienė, Jurgita Kolyčienė ir Ugnius Trumpulis.
Pildysime