Lietuvos rašytojų sąjungos nariai, bičiuliai ir artimieji literatūrinio debiuto proga sveikino inžinierių Apolinarą Čepulį, antradienį (02.03) sostinės Rašytojų klube pristačiusį pirmąją savo knygą "Likimo upė".
"Paleidžiu į gyvenimą pirmą savo vaiką ir nežinau, kaip jis to gyvenimo bus priimtas", - kukliai kalbėjo autorius, tačiau knygos pristatyme dalyvavę rašytojai bei kritikai palankiai įvertino pirmuosius A. Čepulio bandymus.
"Romanas nepaliks abejingų. Jis neprilygstamas realistinio vaizdavimo stiprumu ir įtaiga. Kūrinys pagrįstas memuarine medžiaga - autoriaus motinos pasakojimais apie savo jaunystę, vedybas ir ūkininkės gyvenimą XIX a. ir XX a. sąvartoje", - knygos anotacijoje rašo literatūrologė, profesorė Elena Bukelienė.
Pasak jos, autentiški kaimo žmonių vaizdai, jų kalbos spalvos, charakteriai, motinos pasakojimai apie savo jaunystę ir kaimiečių tarpusavio santykius, nuo vaikystės išlikusius A. Čepulio atmintyje ir užrašuose, rado vietą šio romano puslapiuose.
"Likimo upė" - laisvo, netendencingo žodžio, tiesos, tikrumo, autentiškumo ir meilės žmogui kupina knyga, kuri liks mūsų kultūroje ateinančioms kartoms kaip sąžininga tautos gyvenimo liudytoja. O rūsčias romano spalvas, kuriomis piešiamas mūsų protėvių gyvenimas, pašviesina kaimo žmogaus pasaulėjautai būdingas optimizmas, kūrybinga vaizduotė, humoras", - sakė profesorė.
Vakaro vedėjos leidyklos "Alma littera" redaktorės Bronės Balčienės teigimu, liaudiško pasakojimo tradicija nyksta ir traukiasi į literatūros užnugarį, todėl A. Čepulio knyga yra neeilinė. Renginyje dalyvavęs rašytojas Vytautas Girdzijauskas pažymėjo, kad knygoje dažnai aptinkami etnografiniai motyvai galėtų būti puikiu mokslinių studijų objektu.
"Įspūdį padarė liaudies papročių vaizdavimas, ypač vestuvės. Aš nežinau daugiau tokio romano, kur taip natūraliai, autentiškai į meninį tekstą būtų įpintos dainos, apeigų detalės, papročiai ir jų vertinimai", - įspūdžiais apie knygą dalijosi V. Girdzijauskas.
O žurnalistas ir rašytojas Saulius Spurga prisipažino, kad skaitant A. Čepulio knygą jam iš karto mintyse iškilo klasikai Marius Katiliškis, Juozas Baltušis, Žemaitė, puikiai atskleidę gyvenimo realijas. "Didžiausias romano privalumas tas, kad autorius pasitiki pačiu gyvenimu ir tas gyvenimas stipresnis už bet koką išmonę, bet kokius literatūrinius metodus", - teigė rašytojas.
A. Čepulis kalbėjo, kad Lietuvos rašytojų kuriamas kaimas iki šiol buvo daugiau supoetintas, romantizuotas ir nebuvo pasakyta, kas jį "išlaikė" iki šių dienų, o jį "išlaikė", pasak knygos autoriaus, sunkus darbas ir tikėjimas ateitimi.
A. Čepulis žada greitu metu išleisti ir antrąją romano "Likimo upė" dalį, kurioje toliau bus plėtojama romano siužetinė linija.
ELTA